Ne Kadar Glucosamine HCL Alınmalıdır?

Glucosamine vücut tarafından üretilen ve kıkırdak oluşturmanıza yardımcı olan bir maddedir. Bazı araştırma çalışmaları Glucosamine HCL olarak da adlandırılan Glucosamine hidroklorid gibi Glucosamine takviyeleri alınmasının, osteoartritin semptomlarının bazılarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Glucosamine HCL, Glucosamine sülfata çok benzer, ancak bazı önemli farklılıklar olabilir. Doktorunuz size Glucosamine almanızı tavsiye ederse,kendi durumunuz için doktorunuzdan belirli bir form ve doz önermesini isteyiniz.

Osteoartrit (Dejeneratif eklem hastalığı)

Amerika’nın medikal kütüphanesi MedlinePlus, Glucosaminein kıkırdağın,eklemleri çevreleyen ve koruyan akışkan yastığını oluşturduğunu açıklamıştır. Zamanla, eklemlerin doğal aşınması ve yıpranması  nedeniyle, osteoartrit olarak bilinen ağrı verici bir durum olan,Glucosamine yastığı ince ve sert hale gelebilir. Glucosamine takviyelerinin osteoartriti olan kişilerde yeniden kıkırdak yapımına yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

HCL’ye Karşı Sülfat

MedlinePlus, Artrit üzerine Glucosaminein etkisi araştırmalarının çoğunun, Glucosamine sülfat ile yapılmış olduğunu belirtmektedir.Glucosamine’in bu spesifik türü, kıkırdakta bulunan formudur.Bazı çalışmalar, Glucosamine HCL’nin, osteoartrit ağrıları için Glucosamine sülfat kadar etkili olabileceğini gösterirken,çoğu araştırmalar  için Glucosamine HCL’nin faydalarının doğrunması gerekir. Bazı bilim adamları, vücudunuzda bulunan form olarak Glucosamine sülfatın Glucosamine HCL’den daha etkili olduğuna inanmaktadırlar. Diğer uzmanlar ise vücut tarafından kolayca emilebilen Glucosamine HCL’nin daha etkili olabileceğine inanmaktadırlar.

Dozları

Doktorunuz Glucosamine HCL almanızı  tavsiye ederse, Maryland Medical Center Üniversitesine  göre, muhtemelen, 60 ila 90 gün süreyle, günde 3 kere ,500 mg almanızı söyleyecektir. Bu Glucosamine HCL’nin bir standart dozu iken, MedlinePlus glucosamine takviyelerinin markadan markaya büyük ölçüde değişiklik gösterebileceği konusunda uyarmaktadır. Takviyenin talimatlar bandrolünü okumak ve kullanmakta olduğunuz Glucosamine HCL’nin spesifik hazırlama dozaj talimatlarını takip etmek önemlidir.

Tavsiyeler

Eğer osteoartrit belirtileri sizde mevcutsa, Glucosamine HCL, Glucosamine sülfat veya diğer takviyeleri kullanmayı denemenizin gerekip gerekmediğini doktorunuza sorunuz. Glucosamine takviyeleri genellikle güvenli olarak kabul edilir ve yan etkilerinin olmadığı düşünülmektedir. Eğer Glucosamine ile etkileşime girebilecek  başka takviyeler alıyorsanız, ağrı veya diyabet için kullanılan ilaçları kullanıyorsanız  doktorunuza bunu söyleyiniz.