Obezite erken ergenliği tetikliyor mu?

Ergenlik belirtileri kızlarda 8, erkeklerdeyse 9 yaşından önce ortaya çıkıyorsa erken ergenlik çanları çalıyor demek. Her 5000 çocuktan 1’i bu sorunla karşı karşıya. Erken ergenliği tetikleyen pek çok sorun var. Bunlardan en yaygınlarından biri de Obezite.  

Obezite ve erken ergenlik ilişkisi hakkında günümüzde pek çok araştırma yapılıyor. Bu ilginin en büyük nedeni geçtiğimiz yüzyıllara oranla çocuklarda görülen obezitenin onlarca kat artması. Hal böyle olunca obezite ve obeziteye dair sorunlar da sürekli mercek altında kalıyor. Araştırmaların sonucuna göre erken ergenliğin en büyük tetikleyicilerinden biri obezite. Ancak tek zanlı da o değil. Erken ergenliği tetikleyen etkenler arasında beyini ve hormon üretimini etkileyen bazı hastalıklar, genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları gibi daha nice etkenler var. 

Obezite özellikle kızlardaki erken ergenliğin en büyük nedenlerinden biri. Erkeklerdeyse bu kadar etkili değil. Beslenme ve ergenlik yakından ilişkili olaylar. Örneğin obezite nasıl erken ergenliğe neden oluyorsa, anoreksiya nevroza yani yeterince beslenmeme de özellikle kızlarda ergenlik yaşını 17 – 18’e kadar atabiliyor. 

Erken ergenlik artık normal mi?

Araştırmalara göre ergenlik yaşı giderek düşüyor. Bu doğru. Ancak bu düşüş daha çok göğüs büyümesi, vücut yağlanması şeklinde ortaya çıkıyor. Regl kanamalarında hala daha ciddi bir düşüş yaşanmıyor. Yine aynı araştırmalara göre bunun nedeni sosyal yaşantı, beslenme alışkanlıkları ve kültürel etkileşim. 

Amerikan Ulusal Tıp Merkezi Endokrinoloji bölümü başkanı Paul Kaplowitz önderliğinde yapılan bir başka araştırmaya göre, 1965 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde erken ergenliğe giren 6  – 11 yaş arası erkek çocuklarının yalnızca % 5’i obezken, bu rakam 2000 yılında %12’ye ulaşmış. Bu bilgiye dayanarak konuşan Kaplowitz, benzer bir araştırmanın obezite oranının çok daha düşük olduğu bir ülke olan Danimarka’da da yapıldığını ve söz konusu oranların çok daha düşük olduğunu söyledi. Yani iki araştırmayı karşılaştırırsak obezitenin erken ergenliği tetikliyor olması çok yüksek bir ihtimal. 

Nasıl oluyor da obezite ergenliği tetikliyor?

Amerikan Ulusal Tıp Merkezi Endokrinoloji bölümü başkanı Paul Kaplowitz’e göre obezite ve erken ergenlik leptin isimli bir hormonla birbirine bağlı. Leptin yağ hücreleri tarafından üretiliyor. Vücutta fazla yağ hücresi varsa leptin hormonu da olması gerekenden fazla seviyede oluyor. Leptin hormonunun asıl görevi, iştah, vücut tipi, üreme gelişimi ve düzenlemesi üzerinde etkili olmak. Ancak tek başına ergenliği tetikleme gücüne sahip değil. İşte bu sırada diğer faktörler devreye giriyor. Örneğin vücutta hormonal dengeyi bozan bir hastalık varsa erken ergenlik ortaya çıkıyor. Ya da genetik yatkınlık söz konusuysa 8 – 9 yaşında ergenliğe girilebiliyor. 

Ebeveynler ne yapmalı?

Erken ergenlik çocuğun fiziki, sosyal ve psikolojik gelişimini etkileyen ciddi bir sorun olabilir. Bu nedenle biz ebeveynlere de ciddi görevler düşüyor. Bunun için öncelikle çocuklarımızı obeziteden korumalı, sağlıklı beslenmeleri için onları teşvik etmeli, düzenli spor yapmaları konusunda da destek ve örnek olmalıyız. Ancak unutmayın ki obeziteden korunmak erken ergenlikten korunmanın kesin yolu değil. Ancak teoride geçerli bir yol. Siz de çocuğunuzun erken dönemde ergenlik belirtileri gösterdiğinden şüpheleniyorsanız, mutlaka en kısa zamanda bir endokrinoloji uzmanından yardım alın. Dilerseniz uzman hekimlerimiz de size yardım etmeye hazır.