Müzik ve kişilik ilişkili mi?

İnsanların dinlediği müziğe göre kişiliklerinin saptanabileceği üzerine yapılan yorumları duymuşsunuzdur. Acaba bu teorinin gerçeklik payı nedir? İpodunuzdaki listeye bakan insanlar hakkınızda bilgi sahibi olabilir mi? Sevdiğiniz müzik türü ruhsal değişkenliğinize işaret eder mi? Müzik ve kişilik hakkında yapılan tüm spekülasyonların ötesinde psikolojinin ne dediğine bakalım. 

Psikolog Jason Rentfrow ve Sam Gosling dinlediğiniz müziğin kişiliğinizi yansıttığını ileri sürüyorlar. Bu konuda yaptıkları araştırmalarda sıklıkla gözlemledikleri bazı sonuçlara ulaşmışlar. Onlara göre sadece dinlenen müzik türüne bakarak kişilik tahmin edilebilir. Teori birebir kişilik profili çıkarılamasa da, kişiliğimiz hakkında bazı ipuçlarına ulaşılabileceğini söylüyor. 

Bir araştırmada katılımcılara en sevdikleri 10 müzik dinletilmiş, bu listeye göre tahminler yapmaları istenmiş. Soruların sorulduğu kişiler katılımcıların dışadönüklük, içedönüklük, açıklık ve yaratıcılık gibi özelliklerini doğru tahmin etmişler. Bu araştırma sonucu bize, müziğin bazı kişilik özelliklerini saptayabileceğini düşündürüyor.

Araştırmaya göre dışadönük bireyler güçlü bas tonların yer aldığı müzikleri tercih ediyorlar. IQ puanları yüksek olanlar kompleks ritimlerin yer aldığı klasik ve jazz müziklerden hoşlanıyorlar. İçedönük kişiler daha çok sakin ve slow müzikleri seviyorlar.

Heriot – Watt Üniversitesi’nde yürütülen bir başka araştırmada, dünya üzerinden 36.000 katılımcı yer almış. Katılımcılara sunulan 104’ten fazla müzik türüne göre kişilik özellikleri sorulmuş. Araştırma sonucuna göre bazı kişilik yapıları ve tutumlarla müzik seçimi arasında ilişki söz konusu.

Pop müzik ve kişilik

Pop müzikten hoşlanır mısınız? Dinlediğiniz müzik genellikle o dönemin top listeleri olarak kabul edilen şarkılar mı? Tercihiniz bu yöndeyse sizin dışadönük, biraz konservatif ve dürüst olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu araştırmaya göre pop müzikseverler yüksek özgüvene sahip, çalışkan kişiler. Aynı zamanda kaygılı, daha az yaratıcı olduklarını da söylemek mümkün. 

Rap ve hiphop ile kişilik

Rap ve hiphop söyleyen kişilerin belli bir imajı var: Bol pantolonlar, salaş tarz, eleştirel tutum… Tıpkı şarkıcıları gibi, rap severler de bu özellikleri taşıyor görünüyor. Bu müziği sevenler daha agresif ve sert yapılı. Rap fanları yüksek özgüven sahibi, genellikle de kibirli.

Country ve kişilik

Country tarz müziği seven kişilerin çalışkan ve muhafazakar yapılı oluyor. Country şarkılar genellikle ayrılık temalarını içeren, acıklı şarkılardan oluşuyor. Bu tarzı sevenler duygusallıklarını koruyabilen insanlar.

Rock ve heavy metal ile kişilik

Heavy metal ve rock müziğin imajı genellikle sert ve asi olsa da, aslında araştırmacılar bu müzik tarzından hoşlanan insanların o kadar da asi yapılı olmadıkları görüşünde. Araştırmacılara göre bu tür müzikten hoşlananlar genellikle yaratıcı, içedönük yapılı. Duygusal sorunları var. Özgüvenleri de zayıf. 

Klasik müzik ve kişilik

Klasik müzik dinleyenler çoğunlukla entelektüel kapasitesi yüksek kişiler olarak değerlendirilir. Bu konuda kesinlik olmasa da, genellikle özsaygıları olumlu düzeyde, kendileriyle barışık ama iç dönüklükleri yüksek kişiler olduklarını söylemek mümkün. Hatta bazen dış dünyayla oldukça az ilişki kuran asosyal kişiler bile olabilirler.

Jazz, blues ve soul ile kişilik

Bu üç tarzdan hoşlanan bireylerin özellikle zeki olduklarına dair sonuçlar elde edilmiş. Entelektüel yanları yüksek, özgüven sahibi ve yaratıcı kişiler jazz, blues ve soul dinlemekten hoşlanıyor.

İngiltere Heriot – Watt Üniversitesi’nden araştırmacı Adrian North’a göre bireylerin dinlediği müzikler dış dünyayla nasıl bir ilişki kurduklarını gösterebilir; içsel süreçlerine ilişkin ipuçları sağlayabilir ama kişiliklerini nasıl yansıttıklarına dair kesin bir bulgu yok.