Ne Kadar Proteine İhtiyacınız Var?

Ne kadar proteine ihtiyaç duyduğunuz konusunda kafanız çok mu karışık? Çoğu atlet ve sporcular hem kas yapmak hem de kilo kaybetmek için protein alım oranlarını artırıyorlar ancak bu ne kadar doğru? Tabi ki kaslar proteinden yapıldığı için diyetinize protein almak onların gelişmesini sağlıyor ama bununla beraber olayın tamamen bu şekilde olmadığını da bilmeniz lazım. Proteinler insan vücudunu oluşturan temel öğelerdendir. Amino asitlerden yapılmışlardır ve kan, deri, kemik, kas, iç organlar ve tırnak gelişiminde rol oynarlar. Sudan sonra en verimli öğe proteinlerdir ve %60-70 oranında bir miktarı kemik etrafı kaslarında toplanır. 

İnsan vücudunun gelişmesi için gerekli 20 adet amino asit olmakla beraber bunlardan 12 tanesi vücutta üretilebiliyor. Üretilemeyen 8 tanesi ki bunlara gerekli aminoasitler denir, yiyecekle veya başka besin yollarıyla alınmalılar. Diğer 12 amino asit ise vücutta yapılmaktadır ancak 20 amino asitte protein sentezinin gerçekleşmesi için gereklidir. Peki bütün bunlar ne anlama gelmektedir? Bu demektir ki eğer vücudunuz için gerekli miktarda amino asit almazsanız o zaman vücudunuzda kasların gelişmesi için kullandığı protein miktarını azaltacaktır.

Doğru Çeşit Proteini Almak

Bütün gerekli amino asitlere sahip olan yiyeceklere “tam proteinler” adı verilir. Tavuk, balık, yumurta, süt gibi hayvan kaynaklı tüm besinler bunlara dahildir. Ceviz, susam, tahıl, meyve ve sebze gibi besinler ise genelde bütün gerekli proteinleri barındırmamaktadırlar. Fakat bu vejeteryansanız tüm proteinleri alamayacaksınız anlamına gelmez. Aşağıdaki listede tüm proteinleri içermeyen yiyeceklerin listesi bulunmaktadır; eğer tüm amino asitleri almak istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit, aşağıdan iki yada daha fazla sütundan yiyeceklerinizi seçin ve onları diyetinize ekleyin.

Tahıllar – Sütun A          

Arpa         

Mısır

Yulaf

Pirinç

Makarna

Baklagiller – Sütun B

Fasulye

Mercimek

Bezelye

Soya

Çekirdek & Kuruyemiş – Sütün C

Susam

Ayçiçeği çekirdeği

Ceviz

Fıstık

Kaju

Sebzeler – Sütün D

Yeşil yapraklar

Brokoli