Neden terliyorum?

Neden terliyorum diye düşünmeyin. Olmadık yerde ve zamanda oranızdan buranızdan şıpır şıpır ter mi damlıyor? Üzülmeyin bizim de birkaç çözüm önerimiz var.

Herkes terler. Aynı miktarda ve aynı nedenden dolayı olmasa da herkes terler. Bazısı koşu bandında birkaç adımdan sonra sırılsıklam olur. Bazıları olimpiyatlara hazırlanır ama bir damla ter dökmez.

Bakalım siz neden terliyorsunuz. Terlemenin nedenleri ve aşırı terlemeden kurtulmanın yollarına bakalım.

Sıcaklık ve nem

Terlemek vücudunuzun kendini soğutma mekanizması. Sıcaklık artınca milyonlarca minik ter bezi harekete geçer. Cildinizdeki gözeneklerden ter akmaya başlar. Teriniz buharlaştıkça serinlersiniz. Buharlaşmadan kalan ter ise cildinizi ıslatır. Özellikle nemli günlerde teriniz kolay buharlaşmaz ıslaklık artar.

Ne yapmalı? Terlemenin önüne geçebilirsiniz. Ancak unutmayın vücudunuz kendini soğutmak zorunda. Ama her defasında sırılsıklam oluyorsanız güçlü bir antiperspirant deodorant işinizi görebilir. Ayrıca doğal ve pamuklu kumaşlar giymeyi tercih etmeniz de kuru kalmanıza yardımcı olacak.

Yoğun egzersiz

Egzersiz vücudunuzun ısıtma sistemini açar. Bacaklarınız ve kollarınız hareket ettikçe vücut ısısı yükselir. Vücudunuz bu fazla ısıdan terleyerek kurtulur.

Ne yapmalı? Kapalı ve serin mekanda yapılan egzersiz çok fazla terlemenizi engelleyecek. Açık mekanda spor yapmak istiyorsanız sabahın erken saatleri ya da akşamüstü saatleri ideal. Terlediğinizde vücudunuzun sıvı kaybettiğini unutmayın. Bu yüzden egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında bol miktarda su içmelisiniz.

Yoğun duygular

Öfkeden strese bütün duygular terlemenize neden olabilir. Terlemeyi tetikleyen duygusal uyarıcılar avuç içlerindeki, koltukaltlarındaki ve ayak tabanlarındaki ter bezlerini uyarır. Birinden etkilendiğinizde ya da bir iş görüşmesinde avuç içlerinizin terlemesi boşuna değil yani.

Ne yapmalı? Antiperspirant (terlemeye karşı) bir deodorant sizi böyle durumlardan kurtarmaya yeter de artar.

Acı ya da baharatlı yiyecekler

Baharatlı yiyecekler cildinizdeki alıcıların sıcağa verdiği tepkileri vermesine neden olur. Acı ya da baharatlı yediğinizde alnınızı ve dudağınızın üstünü kurulama ihtiyacı bu yüzden.

İçtiğiniz bira da damarları genişlettiğinden terlemenize neden olabilir. Sabahları tiryakisi olduğunuz kahve de sizi terletebilir. Kahvenin içindeki kafein ter bezlerini harekete geçirir.

Ne yapmalı? Yapabileceğiniz en basit şey baharatlı yiyecekleri kesmeniz. Yemek yerken terlemenizin tek nedeni baharatlı yiyecekler olmayabilir. Tükürük bezlerindeki bir terslik terlemenize neden olabilir. Bir doktora görünseniz iyi olur.

Hastalık

Ateş vücudunuzun enfeksiyonla savaşma silahı. Ateşiniz düştüğünde ve hastalıktan kurtulduğunuzda içinizdeki derece normale dönmeye başlar (37C civarı). Vücut ısınız yine de normalden biraz yüksek olduğundan soğumak için terlersiniz.

Terlemeniz için ateşlenmeniz şart değil. Diyabet ve kanser gibi bazı sağlık sorunları da terlemeye neden olabilir.

Ne yapmalı? İlaçlarla ateşinizi düşürebilirsiniz. Terlemeniz azalacaktır.

Nikotin

Sizi terleten alışkanlıklarınıza sigarayı da ekleyin. Sigara içtiğinizde vücudunuza giren nikotin bazı kimyasalların salgılanmasına neden olur. Bu kimyasallar da ter bezlerini harekete geçirir.

Ne yapmalı? Sigarayı bırakmak en mantıklı çözüm. Böylece kanser, kalp hastalıkları ve felç gibi risklerden de uzaklaşmış olursunuz.

Hamilelik ve Menopoz

Üreme organlarındaki herhangi bir değişim kadınların terlemesine neden olabilir. Hamilelik sırasında değişen hormon seviyeleri vücudun ısısını arttırır. Menopozda ise östrojen seviyesindeki düşüşle vücudun kendi termometresinin ayarlarıyla oynar. Sıcaklık basmalarıyla savaşmanın ideal yolu ter basmaları olmaya başlar.

Ne yapmalı? Hafif ve hava geçiren kıyafetler giymek bir çözüm. Serin suyla duş almak, bol miktarda su içmek de başka çözümler olabilir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar ateşinizi düşürür. Bazıları da (tansiyon ilaçları, antidepresanlar) daha çok terlemenize neden olabilir.

Ne yapmalı? Doktorunuzla tedavi şeklinizi ya da dozunuzu değiştirme konusunda konuşabilirsiniz. Doktorunuzla konuşmadan ilaçlarınızda herhangi bir değişiklik yapmamalısınız.