Niasin Hapları Neye Yarar?

Niasin, B3 vitamini olarak da bilinen nikotinik asidin çeşitli türevlerine verilen isimdir. Diğer B grubu vitaminler gibi Niasin de insan vücudunun birçok işlevi gerçekleştirmesinde önemli rol oynar. Ayrıca uzun süreli Niasin eksikliği pellagra denen bir hastalığa sebep olur. Bu hastalık sağlıklı besinlerin her yerde bulunduğu ve paketlenmiş gıdalarda çeşitli besin takviyesi zorunlulukları olan gelişmiş ülkelerde pek bilinen bir hastalık değildir. Fakat Niasin zaman zaman bazı hastalıkların tedavisi için kullanılabilir.

Niasinin Önemi

Niasin, insan sağlığı üzerindeki etkisi bakımından diğer B grubu vitaminleriyle benzerlik gösterir. Vücudun yağ ve proteinleri yakması ve hareketlerimizi gerçekleştirmek için bir yakıt görevi gören glikozun kaslarda depolanması için gereklidir. B grubu vitaminler sağlıklı cilt, tırnak ve saçlar için oldukça önemli olup; karaciğer tarafından ağırlıkla ihtiyaç duyulur. Bu bilgilere paralel olarak çiftlik hayvanlarının ciğeri de Niasin bakımından oldukça zengindir. Kırmızı et, tahıl, sebze ve mayalı gıdalar da diğer doğal Niasin kaynakları arasındadır. 

Tedavi Amaçlı Kullanımı

Niasin içeren besin takviyeleri, perakende olarak miligramlık ölçeklerde satılmaktadır. Fakat gram ölçekli Niasin takviyeleri de bazı hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Niasinin tedavi olarak en sıklıkla kullanıldığı hastalık yüksek kolesteroldür. Ayrıca alkoliklerin dışında sıklıkla görülmeyen B3 vitamin eksikliğinin tedavisinde de kullanılır. Genelde gelişmiş ülkelerde rastlanan bir hastalık olan kronik Niasin eksikliği (diğer adıyla pellagra) de Niasinle tedavi edilebilir. Bazı diğer hastalıkların da Niasinle tedavi edilebildiğine dair bazı bulgular vardır fakat bu konularda yeterli araştırma yapılmamıştır.

NNiasin Hapı

Bazı durumlarda doktorunuz Niasin hapı gibi kontrollü Niasin tedavisi seçeneklerine başvurabilir. Niasin suda çözünen bir vitamindir; suda çözünen vitaminlerin vücudunuzdan kısa süre içerisinde idrar yoluyla atıldığı düşünülürse Niasin haplarının azımsanmayacak miktardaki vitamin hacmi dikkate alınması gereken bir durumdur. Kontrollü Niasin tedavilerinde vitaminin kan dolaşımına ani salınımı engellenerek; saatler süren, ağır bir salınım gerçekleştirilir. Doktorunuz kontrollü ya da kontrolsüz Niasin tedavisi seçeneklerinden hangisinin sizin için uygun olduğuna sağlık durumunuzu değerlendirdikten sonra karar verecektir.

Tedaviye Uygunluk

Niasin diğer suda çözünen vitaminler gibi vücudunuz içerisinde çok kısa bir süre kaldığı için Niasin tedavileri nispeten güvenlidir. Fakat kendi kendinize uygulayacağınız Niasin tedavisi genellikle iyi bir seçenek olmayacaktır. 3000 miligram civarındaki dozajlarda uygulanan Niasin tedavisinin; karaciğer sorunları, gut hastalığı, görme kaybı ve vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan yaralar gibi olumsuz yan etkileri olacaktır. Özellikle düşük kan basıncı, karaciğer rahatsızlıkları, şeker hastalığı ve benzeri sağlık problemi olan insanlar yüksek dozda Niasin kullanımından kaçınmalıdırlar. Niasin, kolesterol düşürücü ilaçlar ve şeker ilaçlarıyla kullanıldığında da çok ciddi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Kan basıncını düşüren ilaçlarla birlikte kullanıldığında da kan basıncınızı hayati tehlike olan seviyelere kadar düşürme ihtimali olduğu da dikkate alınması gereken bir durumdur.