Neden sürekli uykuluyum?

Özellikle işe ve okula gidenlerin yani erken saatte kalkmak zorunda olanların en büyük sıkıntılarından biri gün içinde uykulu olmak. Sabah zorla uyanarak evden çıkmak, ardından da tüm gün esnemek hiç hoş değil. Hele de bir iş yaparken gözlerin yavaş yavaş kapanması günü zehir ediyor. Uykusuzluğun birçok nedeni var. Bakalım sizinki nedenmiş: 

Az uyumak

Basit gibi görünebilir ama az uyumak tüm gününüzü etkiliyor. Hem konsantre olmakta zorlanıyorsunuz, hem gün boyu uykulu oluyorsunuz, hem de sağlığınız olumsuz etkileniyor. Bu nedenle günde 7 – 8 saat uyumalısınız. Uyku saatlerinizi düzene sokarsanız uykunuz çok daha verimli olur. Ayrıca uyku için vakit bulamayanlara öneri: akıllı telefonu, televizyonu ve bilgisayarı kendinize yasaklayın. Ne kadar boş vaktiniz kaldığına şaşıracaksınız.

Uyku Apnesi

Bazı kişiler yeterli miktarda uyuduğunu düşünür. Ama uyku apnesi gece rahat nefes almanızı engelliyor. Siz bunu fark edemiyorsunuz ama gündüz uykusuz olmanızın nedeni uyku apnesi olabilir. 

Yetersiz beslenme

Gün boyu uykulu ve yorgun olmanızın yetersiz beslenmeniz yüzünden olabileceği aklınıza gelir miydi? Aynı şekilde yanlış beslenme de uykulu bir güne yol açabilir. Dengeli beslenirseniz kan şekeriniz de dengelenir ve kendinizi daha dinç hissedersiniz. Bunun için önerimiz kahvaltıyı ihmal etmeyin ve kahvaltıda protein alın.

Kansızlık

Uykulu olmanızın diğer bir nedeni kansızlık olabilir. Özellikle de kadınlarda kansızlık yorgunluğa neden oluyor. Bunun için demir takviyesi almak ve demir bakımından zengin besinlerle beslenmek uykulu halinizin kalıcı çözümü olabilir. Örneğin kırmızı et, ciğer ya da kabuklu deniz ürünleri.

Depresyon

Depresyonun yalnızca duygusal bir değişim olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsun. Bedeninizi de etkiliyor. Birkaç haftadan uzun süredir yorgun hissediyorsanız bir doktorla görüşmenizde fayda var. 

Hipotiroidizm

Tiroit bezi metabolizmanızı kontrol ediyor. O yavaşladığı zaman metabolizma da yeterince çalışamıyor. Tiroit bezinin çalışması yavaşladıysa kendinizi cansız hissedebilirsiniz ve kilo verebilirsiniz. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız bir doktora görünün. Hipotiroidizm basit bir kan testiyle anlaşılan bir sorun. 

İdrar yolu enfeksiyonu

Daha önce idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş olanlar bilir: idrar yolunda acı ve yanma hissi insanı canından bezdirir. Ama idrar yolu enfeksiyonu her zaman bu yaygın belirtilerle gelmez. Bazı durumlarda tek belirtisi yorgunluk olur. Yorgunluğun sonucuysa gün boyu uykulu hissetmek.

Dehidrasyon

Yorgun ve uykulu olmanızın bir diğer nedeni susuz kalmanız. İster ağır işler yapın, ister masa başında çalışın fark etmez. Vücudun suya ihtiyacı var. Susuz kaldığınızı nasıl mı anlayacaksınız? Susamış olmanız bunun göstergesi. Günde yaklaşık 8 bardak su tüketmelisiniz. Bu sayede işlerinizi daha dinamik bir şekilde hallettiğinizi göreceksiniz.

Yiyecek alerjileri

Bazı doktorlara göre gizli yiyecek alerjileri bizi uykulu yapıyor. Bunu anlamanın yoluysa basit. Özellikle yemeklerden sonra yorgun ve uykulu oluyorsanız yediklerinizin içindeki bir maddeye alerjiniz olabilir. 

Düzensiz uyku saatleri

Düzensiz çalışma saatleri, geceler boyu hazırlanılan sınavlar ya da bir türlü vazgeçilemeyen diziler… Hepsi düzensiz bir uyku saatimiz olduğunun, hatta gündüzleri de uyuyarak geçirdiğimizin kanıtı. Ne kadar uzun uyursak uyuyalım gündüz uykuları gece uykusu gibi verimli değil. Gündüz uyumanız gerekiyorsa bile ortamı güneş ışığından arındırın. Perdeleri kapatın, sessiz bir oda seçin ya da bir uyku gözlüğü edinin. 

Egzersiz yapın!

Yorgunluğunuz ve uykusuzluğunuz çok rahatsız edici değilse hiçbir sağlık sorunu yüzünden olmayabilir. Belki de çözüm egzersizdedir. Tekrar enerjik olabilmenin yolu düzenli egzersizden geçiyor. Örneğin haftada sadece 3 kez 20’şer dakika bisiklet süren biri bunun etkilerini hemen görmeye başlıyor. 

Uykulu olmak tüm günü bize zehir eden bir durum. Siz de uykulu olmanızın nedeninin bir sağlık sorunu olduğunu düşünüyorsanız uzman yorum olarak danışabilirsiniz.