Neden kilo veremiyorum?

Bir sürü diyet programı deniyorsunuz ama bir türlü kilo vermeyi başaramıyorsunuz. Egzersizler, Diyetler sağlığınızı da altüst ediyor. Neden kilo veremiyorum? diye merak edip duruyorsunuz. Belki de hata yapıyorsunuzdur ya da gözünüzden kaçırdığınız bir nokta vardır. Neden kilo veremiyorum? diye soranlara birkaç önerimiz olacak. 

Açlığınızı yatıştırıyorsunuz ama daha sonra acısı çıkıyor mu?

Bazı kişiler kahvaltı ve öğlen yemeğini hafif yemeklerle geçiştiriyor. Ama ardından açlık baskın gelip akşam yemeğinde acısını çıkartıyor. Bu da size bol bol kalori olarak geri dönüyor. Bu durumda neden kilo veremiyorum? diye merak etmek yerine dengeli beslenmelisiniz. İlk olarak kalorileri gün içine dengeli bir şekilde yayın. Kahvaltı en büyük öğününüz olursa gün içinde hem daha enerjik olursunuz hem de daha fazla kalori yakarsınız. Bu nedenle sabah daha fazla yemekten çekinmeyin. Ama akşam yediklerinizin size ekstra kalori olarak geri döndüğünü bilin. Kısacası sabah daha büyük bir öğün, geç saatlerdeyse daha az kalorili yiyecekler sizin de çözümünüz olabilir. 

Yeterli protein alıyor musunuz?

Neden kilo veremiyorum? sorusunun cevabı protein eksikliği olabilir. Protein diyetinize katmanız gereken en önemli besin maddelerinden biri. Çünkü protein besinleri daha iyi sindirmenize yardım ediyor. Örneğin daha önce yediğiniz miktarda yemek yemeye devam edip yeme alışkanlığınıza protein de katarsanız daha hızlı kilo verdiğinizi görebilirsiniz. 

Yağdan korkuyor musunuz?

Diyet yapanların en büyük korkusu yağ. Siz de diyetine yağ katmadan hızlı kilo vereceğini düşünenlerden misiniz? Yağ denince aklınıza cips, pasta, çikolata gibi yiyecekler geliyorsa haklısınız. Ama sağlıklı yağlar olduğunu da hatırlatalım. Kuru yemişler, zeytinyağı, avokado sağlıklı yağlar içeriyor. Balıklar ve diğer deniz ürünleri de öyle. Günlük tüketim için bu yiyecekler gayet sağlıklı. Üstelik kilo vermenize de hiçbir olumsuz etkide bulunmuyorlar. Tabii miktarı abartmamak şartıyla. Hiç yağ yemiyorum ama neden kilo veremiyorum diye merak ediyorsanız daha sağlıklı beslenmeyi deneyebilirsiniz. 

Gün içinde yediklerinizi hatırlıyor musunuz?

Genellikle hepimiz gün içinde neler atıştırdığımızı hatırlamayız. Hele neler içtiğimize hiç dikkat etmeyiz. Oysaki meşrubatların içindeki kaloriler düşündüğünüzden çok daha fazla. Yani yağlardan ve şekerden kısıp kolaya, meyve suyuna yükleniyorsanız neden kilo veremiyorum sorusunun cevabı basit. Üstelik sadece meşrubatlar da değil. Kahve ve sütlü içecekler de en az onlar kadar suçlu. Çünkü onlar da bol miktarda kalori içeriyor.

Beslenme programınız yok mu?

Neden kilo veremiyorum? diye sormak yerine hemen bir beslenme programı oluşturmalısınız. Çünkü beslenme programı sayesinde hangi gün, hangi öğünde neler yediğinizi bilmiş olacaksınız. Bu da her gün kaç kalori aldığınızı görmenizi sağlayacak. Her gün kaç kalori aldığınızı bilirseniz diyet yapmak düşündüğünüzden çok daha kolay olacak. Programınızı bir süre uyguladıktan sonra kilo vermeye başladığınızı görüyorsanız artık daha az kalori almanıza da gerek kalmayabilir. 

Düzensiz mi besleniyorsunuz?

Neden kilo veremiyorum? diye merak edenler için cevap belki de beslenme alışkanlığındadır. Sevdiğiniz aktiviteleri yaparken bir şeyler atıştırmadan duramıyorsanız kilo verememe nedeniniz bu olabilir. Örneğin tüm akşam televizyon izlerken, internette dolaşırken ya da bir kitap okurken bir şeyler atıştırmak size düşündüğünüzden çok daha fazla kalori olarak geri dönüyor. Hareketsizliğinizi de buna eklediğinizde sonucu biliyorsunuz.

Neden kilo veremiyorum? sorusunun cevabı küçük ayrıntılarda gizli. Siz de diyet ve beslenme hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu uzman yorum olarak sorabilir, durumunuza özel tavsiyeler alabilirsiniz.