Neden egzersiz yapmalıyız?

Bugünlerde egzersiz doğal olarak yapılmıyor; modern yaşam sayesinde neredeyse hiç hareket etmiyoruz. Gideceğimiz yere otomobille, çıkacağımız kata asansörle ulaşıyoruz. Sonra eve geliyoruz. Saatlerce bilgisayar başında oturuyoruz. Kanepeye yayılıp televizyon izliyoruz. Bu koşullarda kim egzersiz yapmak ister ki?

Araştırmalara göre insanların %25’i boş zamanlarında hiçbir fiziksel aktivitede bulunmuyor. Egzersiz yapmanın sağlığa yararı bilinmesine rağmen bu gözlem şaşırtıcı değil mi? Oysa diyabete, kalp hastalıklarına, osteoporoza ve diğer sağlık problemlerine yakalanma riski düzenli fiziksel aktiviteyle azaltılabilir. Hipertansiyon ve Tip 2 diyabet gibi bazı hastalıklar durağan yaşam tarzının doğal sonucu. 

Düzenli egzersizin olumlu etkileri saymakla bitecek gibi değil: enfeksiyonlara karşı dayanıklılığınızı, vücudunuzun esnekliğini arttırır; duygularınıza iyi gelir, sindiriminizi kolaylaştırır, stresin yıpratıcılığını azaltır. Sürekli egzersizle daha rahat hareket edersiniz, daha güçlü hissedersiniz, daha iyi görünürsünüz; varsa kronik ağrılarınız da azalır. 

Uzun vadede kilo kaybetmek istiyorsanız tek yol egzersiz. Diyet yapmak kas kütlenizin kaybolmasına neden olurken egzersiz tam aksine kas kütlenizi arttırır. Egzersiz ve Sağlıklı beslenme tek başına diyete oranla daha fazla kilo kaybetmenizi sağlar; çünkü kaslar yağdan çok kalori yakarlar. 

Ne kadar egzersiz yapmalıyız?

Yeterince uzun süre ya da yoğun egzersiz yapıp yapmadığınıza takılabilirsiniz. Araştırmalara göre egzersizin süresi ya da yoğunluğu düşündüğünüz kadar önemli değil.

12 aylık bir çalışmada 184 fazla kilolu, hareketsiz kadın kalori kısıtlamasına ek olarak 4 ayrı egzersiz grubuna yerleştirildi. Sonuçta, bütün gruplardaki kilo kaybı egzersiz programının yoğunluğuna bağlı olmaksızın aynıydı. O halde en önemli olan neydi? En önemli olan diyete egzersiz eklemekti. 

Yavaş ve sürekli kilo kaybını sağlayabilecek sağlıklı bir diyet kısıtlayıcı diyetlere oranla daha çabuk sonuç verir. Bu sayede düzeninize egzersiz de ekleyebilirsiniz. Çünkü çalışmanız için gereken enerjiyi vücudunuza alıyor olacaksınız.

İyi haber şu: Başlangıç aşamasında aktivitenizde çok az bir artış – köpekle yürüyüşe çıkmak ya da bahçe işleriyle uğraşmak – çok fazla yol almanızı sağlayacak. İşin aslı, kendinize 10 dakikalık yürüyüş gibi günlük bir hedef koyabilirsiniz. Bu 10 dakikalık yürüyüşler günde 3 kereye çıkacak. Zamanla 30’ar dakikalık egzersizler uygulayabileceksiniz.