Nasıl makyaj yapsam da genç görünsem?

Yılların izini silmenin en ucuz yolu makyaj. Ama genç görüneceğim diye boya küpüne düşmemek lazım. İşte size gençlik formülü makyajın ipuçları. Yılların yükü kırışıklar, güneş lekeleri, gözaltı torbaları ve sarkıklar. Engellemenin yolu yok. Ancak kapatmak mümkün. Çoğu kadın da zaten bunun peşinde. Sokakta boya küpüne düşmüş orta yaş üstü kadınları görüyoruz. Bu kadınlar neyi yanlış yapıyor dersiniz? 

Çok makyaj yapmak iyi görünmeyi garanti etmiyor. Aksine kimi zaman daha da kötü görünüşe yol açıyor. Yapacağınız ufak uygulamalar hem sade hem de genç görünmenizi sağlayabilir. Bunlara bakalım:

Makyaj öncesi cilt bakımı şart

Yıllarca güldük, eğlendik, sevindik, ağladık. Buna bir de gençlik dönemindeki sahil maceralarını katınca yüzümüzde lekeler, kırışıklar ve izler oluşması gayet olağan.

Ciltte koyu bölgeler, başta güneş lekeleri yaşımızı ele veriyor. Bu lekelerden kalıcı kurtulmayı sağlayan yöntemler var. Lazer tedavisi buna örnek. Çözümün maliyeti yüksek olunca daha ucuz yol olan makyaja yönelmekten başka çare yok.

İyi bir makyajın sırrı sağlıklı bir cilt. Bu nedenle makyaj öncesinde cilt bakımı şart. Öncelikle yüzünüzü güzelce yıkayın. Normal sabun kullanmayın. Normal sabunlar yüksek pH dengeleri nedeniyle cildi kurutuyor. Cilt temizlemeye yönelik, marketlerde ya da eczanelerde bulunan özel sabunlardan kullanabilirsiniz. 

Yüzünüzü yıkadıktan sonra güzelce nemlendirin. Buradaki önemli nokta kendinize uygun nemlendiriciyi seçmek. Çünkü her cilt farklı. İyi nemlendirilmiş cilde yapılan makyaj zamanla daha az akar. Dalgalanmalar azalır.

İyi bir kapatıcıyla yılların izlerini silin

Sıra kapatıcıya geldi. Kapatıcı seçerken ucuzlarından uzak durmak gerekiyor. Çünkü içeriği kalitesiz malzemelerle dolu kapatıcılar hem alerjik reaksiyonlara hem de sivilcelere neden olabilir. Bu yaştan sonra ergen kızlar gibi görünmek istemiyorsak biraz paraya kıymak zorundayız. 

Kapatıcı sürerken mutlaka temiz bir sünger kullanın. Yoksa kapatıcıyı her tarafa eşit dağıtamaz, dalgalanmalara neden olursunuz. Süngeri kullandıktan sonra temizlemelisiniz. Ilık su ve sabunla hafifçe yıkamak yeterli. Hijyenik olmayan süngerler bakteri yuvası haline gelebilir.

Kapatıcı kullanırken düşülen en büyük hata kalın kat sürmek. Yüzde bir parmak kapatıcıyla gezmek emin olun lekeli ciltten çok daha kötü. Yapmayın.

Kapatıcının daha iyi dağılmasını, ince bir katmanın yeterli olmasını istiyorsanız dairesel hareketlerle sürmeye dikkat etmelisiniz.

Makyaj yaparken acele etmeyin

Makyaj yaparken acele etmek en büyük hatalardan. Bunu zaten biliyoruz. Yılların deneyimi var sonuçta. İyi çekilmemiş, aceleyle sürülmüş göz ve dudak kalemlerini ancak ergen kızlarda mazur görebiliriz. Ancak bizler bunun için çok daha olgunuz. Sabrın sonu selamet değil mi?

Şaka bir yana, konumuza dönelim. Makyaj yaparken sabırlı olmanın öneminden bahsediyorduk. Evet, kapatıcımızı sürdük. Şimdi biraz bekleyelim. Çünkü kapatıcının cilt tarafından biraz emilmesi çok daha doğal görünüm sağlayacak. Bunun için 5 dakika bile yeterli. İyisi mi gidip kendimize bir kahve yapalım ve tadını çıkaralım.

Göz makyajı nasıl yapılır hatırlayan?

Kahveler bitti. Şimdi makyaja devam. Ne yapıyoruz? Sıra göz makyajında. Gözleri palyaçoya çevirmek istemiyorsak öncelikle büyüteçli aynaya ihtiyacımız var. Nereye ne yaptığımızı görebilmek için bu kesinlikle gerekli. 

Göz makyajını yaparken kullanılan renkler konusu çok derin. Elbise, saç modeli, göz rengi vb. faktörler renk seçimini etkileyebilir ama doğal renklerden şaşmamak en iyisi.

“Eskiden koca koca gözlerim vardı, şimdiyse göz kapaklarım yüzünden neredeyse önümü göremiyorum; gözlerim küçücük kaldı” diyorsanız üzülmeyin. Bunun da çözümü var. Eyeliner ve göz kalemleriyle gözleri biraz daha iri göstermek mümkün. Bunun için gözünüzü kapatın. Bir elinizle gözünüzü şakağınıza doğru hafifçe çekin. Diğer elinizle Göz kapağınızın en iç noktasından başlayarak tek hareketle kirpiklerinizin 1 mm. üzerinden kavisli bir çizgi çekin. Çizginin sonu gözünüzün bittiği yerden yarım cm daha uzun olabilir. Daha uzun olmasın. Unutmayın: abartılı makyaj küçük gözlerden daha kötü duruyor.  Sonra çizginin içini doldurun. Bu gözlerinizi daha iri gösterecektir.

Makyaj yaparken kaşlara dikkat

“Kaş göz gerisi söz” derler. Göz tamam. Şimdi sıra kaşlarda.  Geçen yıllardan kaşlar da payını aldı. Döküldü gitti. Ama geri dönüşü mümkün. Kaşları uygun renkte göz kalemiyle boyamak en kolay yol. Kalıcı dövme bir başka seçenek. Kaşların altına kaş rengine uygun mürekkeple kalıcı dövme yapılabilir. Bunca yıl dövme yaptırmamıştık, şimdi bu da oldu. Hem ileride çılgın babaanne havası yaratabiliriz.

Dolgun dudakların sırrı

Dudaklar eskisi gibi gözükmüyor. Çizgiler derinleşiyor. Bunun da çözümü var.

Dudaklarınızı nemlendirirseniz sürdüğünüz ruj çok daha güzel görünür. Bunu hepimiz biliyoruz. Bilmediğiniz bir sır verelim: Şimdilerde dudaklardaki çizgiler için doldurucu maddeler var. Ruj sürmeden önce bunlardan kullanırsanız çizgileri ortadan kaldırarak dolgun dudaklara sahip olursunuz.

Ayrıca bilindik bir yöntem daha var: Rujunuzla aynı renk dudak kalemiyle dudaklarınıza çerçeve çizerseniz çok daha dolgun görünecekler.

Makyaj teknikleri kişiden kişiye değişir. En güzeli kendi tarzınızı oluşturmalısınız. Ancak unutmayın: sadelik ve doğallık hangi yaşta olursa olsun güzel görünmenin anahtarı.