Niyasinamit yara izlerinin düzelmesine yardımcı olur mu?

Niyasinamit çeşitli yaşlanmayı geciktirici kremler ve cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir B vitamini takviyesi.  Niyasinamit aylar süren düzenli kullanım sonucunda vücuttaki benek, gözenek, kırışık ve çeşitli cilt problemlerinin düzelmesini sağlayabilen bir madde. Bu varsayımları doğrulamak için daha fazla kanıta ihtiyaç duysak da niyasinamitin vücuttaki büyük gözeneklerin ve yara izlerinin kaybolmasında pozitif bir etkisi olması oldukça olası. En iyi sonuç için niyasinamit içeren herhangi bir ürün almadan önce doktorunuzla konuşun.

Niyasinamit nedir?

Niyasinamit genellikle ağızdan alınan ve vücuttaki Niyasin seviyesinin düşmesini engellemek için kullanılan bir B vitamini takviyesi. Niyasinamitin yüzeysel tüketimi,  oral tüketiminden daha fazla araştırılmakta ve son araştırmalar  niyasinamitin yaşlanmayı geciktirici krem ve nemlendiricilerde kullanımı arasında umut verici bağlar gözlemlemiştir.

Yara izleri ve Gözenekler

Kozmetik Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre niyasinamit cilt üzerinde birçok olumlu etkiye sahip. Bir başka deyişle niyasinamit ve kinetin içeren kremlerin kullanılmasının cilt kalitesi üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğu ve gözenek eşitliğinin sağlanması ya da korneanın nemlenmesi gibi sonuçlar doğurduğu gözlemlenmiş. 52 Tayvanlı kadın üzerinde yapılan araştırmada iki aylık düzenli kullanım sonrası krem kullanan kadınların benek, gözenek, kırışıklık ve eşitsizlik gibi cilt sorunlarında ciddi azalmalar gözlenmiş. Bu çalışmada yara izleriyle ilgili herhangi bir araştırma yapmamış da olsa, niyasinamit içeren ürünlerin yara izlerinin görünürlüğünü ciddi biçimde azaltması oldukça olası. Japon Dermatoloji Birliği tarafından yapılan benzer bir araştırmanın da sonucunda niyasinamitin cilt kalitesinde %64 oranında gelişmeye yol açtığı gözlemlenmiş.

Niyasinamit kullanımı ve dozajı

Niyasinamit cilt yararlarının yanı sıra kemik eklemi iltihapları, şeker hastalığı ve hiperfosfatemi (kanda fosfat fazlalığı) gibi hastalıkların tedavisinde de tedaviye yardımcı bir unsur olarak kullanılabilir. Maalesef, B vitamini eksikliği dışındaki durumlar için size niyasinamit önerebilmemiz için daha fazla kanıta ihtiyacımız var. Mayo Kliniği’nin verdiği bir bilgiye göre kozmetik ürünlerinde niyasinamit oranı % 0.0001 ile % 5 arasında değişmekte. Ancak birçok vücut kreminde bu oranın % 2 ile % 5 arasında değiştiği unutulmamalıdır.

Güvenliğiniz ile ilgili tavsiyeler

En iyi sonuç için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmamış ürünlerden uzak durmalısınız.  Niyasinamit dahilen alındığı takdirde baş dönmesi, baygınlık ya da hafif bir sersemliğe neden olabilir. Ayrıca alkol gibi çeşitli maddelerle ve bazı ilaçlarla tepkimeye girebilir. Eğer hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız, niyasinamit içeren ürünler kullanmadan önce doktorunuza danışmanız sağlığınız açısından verebileceğiniz en doğru karar.

Niyasinamit’in yara izlerinin düzelmesindeki etkisi hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum yazın