Ne yesem de gencecik kalsam?

“Az ye çok yaşa” dediler inandık. Peki uzun yaşamak için ne lazım? Ne yesem de gencecik kalsam? diyorsanız buyrun yazımızı okuyun.

Hemen her besinin bedene yaradığını biliyoruz. Buraya kadar her şey tamam.

Sorun stratejide: Hangisi? Ne zaman? Ne kadar? 

yaşam süresini arttıran yiyecekler Sağlıklı beslen. Genç görün. 

Sebze ve Meyve

Doyurucu. Besleyici. Düşük kalorili. Mesele kilo vermekse sebze meyve şampiyon. Üstelik bazıları yaşlanmayı geciktiriyor.

“Yabanmersini hafızayı güçlendiriyor” dedikodusu bu ara revaçta. Böğürtlen, çilek, dut gibi küçük ve sulu meyvelerin hepsinde bol miktarda antioksidan var. Bunun anlamı şu: Antioksidan hastalık yapan kötüleri yakaladığı yerde indiriyor. Tam bir gözü kara.

Bu meyveler güzelliğiniz için de savaşıyor. İçleri C vitamini dolu. C vitamini cilalı mermer misali ışıldayan, pürüzsüz cilt demek. 

Sağlıklı gözlere sahip olmak istiyorsanız ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelere yönelin. Bunlar gözlerinizi ultraviyole ışınlardan koruyan bitkisel pigmentlerden (lutein ve zeaksatin) içeriyor. Yeşil yapraklı sebzelerde K vitamini de bol. Dolayısıyla kemik erimesine ve kırılmaya iyi geliyor.

Protein

Özellikle 40 yaşından sonra protein daha da önemli. Kaslar yılda %1 oranında zayıflıyor. Bu azalma Metabolizma hızını yavaşlatıyor. Sonuç? Kilo almak eskisine göre daha tehlikeli. Kaslar elden ayaktan düşünce en iyi ihtimalle Denge bozuluyor. Hastalıktan ya da kazadan sonra iyileşme asırlar sürüyor.

Kasları güçlü, metabolizmayı sağlam tutmak ve sofradan tok kalkmak için tavuk (derisiz, yağsız olacak), hindi göğsü, yağsız dana, yumurta, bezelye ve deniz ürünleri yenmeli.

Yağsız süt, yoğurt, peynir mineral ve protein bankası. Bunlar tansiyonunuzu sabit, kemiklerinizi sağlam tutar. Kalsiyumun yanında protein şart. Yoksa kemik üretimi kesintiye uğrar.

Omega 3

Deniz ürünlerindeki yağ asitleri kronik iltihaplanmalarda yanmayı engelliyor. Somon ve ton balığı gibi yağlı balıkların etkisi daha fazla. Balık sevmiyorsanız keten tohumu, ceviz de olur.

Tahıl

Tam buğday. Yulaf. Esmer pirinç. Ekmek. Mısır gevreği. Beslenme kilidinin kıvrak anahtarları tahıllar iyi planlanmış diyetle incecik kalmanıza yardım edebilir.

Tam tahıllı gıdalar şeker, Kalp krizi, kolon kanseri, Yüksek tansiyon, diş eti çekilmesi gibi hastalıklardan da korur. Tahılların içindeki vitaminler, mineraller, kimyasal bileşenler, en önemlisi lifler takım çalışmasıyla sağlık için kritik önemde.

Egzersiz

Tam bir gençlik madeni. Hareketli olmak kas düzeyini koruyor. Metabolizmayı hızlandırıyor. Kalbi ve akciğerleri sağlamlaştırıyor. Spor yapanlara ve yapmayanlara odaklanan araştırmaların sonucu net: Spor yapanlar daha uzun yaşıyor.

Haftada iki egzersizle kaslarınızı güçlendirebilir, metabolizmanızı canlandırabilirsiniz.

Resveratrol

Rengi kırmızı içecekler hangileri? Bunlarda bol miktarda resveratrol var. Bu antioksidan iltihaplanmayı azaltıyor. Damarları koruyor. Araştırmalar yoğun miktarda alınan resveratrolün kalpte ve beyinde hücre ölümleriyle mücadele ettiğini, ömrü uzattığını gösteriyor.

Kahveye gelelim. Diyabet ve Parkinson riskini azaltıyor. Kahve içenlerde kardiyovasküler riskler daha düşük. Kahveyle gelen antioksidanlar koruyucu rol üstleniyor.

Çay da az buz değil. Kalp krizi riskini azaltıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Diş minesini koruyor. Yaşlanmaya bağlı Hafıza kaybıyla savaşıyor.

Nasıl demlendiği çok önemli. Yanlış teknik antioksidanları perişan ediyor. Peki doğrusu ne? Demliğe fıkırdamaya başlayan sudan koyun. Üstüne bir iki kaşık çay atın. Bırakın kendi haline. 10 dakika içinde antioksidanlar göreve hazır.

Fındık ve Çikolata

Kalorileri yüzünden şimdilerde günah keçisi sayıldıklarına bakmayın. Bir avuç fındık veya bir parça acı çikolata gibisi yok. İkisi de zayıflatır. Dayanıklığı arttırır.