Neil DeGrasse Tyson

Neil deGrasse Tyson
Neil deGrasse Tyson
HakkındaNeil deGrasse Tyson
(05-10-1958)05-10-1958 (yaşı 61)
Manhattan, New York, ABD
İkametManhattan, New York, ABD
MeslekAstrofizikçi
Aktif Yıllar1996-
BurcuTerazi

Neil deGrasse Tyson 5 Ekim 1958’de New York’da doğmuş olan ünlü astrofizikçi, yazar ve televizyon sunucusudur. Bronx Bilim Lisesine kaydolmadan önce New York’taki birçok devlet okulunda eğitim gören Neil deGrasse Tyson, akıllı ve meraklı bir çocuktu. Astronomiye büyük bir ilgi duyan Tyson, 1976’da liseden mezun oldu. Astronomi ilgisini saplantı haline getiren ve konuyla ilgili bulabildiği her şeyi okuyan Neil deGrasse Tyson, 1980 yılında Harvard Üniversitesi Fizik bölümünden mezun olmuştur.
1986’da Maryland Üniversitesi’nde astronomide öğretim üyesi olarak göreve başlayan ünlü bilim adamı, 1987 yılına kadar orada kaldı ve ertesi yıl Columbia Üniversitesine kabul edildi. Neil deGrasse Tyson’ın Columbia Üniversitesi’ndeki danışmanı, NASA ve ARCS vakfından doktora araştırmalarını desteklemek için kendisine yardım eden Profesör R. Michael Rich’ti. Fon yardımı ile İtalya, İsviçre, Şili ve Güney Afrika’daki uluslararası toplantılara katıldı.
ABD Başkanı George Bush, 2001 yılında ABD Havacılık ve Uzay Sanayii’nin Geleceğini incelemek üzere 12 komisyon üyesinden birinin Neil deGrasse Tyson olmasını istedi. Neil deGrasse Tyson diğer üyelerle birlikte çalışarak 2002’de raporun yayınlanmasında kilit rol oynamıştır.
Başkan Bush, 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri Uzay Araştırmaları Politikasının Uygulanmasına ilişkin 9 üyeli bir komitede görev yapmak üzere sevilen bilim adamını bir kez daha görevlendirdi ve birkaç yıl sonra, Danışma Konseyinde görev almak üzere NASA başkanı tarafından atandı.
Günümüzde, Neil deGrasse Tyson, Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nde astrofizik bölümünde araştırma görevlisidir.

Neil deGrasse Tyson Kitapları

Neil deGrasse Tyson’ın yazmış olduğu tüm kitaplar şunlardır;
Kozmos (2017)
Kara Delikten Gelen Ölüm (2017)
Astrophysics for People in a Hurry (2017)
Space Chronicles: Facing the Ultimate Frontier (2012)
The Pluto Files (2009)
Death by Black Hole (2006)
Origins: Fourteen Billion Years of Cosmic Evolution (2004)
The Sky is Not the Limit: Adventures of an Urban Astrophysicist (2000)
One Universe: At Home in the Cosmos (2000)
Just Visiting This Planet (1998)
Universe down to Earth (1994)
Merlin’s Tour of the Universe (1989)

Neil deGrasse Tyson Sözleri

Bilim, kendimizi ve birbirimizi kandırmamamız için bir yoldur.
Hepimiz birbirimize biyolojik olarak, Dünya’ya kimyasal olarak, evrene atomik olarak bağlıyız. Evrenin içerisindeyiz, evren de bizim içimizde.
Bilimin güzel tarafı ona inansanız da inanmasanız da gerçek olmasıdır.
Çocuklarımızın eğitim hayatlarının ilk yıllarını konuşmayı ve yürümeyi öğretmekle geçiriyoruz. Geri kalanını ise çenelerini kapatmak ve oturmalarını sağlamakla… Bu işte bir terslik var.

Neil deGrasse Tyson ve Cosmos

1980’lerde Carl Sagan’ın yapmış olduğu Kozmos: Kişisel Bir yolculuk belgeselinin devam niteliğinde olan Kozmos’un anlatıcılığını üstlenen Tyson, 2014-2015 yıllarında belgeselde görünmüş ve büyük yankı uyandırmıştır.

Neil deGrasse Tyson’ın Başarıları

2004 yılında, NASA tarafından verilen en büyük sivil onur madalyası olan NASA Saygıdeğer Kamu Hizmeti Madalyasını alan Neil deGrasse Tyson, 2009’da Uzay Vakfı Ödülü ve American Humanist Association Isaac Asimov Ödülü’ne layık görüldü.

Neil deGrasse Tyson’ın Kişisel Hayatı

Teksas Üniversitesinde fizik sınıfında tanıştığı Alice Young ile 1988’de evlenen Neil deGrasse Tyson’ın bu evlilikten 2 çocuğu vardır.