Ne yapsam da osteoporozdan korunsam?

Osteoporoz özellikle kadınların yaşlılıktaki en büyük sıkıntısı. Sorun yaygın. Bilmediğimiz yönleri çok. Osteoporozun ilk adımlarının çocuklukta, hatta bebeklik çağında atıldığını biliyor muydunuz?

Her sağlık sonuna karşı yapabileceğimiz en doğru şey oluşmasını baştan önlemek. Osteoporoz da aynı mantıkla işliyor. Hayat boyu uygulanması gereken birkaç yöntemle osteoporoza dur demek mümkün.

Osteoporozu önlemek için ne yapabilirim?

Uzmanlara göre osteoporoz büyük ölçüde önlenebilir bir sağlık sorunu. Ancak bunun için erken uyarı sisteminizin açık olması gerekiyor. Çocukluk döneminde alınan Kalsiyum ve D vitamini osteoporoz riskinde inanılmaz bir düşüşe neden olabiliyor. Ancak işler bu kadarla da kalmıyor. Yetişkin dönemde de dikkatli olmak, yaşam tarzını buna göre ayarlamak önemli. Örneğin aşırı alkolden uzak durmak, düzenli olarak egzersiz yapmak, yediklerinize dikkat etmek, kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmek ve tabii ki D vitaminini eksik etmemek gerekli. Tüm bunları yapmak zaten başlı başına sağlıklı yaşam demek. 

Menopozdan sonra da yapılması gerekenler de var. Kalsiyum içeren ilaçlar buna örnek. Osteoporoz riskiniz varsa doktorunuz size bu ilaçlardan önerecektir. Sizin yapmanız gerekense kalsiyum takviyelerinizi düzenli olarak almak.  

Ne kadar kalsiyum almalıyım?

Osteoporozdan korunma yolunun kalsiyumdan geçtiğini biliyoruz. Ancak ne kadar kalsiyum almamız gerektiği sorusuna kesin bir cevabımız yok. Aslında bu sorunun tam cevabı da yok. İhtiyaç duyulan kalsiyum seviyesi yaşa bağlı değişiyor. Örneğin ergenlik döneminde bir gencin günlük ihtiyacı olan kalsiyum miktarı 1.300 miligram. 50 yaş ve üzerindeyse bu rakam 1.000 – 1.200 mg arası. 1.500 miligram ciddi bir miktar; tutturmak kolay değil. Bir bardak sütte yaklaşık 300 miligram kalsiyum var; yoğurt süte oranla biraz daha zengin. 1 kase yoğurt 400 miligram kalsiyum içeriyor. Bu miktarlar günlük ihtiyacınıza yeterli gelmiyorsa kalsiyum yoğun süt ve süt ürünleri bulmak da mümkün.  

Günlük kalsiyum ihtiyacınızı tam olarak bilmek istiyorsanız doktorunuzla görüşün. Doktorunuz yapacağı bazı testlerle kemik yoğunluğunuzu ölçerek ihtiyacınız olan kalsiyum miktarını tam olarak belirleyebilir.

Süt ürünlerinden daha iyi kalsiyum kaynakları var mı?

Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından zengin. Ancak bunlara alerjiniz varsa sizin için başka seçenekler de mevcut. Örneğin ıspanak, hardal, Çin lahanası, fasulye, tofu, badem ve pek çok tahıl kalsiyum kaynağı gıdalardan. Bunların yanında bir kase de yoğurt yerseniz sizin için çok daha iyi.

Alternatif yollar işe yarıyor mu?

Sağda solda, internet sitelerinde veya reklamlarda kemik güçlendirici ve osteoporoz düşmanı takviyelerin reklamlarını görüyoruz. Bunlara inanmalı mıyız? Yapılan araştırmalar bu tür takviyelerin kesin olarak işe yaradığını kanıtlamıyor. Yalnızca balık ve soya yağı bazlı takviyelerin etkili olduğu yönünde sonuçlar var. D vitamini tetikleyici keten tohumu ve bazı tahıl yağları da osteoporoza karşı etkili görünüyor. 

Osteoporoz karşı önlem almak istiyorsanız her şeyden önce kalsiyum açısından zengin beslenmeye, düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Sigara ve alkol gibi sakıncalı alışkanlıklardan uzak durun. Düzenli uyumayı unutmayın.