Neden dişçiye gidemiyorum?

Neden dişçiye gidemiyorum diye merak edenler! Cevabı biz verelim: dişçi korkusu. Peki dişçi korkusunun nedenleri ne?

Dişçiden mi korkuyorsunuz. İnanın yalnız değilsiniz. Endişeleri ve korkuları yüzünden dişçiye gidemeyen o kadar çok kişi tanıyorum ki…
Dişçi randevularına bilerek geç kalıyorlar, tek başlarına dişçiye gidemiyorlar, telaş ve korkudan dişçiden karşılarına çıkacak canavar gibi bahsediyorlar.

Dişçi korkusu kişiyi paniğe sokan hatta dehşete düşüren bir durum. Dişçiden korkan kişiler genellikle durumun saçma olduğunun farkında olur ancak durumu değiştirebilecek gücü bulamazlar. Çok klasik olarak kaçışı seçerler. Dişçi randevularına gitmemek için ellerinden geleni ardına koymazlar. Onları dişçiye sürükleyebilecek tek gerekçe dayanamadıkları diş ağrıları olur.

Dişçi korkusunun diğer belirtilerini sıralayalım:

•    Dişçi ziyaretinden önceki gece boyunca uyuyamamak
•    Dişçinin bekleme salonunda basan afakanlar
•    Dişçiye gitme düşüncesiyle bile ağlamak hatta hasta olmak
•    İşlem sırasında nefes alamamak

Neyse ki daha önce de bahsettiğimiz gibi bu korkudan kurtulmanın ya da en azından korkuyu azaltmanın yolları var.

Dişçi korkusunun nedenleri

Dişçiden korkmanın birçok nedeni olabilir. Bunlardan birkaçı şöyle.

Acı korkusu. Dişçiden korkmanın en yaygın gerekçesi: acıdan korkma. Daha önceki dişçi tecrübelerinize dayanan şartlanmalarınız olmuş olabilir. Daha önceden böyle bir deneyiminiz olmadıysa da başkalarının dişçi maceraları sizi dişçi koltuğundan soğutmaya yetebilir. Ancak bilmelisiniz ki günümüz teknolojisiyle bu işlemler daha az acılı hatta hiç acı olmadan atlatılabiliyor.

İğne korkusu ya da iğnenin işe yaramayacağı korkusu. İnsanların çoğu iğneden korkar. Özellikle o iğnenin ağzın içinde bir yere batacağı düşüncesi daha da ürkütücü olsa gerek. Bu korku yetmiyormuş gibi kimisi de iğnenin işe yaramayacağından korkar. Yeteri kadar anestezi verilmeyeceğini ya da anestezinin etkisinin geç başlayacağını düşünür.

Anestezinin yan etkilerinden korkma. Anestezinin baş dönmesi, mide bulantısı gibi yan etkileri olabiliyor. Bazıları bu etkilerden korkar bazıları da lokal anestezinin ağzı tamamen hissizleştirmesi fikrini sevmez.

Çaresiz ve kontrolsüz hissetme. Dişçi koltuğu düşünüldüğünde insanların bu şekilde düşünmeleri çok doğal. Düşünsenize, ağzınız tamamen açık, uzay filmlerinden çıkma işkence aletine benzeyen bir koltukta oturuyorsunuz, koltuğun her yerinde tam olarak anlam veremediğiniz aparatlar, her şeyden önemlisi de ağzınızda neler döndüğünden haberiniz yok.

Utanma ve kişisel alanın ihlali. İnsanlar başka insanlar yüzlerine çok yakın olduklarında rahatsız olabilirler. Bu durum dişçiler için de geçerli tabii. Doktorunuz kişisel alnınızı ihlal edebilir bu da sizi rahatsız edebilir. Bazıları ise çürük, yarısı eksik, lekeli dişlerinden ya da ağız kokusundan dolayı doktordan utanır.

Dişçi fobisinden kurtulmanın anahtarı korkularınızı dişçinizle paylaşmaktan geçiyor. Korkularınızı bilen bir dişçi işini daha rahat yapar. Sizi daha rahat hissettirmek, endişelerinizi gidermek için de elinden geleni yapar. Dişçiniz korkularınızla dalga geçme cesaretinde bulunursa vakit kaybetmeden başka bir dişçi bulun. Unutmayın, sizin duygularınız her şeyden önemli, dişçiniz de siz nasıl isterseniz öyle davranmak zorunda.
Kontrol kaybı korkma nedenlerinizden biriyse dişçinizle konuşmak gerginliğinizi tamamen alabilir. Dişçiniz işlemin her aşamasında sizi bilgilendirebilir. Böylece siz de olabileceklere karşı hazırlıklı olursunuz. Dişçinizle aranızda parola belirlemek de başka bir rahatlatıcı yöntem. Mesela doktorunuzun acil durmasını istediğinizde elinizi kaldırın. Kendinizi rahatsız hissettiğiniz her an bu işareti kullanın. Ağzınızı çalkalamak ya da sadece nefes almak için bile olsa.