Nefes Darlığı Nedir ? Tedavi Edilir Mi ?

“Bir nefes sıhhat gibi” demişti Kanuni. Haklıydı. Nefes darlığına yol açan onlarca neden arasından sorunu yakalamak güç iş. 

İnsanın derdi tasası bitmek bilmiyor. Öncelikler değişiyor. Bir bakıyorsunuz yeni sorunlar belirmiş. Dünün sorunları bugün geride kalmış. Gündem nefes nefese koşturuyor. Yoksa nefes darlığı mı var?

Nefes Türkçede ömürle, yaşamla, mutlulukla eş anlamlı sayılıyor. Sağlıklı nefes alabiliyorsanız aklınıza bile gelmez elbette ama bir adet derin ve temiz nefesin ne kıymetli olduğunu nefes darlığı çekene sorabilirsiniz. Son nefesi verme eşiğinde yaşamak işkenceden farksız. Sorunu tetikleyen ne olabilir dersiniz?

Nefes darlığı neden olur ?

Nefes sorunlarına yol açanlar listesi kalabalık: Soğuk algınlığı, akut sinüzit hemen göze çarpanlardan. Uzun süreli nefes problemleri kronik sinüzit, astım, alerji kökenli olabilir. Belirtilere aşinayız: akan tıkanan burun, kaşınan gözler, öksürük, hırıltı.

Burun kanalı alerjen maddelerin ve mikropların ciğerlere geçme yolu. Bu nedenle akciğer sorunları genellikle solunum yolu sorunlarıyla ilişkilendiriliyor. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı milyonlarca insanın başında; nefes darlığına neden olan meşhur türleri amfizem ve kronik bronşiti herhalde tanımayan yok.

Nefes problemleri bazen başka sorunların habercisi de olabilir: akciğer kanseri, tüberküloz ya da Zatürre.

Nefes darlığı hangi testlerle anlaşılır ?

En basit nefes testinin adı spirometri. Ciğerlerinize ne kadar hava dolduğunu, ne hızla nefes aldığınızı test ediyor. Böylece solunum yollarındaki engelin büyüklüğünü belirliyor.

Bazı durumlarda Doktor röntgen testini de gerekli görüyor. Böylece ciğerlerin içi, kalp ve kemikler daha iyi inceleniyor. Zatürre tanısı buna örnek.

Tomografi de yaygın testlerden. Amaç yine aynı: ciğerleri kontrol etmek. Tomografi röntgenden daha kapsamlı. Özellikle kronik sinüzit söz konusuysa.

Bitmedi. Bir de alerji testleri var. Doktor nefes darlığınızın alerjilerle ilişkili olduğuna inanıyorsa bazı testlerle bunu da kesinleştirmek istiyor. Biri standart kan testi; diğer test sizi küçük miktarda alerjen maddeye maruz bırakarak sorunu saptamaya dayanıyor.

Nefes darlığı nasıl tedavi edilir ?

Nefes sorunlarını harekete geçiren maddelerden (tetikleyicilerden) uzak durmak alerji ve astımla mücadele etmenin en etkili yolu. Örneğin bahçeyi düzenlerken ya da evde temizlik yaparken maske takmak alerjilere karşı basit, etkili bir önlem. Evcil hayvan beslememek, çarşafları her hafta yıkamak, polen zamanı gelince evde vakit geçirmek de benzer örnekler.

Nefes darlığıyla mücadelede ilaçlar da önlemler kadar kritik. Ağız yoluyla veya sprey olarak kullanılan antihistamin ya da dekonjestan gibi alerji ilaçları nefes almanızı kolaylaştırıyor. Kronik alerji ve sinüzit tedavisinde kullanılan steroidler de solunum yollarındaki iltihapları gidermeye yarıyor. Damar içine enjekte edilen alerji ilaçları da var.

Astım hastalarının nefes darlığı solunum yoluyla verilen – ağızdan alınan ilaçlarla azaltılıyor. Burada da amaç yine aynı: iltihaplanmaları yok etmek. İlaçlar sayesinde solunum yolundaki engeller açılıyor, yoğun mukus tabakası hafifliyor. Astım tetikleyicileri en aza indirmek olası nefes darlıklarını yok ediyor. Tetikleyicilere bakalım:

• Grip, nezle gibi viral enfeksiyonlar

• Polenler

• Hayvan tüyleri, dışkıları ya da salyaları

• Küf sporları

• Ev tozu akarları

• Hava kirliliği

• Kokular ve duman

• Sigara

• Hatta egzersiz bile bazı insanlarda astım tetikleyicisi.

İlaç tedavisi nefes darlığı tedavisinde işe yarıyor mu ?

İnsanlar genellikle nefes problemleri başladıktan haftalar, hatta aylar sonra doktora gidiyorlar. Tabii bu sırada olan oluyor, ciğerler epey zarar görüyor. Tedavi de uzun sürüyor.

Nefes problemlerinde sorunun kaynağını doğru saptamak kritik önemde. Çünkü her insan farklı. Örnek: Arkadaşınızda veya akrabanızda işe yarayan ilaç sizde hiç etkili olmayabilir.