Obezite ağrıya neden olur mu?

Obezite zaten can sıkıcıyken başka sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bakalım obezite ağrıya neden olur mu?

Yapılan son araştırmalara göre obezite ve ağrı birlikte hareket ediyor. Bu durum tabii ki obeziteyle mücadele eden her kişinin çeşitli ağrı ve acılardan şikayetçi olması anlamına gelmiyor. Yani başka bir sağlık sorunu olmadan da obeziteyle mücadele edenler var. Ama araştırmalara göre obezitede ağrı riski yüksek. Bu da şu soruları beraberinde getiriyor: fazla kilolar ağrıya mı neden oluyor? Ya da yağ nasıl oluyor da canımızı acıtıyor?

Romatizma, Depresyon, Tip 2 diyabet, sırt ağrısı ve fibromiyalji gibi hastalıkları düşünün. Obeziteyle mücadele eden bir kişide bu hastalıkların oluşma riski de ağrı verme riski de çok fazla. Kısacası obezite birçok başka sorunu da beraberinde getiriyor. Özellikle de ağrılı ve acılı sorunları. 

Obezite ve ağrı

Konu hakkında Amerika’da bir araştırma yapılmış. Yani obezite sorunu yaşayan insan sayısının oldukça fazla olduğu bir yerde. Araştırmaya katılan her kişiden boy ve kilolarını belirtmeleri istenmiş. Bu bilgiler ışığında kişilerin %36’sının normal vücut yağına sahip olduğu belirlenmiş. Bu belirleme yapılırken de bildiğimiz vücut kitle indeksi formülü kullanılmış. Peki ya geri kalan kısma ne olmuş? Araştırmaya katılanların %38’i fazla kilolu, %25’iyse obez kategorisine girmiş.

Ardından tüm bu insanlara bir önceki gün ağrı ya da acı çekip çekmedikleri sorulmuş. Bir de son bir yıldır boyun, bacak, sırt ya da diz sorunları yüzünden ağrıları olup olmadığı ve herhangi bir kronik ağrı çekip çekmediklerini sorulmuş. 

Sadece ağrıyla da bitmiyor. Araştırma sırasında tüm deneklerin bazı başka sağlık sorunlarına sahip olup olmadıkları da incelenmiş. Örneğin Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, astım, diyabet, Kalp krizi, depresyon gibi. Peki sonuç? Kilo seviyesi arttıkça tüm bu hastalıkların görülme oranı da artmış. Örneğin normal kilodakilere oranla fazla kilolularda %20 daha fazla ağrıya rastlanmış. Obezlerdeyse bu oran çok daha fazla. Vücut kitle indeksi 30 – 34 arası olan obezlerde ağrı %68 daha fazlayken, vücut kitle indeksi 35 – 39 arası olan obezlerde  %136. Hatta vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanlarda yani aşırı obezite çekenlerde oran %254.

Araştırma sonuçları böyleyken kronik sağlık sorunları ve obezite arasındaki bağ yine de tam olarak çözülemiyor. Çünkü obeziteyle mücadele eden bazı kişilerde romatizma hareket kabiliyetini engelleyerek daha da kilo almaya neden oluyor. Bazılarındaysa fazla kilolar eklemlere yük oluyor, eklemlerde ağrı başlıyor. Kısacası durum kişiden kişiye de değişebiliyor. 

Yağlar ağrıya neden olur mu?

Araştırma bunu kesin olarak kanıtlamamış. Ama kesin olan bir şey var: yağ hücreleri bir kimyasal salgılıyor. Bu kimyasal da iltihaplanmaları arttırıyor. Hepimiz biliyoruz ki iltihap demek ağrı ve acı demek. Uzmanlara göre yağların ağrıya neden olması da işte tam bu yüzden. 

Gelin araştırmanın sonucunu özetleyelim. Fazla kilolu ya da obez olmak illa ki ciddi ağrılar çekeceğimiz anlamına gelmiyor. Yani istisnalar yok değil. Ama görünüşe göre obeziteyle mücadele eden insanların çoğu hem ağrı hem de çeşitli hastalıklarla karşılaşıyor. Üstelik de ağrı ve acı çekme oranları normal kilodakilere göre kat kat yüksek. Uzmanlar bundan emin ama nedenini hala tam olarak çözmüş değiller. Yağ hücrelerinin metabolizmayı olumsuz etkilediğine ve bunun da ağrı, acı gibi sonuçlar doğurduğuna inanıyorlar. Kısacası obezite ve ağrı ilişkisi hakkında daha araştırılacak birçok nokta var.