Normal Şekilde Beslenerek Nasıl 9 Kilo Verilir?

Zayıflama hapları, besin kısıtlamaları,  sıvı diyeti ve benzerleri hızlı sonuç verdiği iddia edilip yaygın şekilde rastladığımız çılgınlıklardan bir kaçı. Ancak kilo verebilmek için tüm bu yöntemleri kullanmanıza hiç gerek yok. Bu moda Diyetler bırakıldığı zaman tekrar kilo almak kaçınılmaz. Başarılı şekilde kilo vermenin anahtarı tükettiğinden daha fazla kalori harcamak ve her gün 500 kalori azaltarak haftada 453 gram kilo vermek. Normal besinler yiyip alışkanlıklarınızı değiştirerek sağlıklı şekilde 9 kilo verebilirsiniz.

İlk Adım

Yağlı yiyeceklerden aldığınız kaloriyi kesin. İçeriğinde yüksek oranda yağ bulunduran besinler kalori alımınızı arttır. Yediğiniz her 1 gram yağ, 9 kalori eder. Süt ürünlerini, tavuk etini, burgerleri zevkle tüketin; fakat bu yağlı biçimlerin yerine düşük kalorili alternatif besinlere yönelin. Kızarmış tavuk göğsü yerine daha az kalorili fırında pişirilmiş derisiz göğüs etini tüketin. % 10 daha az yağlı biftek satın alın ve yüksek yağ içerikli fastfood burgerlerini yemekten ziyade aldığınız bifteği burger yapın. Tam yağlı peynir, yoğurt ve süt yerine bunların az yağlı çeşitlerine yönelin. 

İkinci Adım

Küçük porsiyonlarda üç ana ve iki ara olmak üzere beş öğün yemek yiyin. Açken çok yiyebileceğinizden bunun önüne geçin ve atıştırarak öğün atlamayın. Anahtar olay normal porsiyonlarınızı paylara bölüp aralarında atıştırma yapmak. Küçük porsiyonlar her yemekte fazladan 300 kalori almanızı önler. Alternatif olarak en sevdiğiniz yemeklerin daha az kalorili çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Üçüncü Adım

Ara öğünde taze meyve, sebze ve tam tahıl yiyin. Taze besinler abur cuburlarla karşılaştırıldığında daha az kalorili. Günde yediğiniz iki abur cubur yerine taze ürünlerle beslenin. Normal beslenmenize devam ederken mümkünse kaloriyi de düşürün; ekmeğin, makarnanın ya da gevreğin tam tahıllı çeşitlerini tercih edin. Çikolata yerine elma yiyin ve patates cipsi yerine yarım kâse havuç yiyin.

Dördüncü Adım

Daha az gazlı içecek daha fazla su için. Suyun kalorisi yok ve açlığınızı dizginlemeye yardımcı olur; düzenli içtiğinizde aşırı yemek yemenizi önler. Ara sıra gazlı içecek içebilirsiniz, ama şunu aklınızda tutun, sıfır kalori suyla karşılaştırıldığında bu içecekler diyetinize fazladan en az 152 kalori ekler. Az limon damlasıyla suyunuzu tatlandırabilirsiniz ya da mümkün olduğu kadar içeceklerin daha az kalorili olanlarına yönelin.

Beşinci Adım

Günde en az 30 dakika egzersiz yapın. Harvard Sağlık Yayınları’nda belirtildiği gibi, düzenli olarak tempolu koşu ve yürüyüş yaparak yarım saatte ek 150-266 kalori yakabilirsiniz. Daha hareketli çalıştığınızda daha fazla kalori harcarsınız. Amacınıza ulaştığınızda fiziksel aktivite kilo kaybetmeye devam etmenize yardımcı olacak; bu kalp, iskelet ve kas sağlığı için önemli. Besin düzenlemelerine ek olarak günlük egzersiz sağlıklı şekilde 9 kilo vermenizi garanti eder.