Obezite cerrahisi sonrası hayatım nasıl değişir?

Obezite cerrahisi sihirli bir değnek değil. Sizi birkaç haftada zayıf ve sağlıklı bir insana dönüştürmez. Ancak hayatınızda pek çok değişime neden olur. Şimdi gelin bu değişimler nelermiş bakalım.

Obezite, hayatı ve sağlığı her yönden etkileyen ciddi bir sağlık sorunu. Bu nedenle tedavi edilmesi şart. Ancak bazı durumlarda tedavinin tek seçeneği cerrahi müdahale olabiliyor. 

Obezite cerrahisi denince hemen herkesin aklına korkutucu senaryolar geliyor. Ancak unutmayın ki obezite cerrahisi yaşamınızı her yönüyle değiştiren bir uygulama. Başarılı geçen bir ameliyat sonrası vücudunuz sağlıklı kilosuna ulaşacak ve kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Tabii en önemlisi de sağlığınıza kavuşacaksınız.  Ancak yaşadığınız değişim bunlarla sınırlı kalmayacak. Size obeziteyi getiren eski alışkanlıklarınızdan da kurtulmak zorunda olacaksınız.  Şimdi gelin obezite cerrahisi geçiren bir hastanın hayatında neler değişiyormuş bakalım.

Operasyon sonrası neler değişecek?

Ameliyat sonrası: Obezite cerrahisinde uygulanan pek çok yaklaşım var. Bu nedenle ameliyat sonrası yaşanan değişimler türe ve kişiye göre farklılık gösterebilir. Örneğin kelepçe yöntemi gastrik bypassa oranla daha hızlı iyileşir. 

Ameliyat sonrası riskler: Her cerrahi müdahalede olduğu gibi obezite cerrahisinde de bazı riskler yok değil. Ancak geçtiğimiz yıllara oranla gelişen teknoloji ve tıp bu riskin ciddi oranda düşmesine imkan sağladı. Örneğin eskiden çok daha sık rastlanan ameliyat sonrası enfeksiyon, kan pıhtılaşması, pnömoni ve mide sızıntısı gibi riskler günümüzde çok daha az gelişiyor. Uzun vadede gelişen bazı sorunlarla da daha ender karşılaşıyoruz. Bunlar: fıtık, bağırsak tıkanıklığı, bant kayması veya aşınması. 

Yeme alışkanlığı: Aşırı ve hızlı yenen yemekler sizi obezitenin kollarına bıraktı. Bu nedenle öncelikle bu alışkanlığınızdan vazgeçmek zorundasınız. Zaten vücudunuz da bunu isteyecek. Yemeklerinizden küçük parçalar ısırmanız ve uzun uzun çiğnedikten sonra yutmanız gerekiyor. Çünkü mideniz küçüldüğünden eskisi kadar yemek yiyemeyecek, dolayısıyla eskisine oranla çok daha az yemekle doyacaksınız. Bu da yeme alışkanlığınızı kökünden değiştirecek.

Beslenme alışkanlığı: Beslenme alışkanlığınızın tamamen değişeceğini bilmelisiniz. Eskiden yediğiniz o koca koca tabaklar cerrahi müdahale sonrası artık hayatınızda olmayacaklar. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi mideniz küçüldüğünden yeme kapasiteniz azalacak. Dolayısıyla yediğiniz besinlerin miktarı düşecek. Hal böyle olunca da alınan besinlerin maksimum verimde olması gerek. Yani koca bir hamburger yerine, vücudunuzun ihtiyacı olan maddeleri karşılayacak bir tabak sebze yemeği yiyeceksiniz.

Kilo kaybı: Obezite cerrahisinin en güzel tarafı yıllardır ne yaptıysanız kurtulamadığınız fazla kilolarınızdan kesin olarak kurtulmanızı sağlaması. Ancak bu kilo kaybı kişiden kişiye ve ameliyat türüne göre değişim gösterir. Ancak yine de hedeflediğiniz kiloya düşmeniz için 2 – 3 yıl gerekebilir. Bu nedenle panik olmayın. Doktorunuzla bu konuyu ayrıntılı konuşun ve plan hazırlayın. Bu şekilde operasyonun işe yarayıp yaramadığına emin olabilirsiniz. 

Fiziksel aktivite: Fazla kilonun insanı fiziksel aktivitelerden uzaklaştırdığını bilmeyen yok. Bir de obez olacak kadar fazla kilonuz varsa hareket etmek bile zor gelebiliyor. Bu nedenle spordan ve fiziksel aktivitelerden uzak kalmak obezitenin en önemli etkilerinden biri. Ancak obezite cerrahisinden sonra spor ve fiziksel aktiviteler yaşantınızın önemli bir parçası haline gelecek.  Tabii ilk dönemlerde verilen kilonun henüz istenilen rakamlara ulaşamaması ve ameliyat sonrasının getirdiği zorluklar spor yaparken zorlanmanıza neden olabilir. Bu nedenle ilk başta hafif sporlar yapmalısınız. Örneğin yürüyüş, yüzme gibi sporlar sizin için en ideal fiziksel aktiviteler olacak. Daha sonraki dönemlerde aerobik, koşu ve dans gibi daha etkili sporlara geçebileceksiniz. Bu aşamalardaysa doktorunuz ve fizyoterapistiniz size gerekli desteği verecektir.

Sosyal değişim: Gastrik bypass gibi tüm obezite cerrahi müdahalelerinden sonra yaşayacağınız en belirgin değişimlerden biri de bu alanda yaşanıyor. Çünkü fazla kilo ve obezite sosyal yaşamı ve ruh halini büyük ölçüde etkileyen faktörler. Ameliyatın ilk 3 ayından sonra belirgin şekilde yaşanan değişimler ve kilo kaybı daha iyi hissetmenizi ve daha sosyal bir yaşamınızın olması sağlayacak.