Ne kadar Panax Ginseng güvenlidir?

Panax ginseng veya Asya ginsengi, diğer şeylerin yanı sıra, bağışıklık sistemi fonksiyonunu artırdığı, kan şekeri seviyesini düzenlediği, erektil işlev bozukluğu semptomlarını azalttığı iddia edilen, yaygın olarak kullanılan bitkisel bir üründür. Panax ginseng’ in sağlık üzerinde olumlu etkileri, vücudun Stres kontrolüne yardımcı olan bir madde olan  ginsenosidlerin varlığı ile ilişkilendirilir. Kullanılması güvenli olan Panax ginseng miktarı sağlık durumuna, yaşa ve bireyin ağırlığına bağlı olarak değişebilmektedir. Kullandığınız Panax ginseng miktarının sizin için uygun olup olmadığından emin olmak için sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Sağlıklı Yetişkinler İçin

Maryland Tıp Merkezi Üniversitesine göre, bağışıklık sistemlerinin işleyişini, zihinsel performanslarını veya stres dayanıklılıklarını artırmak isteyen sağlıklı yetişkinler iki-üç haftalık döngülerle Panax ginseng almalıdırlar. Bu da, iki-üç hafta için Panax ginseng alan yetişkinlerin, tedaviye devam etmeden önce, iki hafta boyunca tedaviyi durdurmaları gerektiği anlamına gelmektedir. Panax ginseng’ in reçetesiz yaygın olan preparatları,  kuru veya sıvı öz, taze veya kurutulmuş kök ve sıvı tentür içermektedir. Sağlıklı yetişkinler günde üç defaya kadar standardize edilmiş kurutulmuş 200 mg öz alabilirler. Günde 3 defaya kadar, Panax ginseng sıvı özü 1/4 veya 1/2 çay kaşığı halinde uygulanırken, tentürü 1-2 çay kaşığı halinde uygulanmalıdır.

Hasta Yetişkinler İçin

Hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olması için Panax ginseng kullanmak isteyen, hasta yetişkinler bu takviyeyi, üç aya kadar süreyle, günde iki kez 500 mg olarak kullanabilirler. Ayrıca, bir ay boyunca Panax ginsengi günde iki kez 500 mg doz olarak alabilirler, tedavi iki ay süreyle kesilmesinin ardından,  gerektiği şekilde bir ay boyunca tedaviye devam edilebilir.

Erektil İşlev Bozukluğu Olan Erkekler İçin

Erektil işlev bozukluğu, cinsel uyarılmayı takiben, ereksiyona ulaşma veya ereksiyonun sürdürülmesinde zorluk yaşanması durumudur. Erektil işlev bozukluğu semptomlarını azaltmak için Panax ginseng kullanan erkekler, bu bitkisel takviyeyi oral yol ile günde 3 defaya kadar 900 mg olarak alabilirler.

Diyabetli Yetişkinler için

Panax ginseng’ in kan şekeri üzerindeki etkisini incelemek için daha fazla  araştırma gerekli olsa da, bu takviye ile tedavi, Tip 2 diyabeti olan kişiler için yararlı olabilir. Günlük 200 mg alınarak yapılan  Panax  ginseng tedavisi, kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte doktorunuza danışmadan veya önemli ölçüde  düşük kan şekeri gelişme riski altındaysanız bu bitkisel takviyeyi kullanmayınız.

Yan Etkileri

Panax ginseng alırken,  uykusuzluk, sinirlilik, bulantı, ağız kuruluğu, kusma veya ishal gibi hafif yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Kalp hızı düzensizlikleri,  vajinal kanama,  göğüs ağrısı veya yüksek kan basıncı gibi daha ciddi yan etkiler ise nadirdir, ancak ortaya çıkarsa derhal doktorunuza bildirilmesi gerekmektedir.