Neel Sethi

Neel Sethi 22 Aralık 2013 tarihinde New York’da doğmuş Amerikalı bir oyuncudur. Neel Sethi Jungle Book adlı 2016 yapımı Amerikan filminde başrol oynamıştır. Bu makalenin yazıldığı tarihte kendisi 12 yaşında idi.

Neel Sethi Hakkında Kısaca

Jungle Book adlı filmde Mowgli karakterini canlandıran Sethi bu filmde oynayan tek insandır. Tüm dünya genelinde yapılan seçmelerde binlerce kişinin içinden seçilip (ABD, İngiltere, Yeni Zelanda ve Kanada’dan), Jungle Book filminde başrol oynamaya hak kazanmıştır. Hint asıllı olan Sethi 4 yaşından beri Tekvando yapmaktadır ve Jungle Book filmindeki bir çok tehlikeli sahnede dublör kullanmadan oynamıştır. Sethi 2013 yılında Diwali adlı kısa filmde de oynamıştır.

Jungle Book filminin çekimine 10 yaşında başlayan Sethi’nin film piyasaya sürüldüğü zaman ki yaşı 12’dir. Kendisi herhangi bir aktörlük eğitimi almamıştır.

Yönetmenliğini Jon Favreau’nın yaptığı bu film Neel hakkında çok yetenekli ve karizmatik bir çocuk olduğunu ve ona inancın tam olduğunu söylemiştir.

Jungle Book ve Neel Sethi

Jungle Book filmi 3D çekilmiştir ve Neel bu filmde oynayan tek insan karekterdir. Filmdeki diğer tüm canlılar CGI tekniği ile üretilmiştir. Jungle Book 1967 yılında Walt Disney tarafından piyasaya sunulmuş animasyonun tekrar yapımıdır. Filmin toplam maliyeti 175 milyon dolardır ve yaklaşık olarak 530 milyon dolar hasılat yapmıştır.

 

Neel’e aynı zaman Idris Elba, Bill Murray, Scarlett Johansson, Ben Kingsley ve Christopher Walken gibi usta oyuncular sesleriyle eşlik etmektedir. Filmin görsel efektleri Moving Picture Company ve Weta Digital firmaları tarafından yapılmıştır. Gerçekleri yerine tamamen bilgisayar efektleriyle filmin hayvanlarını üretilmiştir. Yaklaşık olarak 70 tane farklı hayvan türü film için CGI ile yapılmış ve bazıları normalinden 150 kat daha büyük üretilmiştir. Ayrıca Christopher Walken’ın yüzünün hatları da yine CGI ile filmde oynadığı King Louie karakterine aktarılmıştır.