Obezite kansere neden olur mu?

İdeal vücut ağırlığınızın %30’undan fazlaysanız Obezite sınırlarında geziyorsunuz demek. Tabii bin bir türlü hastalığı da çağırıyorsunuz. Bunlardan en bilinenleri Yüksek tansiyon, Tip 2 diyabet, kalp sorunları, reflü ve Uyku Apnesi. Fakat ne yazık ki iş bunla sınırlı kalmıyor. Daha pek çok sağlık sorunu obeziteyle birlikte kapımızı çalıyor. Peki meme kanseri de bunlardan biri mi? Gelin bu sorunun yanıtını birlikte arayalım.

Meme kanseri obezite ilişkisi

Meme kanseri en az obezite kadar yaygın bir hastalık. Bu nedenle meme kanseri hakkında yapılan araştırmaların sonu gelmiyor. Meme kanseri ve obezite gibi iki popüler konu bir araya gelince geniş araştırmaların karşımıza çıkması hiç de şaşırtıcı değil. Bunlardan ilki geçtiğimiz aylarda 3 devlet hastanesinin bir araya gelerek tamamladığı araştırma. Sonuçlar ne yazık ki üzücü. 7 bin meme kanserli kadının dahil olduğu araştırmaya göre obezite ve meme dokusundaki artış en yaygın meme kanseri türlerinin hemen hepsinin riskini arttırıyor. 

Günümüze kadar yapılan çoğu araştırma vücuttaki yağlanmanın kanser üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı yönündeydi. Ancak bu araştırmayla obezitenin kanser üzerinde etkili olabileceği ihtimali ortaya atılmış oldu. Tabii meme kanseri çerçevesinde.  

Araştırma sonuçlarını öğrendik. Obezite meme kanseri riskini arttırıyormuş. Peki neden? Araştırmanın sonuçlarına göre aşırı kilo hormon dengesini alt üst ediyor. Bunu da yağ hücreleriyle yapıyor. Yağ hücreleri tümör oluşumunu tetikleyen östrojen ve insülin gibi hormonları etkiliyor. Hormonel açıdan karışan vücutta da kanser riski artıyor. Ancak özellikle yağ dokusunun fazla olduğu memede kanser riski çok daha artıyor. Hatta bu konuda kesin rakamlar da var. Aşırı kilolu ve obez kadınların meme kanserine yakalanma riski ideal kiloya sahip kadınlara oranla % 30 daha fazla. Aynı çalışma yine gösteriyor ki bu kadınların kanser nedeniyle hayatını kaybetme riski yine diğer gruba göre % 50 daha fazla. 

Hastalar için öneriler

Kansere yakalanmak başlı başına zor bir durum. Bir de üzerine obeziteye bağlı başka hastalıklar eklenince iş içinden çıkılamaz bir hale gelebilir. Hasta iyice umutsuzluğa kapılabilir. Ancak unutulmaması gereken bir şey var o da artık günümüzde pek çok kanser vakasının kolayca atlatılabilir olması. Sizin yapmanız gerekenler almanız gereken ilaçları almak, doktorunuzun tavsiyelerine uymak, sağlıklı beslenmek ve tabii ki moralinizi yüksek tutmak. Bunun dışında başka ne yapabilirim diye düşünen obez ve meme kanseri kadınların yapabileceği en önemli şey fazla yağlarından kurtulmak. 

Kanser tedavisi zor. Kemoterapi, Radyoterapi derken değil egzersiz yapmak, yemek yemek bile zor olabiliyor. Bu nedenle yapabileceğiniz en önemli şey menünüzden sağlıksız gıdaları atıp, yerine sağlıklı ve besleyici olanları eklemek. Bu şekilde aldığınız gereksiz yağ ve kaloriden kurtulup yerine ihtiyacınız olan maddeleri ekler ve kendiliğinden kilo kaybedebilirsiniz. 

Obezite ve meme kanseri ilişkisi hakkında yapılan tek araştırma bu. Bu nedenle kesin olarak konuşmak ne kadar doğru tartışılır. Ancak unutmayın ki obezite her ne durumda olursa olsun pek çok hastalığın ana nedeni. Bu nedenle en doğrusu obeziteye hiç yakalanmamak. Bunun için yapabileceğiniz pek çok şey var. Örneğin haftada 4 gün 1 saat düzenli olarak egzersiz yapmak, dengeli beslenmek bunlardan yalnızca bazıları. Ancak sorunu tek başına çözemiyorsanız en iyisi profesyonel yardım alın. Çevrenizdeki herhangi bir sağlık kuruluşuna giderseniz uzmanlar sizi gerekli şekilde yönlendireceklerdir. Aynı zamanda uzmanlarımızın da size yardımcı olmaya hazır olduğunu unutmayın.