Mutlu olmak kalbe ne yapar?

Duvarı nem insanı gam yıkar. Mutluluk bir numaralı kalp ilacı. Peki mutlu olmak kalbe ne yapar?

Endişe insanı zehirler. Depresyon yıpratır yorar. Kötümser duyguların sağlığa ne denli zarar verdiğini biliyoruz. Şimdilerde mutluluktan çılgın atmanın sağlığa yararı bilimsel kanıtlarla bir bir ortaya çıkıyor. 

Harvard Toplum Sağlığı Merkezi’nden araştırmacılar konuya ilişkin 200 araştırmayı değerlendirmiş. Nisan 2012’de yayımlanan bulgular açık: İyi hissetmek, olumlu düşünmek, keyfini süre süre yaşamak kardiyovasküler bozuklukların en büyük ilacı. Şenlikli yaşayanlarda Kalp krizi ve inme riski düşük.

Kaç tür mutluluk var?

Kalpte sağlık sorunu olup olmadığını anlamak insanın mutluluğunu ölçmekten zor. Bunlar kişiden kişiye değişebilen subjektif karakterde duygular. Araştırmacılar artan yaşama zevki ve azalan acı duygusuyla mutluluk arasında bir ilişki gözlemlemiş. Bu tip mutluluk hedonist (haz düşkünü) olarak tanımlanıyor. Çoğunlukla yinelenmesi gerekiyor. Kısa sürüyor.  

Bir de ödamonik mutluluk var. Bunda leziz yemekler, güzel insanlar, şahane ortamlar işe yaramıyor. İnsan hedeflerine ulaşınca, başarılı olunca bir başka mutlu oluyor. Böyle mutlu olanları kanatlanıp uçacak sonsuz mutluluk hallerinden hemen tanıyoruz.

Araştırmada olumlu duygu duruma katılan iyimserlik de göz önüne alınmış. Birinin iyimser olup olmadığını anlamak görece kolay.

Önemli nokta: Kötümser olmanın zararını iyimser olmanın yararıyla karşılaştıramayız. Bunlar birbirinden farklı süreçler. Ayrı ayrı ele almak gerekiyor.

Eski araştırmalardan edindiğimiz bilgiler bu nedenle tek yönlü ve sonuç malum: Depresyon ve endişe sağlığa yaramıyor. Yeni araştırma madalyonun öteki yüzünü aydınlatıyor. İyimserlerde kardiyovasküler sorun riski kötümserlere oranla yarı yarıya azalıyor.

Ne kadar iyi gerçekten iyi?

Sağlıklı insan güzel görünür. Araştırmacılar kendini iyi hissedenlerin daha sağlıklı yaşadığını, egzersiz yaptığını, dengeli beslendiğini ve düzenli uyuduğunu gözlemlemiş.

mutluluk ve kalp sağlığı Gülümsemek kalbinizin en büyük ilacı.

Böyleleri kan basıncı düzeyi, kolesterol oranı ve toplam beden ağırlığı yönünden de sınıfı geçmiş.

Mutlulukla kalp sağlığı arasındaki ilişkiye önemli bilgiler ekleyen araştırma geleceğin tanı ve tedavi yöntemlerini geliştirmede yararlı olabilir. Kalple ilişkili sorunları semptomatik düzeyde ele alıp klasik tedaviyle yetinmek yerine soruna baştan müdahale eden, önleyici stratejilerle kalp sağlığını koruyan uygulamalar geliştirilebilir.

İngiliz Kalp Sağlığı Merkezi araştırmacılarına göre araştırma, olumsuz düşünmenin ve kaygılarla boğuşmanın kalbe zarar verdiğini söyleyen mevcut bilgilerle uyumlu. Sağlıklı beslenmek, gündelik yaşamda etkin yer almak hem fizyolojik hem de psikolojik yönden yararlı. Öte yandan araştırma, modern zamanların olmazsa olmazı Stres yükünü hesaba katmadığı için eleştiriliyor.

Sonuca gelelim. Hastalık deyince tansiyon, kolesterol, tahlil gibi kuru ölçülere kısılıp kalmanın devri kapandı. Yeni bilgilerimiz hastanın moralinin ve duygu durumunun sağlığını büyük oranda etkileyebildiğini, tedavi sürecini ve sonucu büyük oranda değiştirebileceğini gösteriyor.