Muz ve Potasyum Klorür

Potasyum, vücudunuzun işlevlerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu fakat kendi başına üretemediği için dışarıdan besin olarak alınması gereken bir mineraldir. Muz, iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum CL olarak da bilinen potasyum klorür, mineral takviyelerinde kullanılan bir potasyum türevidir. Potasyum takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza başvurun.

Potasyum ve İşlevi

Potasyum bir elektrolittir; elektrolit, çözeltide iyon haline gelen parçacık anlamına gelir. Vücudunuzun büyük kısmı sudan oluştuğundan, hücre ve dokularınızda bulunan potasyum, iyon halindedir. Vücudunuzdaki hücrelerde bulunan potasyum iyonu oranı, bu hücreleri çevreleyen sıvıların 30 katıdır. Vücutta kullanılan elektrolitlerden bir diğeri de sodyumdur ve hücre zarının dışındaki sodyum oranı, hücre içinin 10 katı kadardır. İki ortam arasındaki bu fark, kasların kasılmasına ve sinir hücrelerinin impuls iletmesine yardımcı olan  elektrokimyasal bir değişkenlik yaratır. Bu duruma membran potansiyeli adı verilir. Membran potansiyelinin; sinirsel impulsların iletilmesine, kalp atışının gerçekleşmesine ve kasların kasılmasına yardımcı olabilmesi için vücudunuzdaki sodyum ve potasyum oranlarının mükemmel bir dengede bulunması gerekir.

Muz

Muz, iyi bir potasyum kaynağıdır. Linus Pauling Enstitüsü, orta boy bir muzda 422 miligram potasyum olduğunu söylemektedir. Muz, güvenli bir potasyum kaynağıdır ve içerdiği diğer besinler de potasyumun kullanımını kolaylaştırarak etkisini arttırır. Muz gibi meyveler asidik değil alkali yapıdadır. Bu durum, potasyum içeriği ile birlikte değerlendirildiğinde kemik erimesi ve böbrek taşı oluşumu riskini azaltmaktadır.

Potasyum Klorür

Potasyum klorür, klor ve potasyumun birleşmesinden oluşan bir bileşiktir. Potasyum eksikliğini tedavi etmede kullanılan potasyum takviyelerinde kullanılır. Potasyum klorür kullanımı tabi ki muz kadar güvenli değildir. Ortaya çıkabilecek sorunlardan en ciddisi, kandaki potasyum oranının tehlikeli seviyelere ulaşması durumu, yani hiperkalemi hastalığıdır. Aşırı doz potasyum klorür, özellikle boşaltım sisteminde sorun yaşayan insanlarda ölümcül kalp krizlerine yol açabilir.

Tavsiyeler

Muzun içerdiği potasyum miktarı, insan sağlığı için zararlı değildir fakat potasyum klorürdeki potasyum oranı çok daha yoğundur ve olası yan etkileri düşünüldüğünde Doktor tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır. Bu yan etkilerden kaçınmak için, ihtiyacınız olan potasyumu, potasyum klorür takviyeleri gibi suni yollarla değil muz ve balık eti gibi doğal yollardan alın.