Niasin Tedavisi ve Niasin Kızarıklığı

Nikotinik asit formunda Niasin almak, kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilir. Niasin, sadece kötü huylu kolesterol (LDL) oranını düşürmekle kalmaz,  iyi huylu kolesterol (HDL) oranını da yükseltir. Fakat kolesterol oranını düşürmek için yüksek dozda Niasin alan kişilerde “Niasin kızarıklığı” görülebilir. Niasin kızarıklığı, derinin rahatsız edici boyutlarda kızarmasına ve kaşınmasına sebep olabilir. Hatta bu kızarıklık bazen o kadar ciddi seviyelere ulaşır ki, kişinin Niasin tedavisini sonlandırması gerekir. Niasin kızarıklığını giderebilmeniz, Niasin tedavisine devam etmeniz açısından oldukça önemlidir.

Adım 1

Almanız gereken Niasin çeşidi hakkında doktorunuza danışın. Birçok uzman, Niasin çeşitlerinin hangisinin kişiye uygun olduğunu anlamak için ilaçları kan dolaşımınıza uzun bir sürede ve alıştıra alıştıra vermektedir.

Yavaş salınım tedavileri, vücudunuzu bir anda yüksek dozda Niasinle dolduran haplara kıyasla daha az kızarıklık ve tepkiye yol açmaktadır.  

Adım 2

Her gün Aspirin kullanın. Aspirin, Niasinin kızarıklık etkilerini engelleyen bir yapıya sahiptir. Fakat gene de, aspirinin her bünyede etkisi bir olmadığından, kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.  Eğer aspirin alerjiniz ya da ülser ve benzeri mide rahatsızlıklarınız varsa aspirin kullanmak sizin için sakıncalı olabilir.

Adım 3

Niasin almaya ufak dozlarla başlayıp, dozu giderek arttırın. Doz artırımında bulunurken doktorunuzla birlikte hareket edin ve haftada 500’er miligram gibi ufak artışlara gidin. Bu durumda, vücudunuz Niasine alışacak ve kızarıklık yaşama ihtimaliniz azalacaktır.

Adım 4

Niasini yemekle birlikte alın. Midenizde bulunan besinler Niasinin emilim hızını azaltarak, kızarıklık ihtimalini düşürecektir.

Adım 5

Niasin alımını gün atlamadan gerçekleştirin. Niasin kızarıklığı yaşayan birçok insan bu durumda tolerans geliştirecek ve kızarıklık belirtileri birkaç hafta içinde geçecektir. Fakat Niasin almayı bir süreliğine bırakırsanız vücudunuzun tekrar bir tolerans geliştirmesi zaman alacaktır.