Ne yesek kemik yapar?

Yetişkinlik boyunca kemiklerimiz gayet güçlü. Orta yaşlara doğru zayıflamaya, yıpranma sinyali vermeye başlıyorlar. Kadınlarda bu süreç menopozdan sonra hızlanıyor. Kemikler hızla eriyor. Hemen telaşa kapılmayın. Osteoporozu önlemek zor değil. Sağlıklı beslenme en etkili, en doğal çözüm. Doğru yiyecek seçimiyle kemiklerinizi en yüksek seviyede korumanız, osteoporoza dur demeniz mümkün. Peki ne zaman? Başlamak için hiçbir zaman geç değil.

Süt

Güçlü kemiklerin anahtarı kalsiyum. Kalsiyumun kaynağı belli: süt. 50 yaşın üzerindeki yetişkinler günde en az 1000 mg. kalsiyuma ihtiyaç duyuyor. 51 yaşına gelen kadınlar günde en az 1200 mg kalsiyum almalı. Erkekler içinse aynı şey 71 yaşında geçerli.

Yoğurt ve peynir

Sütten nefret edenlerden misiniz? O halde yoğurt ya da peynir size çok daha çekici gelebilir. Onlarca tür peynir, lezzetli meyveli yoğurtlar çok daha eğlenceli. Bir kase yoğurt kalsiyum ihtiyacını fazlasıyla  karşılayacaktır.

Sardalye

Kalsiyumun tek yolu süt ve süt ürünleri değil. Sardalye balığı da en az süt kadar güçlü. Bu küçük balığın kılçıkları kemikleriniz güçlendirmek için birebir.

Yeşillik

Şaşırmayın. Yeşilliklerde de en az süt kadar kalsiyum var. Özellikle de koyu yeşil yapraklı olanları tercih ederseniz osteoporozun kapınızı çalması zorlaşacak.

Takviyeli yiyecekler

Ne demek takviyeli? Kalsiyum içermeyen (ya da az içeren) yiyeceklere kalsiyum eklenmesi, takviye edilmesi demek. Süt, yeşillik ya da balık size cazip gelmiyorsa takviyeli besinleri düşünebilirsiniz. Kahvaltılık gevrekler bunun için iyi bir başlangıç. Hem de etiketlerinde içerdikleri kalsiyum miktarı yazıyor.

Kalsiyum takviyesi

Hepimiz en az bir kere suyun içine atılınca kabarcıklar çıkaran büyük kalsiyum haplarını denedik. Kalsiyum almak için ilaçlar etkili ama unutmayın: en sağlıklı yol her zaman doğal olandır. Bu nedenle kalsiyumu yediklerinizden almaya bakın. Bir de uyarı: bu haplar kalsiyum sağlıyor ama uzmanlara göre böbrek taşı riski de var. Böbrek taşı sancısı çekmek istemiyorsanız bu haplarla fazla haşır neşir olmamakta yarar var.

Soya

Araştırmalara göre kemiklere iyi gelen tek şey kalsiyum değil. İzaflovan da etkili. Soya kaynaklı ürünlerde bolca bulunan izoflan kemikleri güçlendiriyor. Soya menopozdaki kadınlara ya da kemik sorunlara olanlara çok yararlı.

Somon

Somon ve diğer yağlı balıkların içinde kemikleriniz için gerekli bir sürü besin var. Sadece kalsiyum içermekle kalmıyorlar. İçerdikleri D vitamini kalsiyumun emilmesini sağlıyor. Omega 3 ve yağ asitleri bir başka avantaj. Balık yağı ve balık hapı gibi ürünler özellikle Menopoz sonrası kadınlarda osteoporozu önlemek için kullanılıyor.

Kuru yemiş

Kuru yemişlerin ve çekirdeğin kemik sağlığına yararı çok. Örneğin ceviz ve keten tohumu Omega 3 deposu. Fındık ve badem de potasyum içeriyor. Potasyum idrarla atılan kalsiyum kaybını önlüyor. Ayrıca kuru yemişler kemiklere çok faydalı proteinler içeriyorlar.

Tuzu azaltın

Tuz kalsiyum düşmanı. Emilimini azaltıyor. Atılmasını kolaylaştırıyor. Ne kadar tuzlu yerseniz o kadar kalsiyum kaybediyorsunuz. Tuzu azaltmak vücudunuzdaki kalsiyum miktarının daha iyi emilmesini sağlayacak. Böylece osteoporoz riski de azalmış olacak.

Güneş ışığı

Hem sağlıklı hem yararlı hem de bedava. Yiyeceklerle gelen bileşenlerden D vitamini üretmek için güneş ışığı elzem. D vitamininin görevlerinden biri de kalsiyumun en iyi şekilde emilmesini sağlamak. Haftada birkaç kez 15’er dakika güneş ışığında durmanız sizi osteoporoz riskinden koruyacak.