MS hastalığı ve görme bozuklukları

MS hastalarında görme bozuklukları yaygın olarak görülen sorunlardan biri. Ancak endişelenmeyin, MS hastalarında görülen görme bozuklukları nadir olarak görme kaybına neden olur.

MS hastalarını etkileyen görme bozuklukları

Optik nörit

Optik nörit optik sinirlerin iltihaplanmasına verilen ad. Işığın iletilmesini sağlayan sinirler ve görüntünün beyne ulaştırılmasından sorumlu sinirler iltihaplandığında optik nörit dediğimiz durum ortaya çıkmış oluyor.

MS hastalarının %70’i MS hastalığının atağı sırasında optik nörit oluyor. Çoğunlukla MS hastalığının ilk belirtilerinden biri optik nörit. Optik nörit MS hastalığıyla hep yan yana anılsa da her MS hastası optik nörit olmak zorunda değil.

MS hastalığında görme bozuklukları

Optik nöritin belirtileri genellikle geçicidir. Şöyle sıralanabilir:

•Gözün arka kısmında ağrı

•Bulanıklaşan görüntü

•Grileşen görüntü

•Tek gözde görme kaybı

İki gözün birden eş zamanlı olarak etkilenmesi çok sık rastlanan bir durum değil. Görme kaybı hastalığın ataklarının geçmesine yakın daha da kötü bir hal alabilir. 4 – 12 hafta arasında iyileşmesi beklenir. Tedaviler iltihaplanmayı kontrol altına almak için ağızdan ya da damardan uygulanabilir.

Çift görme

Belirli göz hareketlerini kontrol eden kas çiftleri birbirleriyle koordine hareket edemediklerinde ortaya çift görme gibi sorunlar çıkabilir. Kas çiftlerinin birbirleriyle koordine hareket edememesinin nedeni kaslarda oluşan zayıflamadır. Çift görme sinir bozucu bir sorun olsa da tedaviye gerek kalmadan kendi kendine ortadan kalkabilir.

Kontrol edilemeyen göz hareketleri

Kontrol edilemeyen dikey ve yatay göz hareketleri MS hastalığının yaygın belirtilerinden biri olarak sayılabilir. Kontrol edilemeyen göz hareketleri parçalı görüntü kadar ciddi bir sorun olabilir. Bazı ilaçlar ya da cerrahi müdahale görme bozukluklarının çoğunda etkili olduğu gibi kontrol edilemeyen göz hareketlerinin tedavisinde de etkilidir.

Kısa süreli görme kaybı

MS hastalığının atağı geldiğinde tek bir gözde görme kaybı yaşanabilir. MS atağından kastımız belirtilerin bir anda çok kötü bir hal alması ya da yeni belirtilerin görülmeye başlanması olarak açıklanabilir. MS atağı 24 saat sürebilir ve iki atak arasında 1 ay gibi bir süre bulunabilir.

Geçici görme kaybı genellikle optik nöritten kaynaklanır.

MS otoimmün bir hastalık. Doktorlar henüz neyin MS hastalığına neden olduğunu tam olarak anlayabilmiş değil. Ancak genlerin, kişinin yaşadığı çevrenin, bakterilerin ya da virüslerin MS hastalığına neden olduğuna dair görüşler var. MS iklimlere bağlı olan bir hastalık. Ekvatordan uzaklaştıkça MS hastalığı riski de artıyor. Araştırmacılar MS hastalığının genetik bir boyutunun olduğunu da savunuyor. MS hastalarının 1, 2 ve hatta 3. dereceden akrabalarının da MS hastalığına yakalanma ihtimali yüksek. Ancak MS hastalığına neden olan faktörün bir genden fazlası olduğuna inanılıyor. Geliştirilen yeni tekniklerle genlerin belirlenmesi genlerin MS hastalığındaki rolünü daha iyi anlamamıza yardımcı olacak.

Bazı araştırmalar kızamık, uçuk ve grip gibi virüslerin MS hastalığını tetikleyebildiğini gösteriyor. Ancak bu bilgilerin kanıtlanması için daha fazla kanıta ihtiyaç var. Bazı araştırmalar D vitamini eksikliğinin MS hastalığı riskini arttırabildiğini gösteriyor. MS hastalığına yakalanma riskini düşürmek için D vitamini takviyeleri kullanılması önerilse de diğer bilgiler gibi bu bilginin de daha fazla kanıta ihtiyacı var.

MS hastalığı ve neden olduğu sorunlarla ilgili ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.