MS (emes) Hastalığı Nedir ?

MS (emes) hastalığı uzun süren beyin, omurilik ve gözlerdeki optik sinirleri etkileyen bir hastalıktır. MS’in ne yazık ki tam bir tedavisi yoktur. Bu hastalık görme, Denge, kas kontrolü ve basit vücut fonksiyonlarında problemler yaratabilir. Emes’in etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

MS (Emes) Hastalığı Neden Oluyor ?

MS hastalığı

MS hastalığı

MS kişinin bağışıklık sisteminin miyelin (myelin) adı verilen ve sinirleri koruyan yağlı materyale saldırması sonucu oluşmaktadır. Bu koruyucu madde olmadığı zaman sinirler zarar görür ve yaralar oluşur. Miyelin tahrip edildiği zaman beyin doğru düzgün sinyaller gönderemez. Sinirler de doğal olarak düzgün çalışmaz.

Bu durum da sizi birçok bakımdan etkileyebilir. Örneğin, vücudunuzu hareket ettirme yönteminizi etkileyebilir. Bir şeye uzanırken hatta yürürken zorluk çekebilirsiniz.

Emes Hastalarında Aşağıdaki Belirtilere Rastlanılır:

 • Yürümede zorluk
 • Yorgun hissetme
 • Kas spazmları ve kas zayıflığı
 • Görmede bulanıklık ve çift görme
 • Cinsel sorunlar
 • Hissizlik, uyuşma
 • Depresyon
 • Ağrı
 • Hatırlamada güçlük, Hafıza sorunları
 • İdrar kaçırma

MS (emes) hastalığı kulağa çok ürkütücü gelebilir. MS çok ciddi bir hastalık ancak tedavi yöntemleriyle hastalık belirtilerinde ilerleme ve hastalığın yavaşlaması mümkün.

MS Hakkında Kısaca Bilinmesi Gerekenler

 • Bazı MS hastaları çok nadir etkilenir. Ancak bazıları için durum daha da ciddidir.
 • En önemli belirti yorgun, zayıf hissetmektir. Bazı bölgelerde hissizleşme de görülebilir.
 • MS her kişiyi farklı etkiler. Sadece bu hastalığa sahip olduğunuz için tekerlekli sandalyeye mahkum olmak zorunda değilsiniz.
 • Emes hastalığının bir çaresi yok. Ancak ilaçlar yardımıyla hastalık yavaşlatılabiliyor.
 • Sigara içmek bu hastalığın riskini arttırabilir.
 • Herpes ya da Epstein-Barr virüsü kapmış kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha fazla olabilir.
 • Güneşli bölgelerde yaşamak ve bu sayede güneş ışınlarından D vitamini almak bu hastalığa karşı koruyabilir.

Merkezi Sinir Sistemi

MS hastalığı sırasında neler olduğunu anlayabilmek ve nasıl tedavi edildiğini çözebilmek için merkezi sinir sistemi üzerinde biraz bilgili olmak şart.

Merkezi sinir sistemi iki önemli parçadan oluşur:

 • Beyniniz vücudunuzdaki her şeyi kontrol eder. Örneğin kolunuzu hareket ettirmenizi, konuşmanızı, tanımanızı, düşünmenizi ve hatırlamanızı sağlar.
 • Omuriliğiniz ise merkezi sinir sisteminin bir numaralı geçiş yoludur. İçindeki sinirler sayesinde beyinle ilişkiyi sağlar.

Beyniniz ve omuriliğiniz milyarlarca sinir hücresinden oluşur. Bu hücreler birbirleriyle bilgi paylaşır.

Emes Hastalığında Neler Oluyor ?

Bağışıklık sisteminizin normal olarak görevi enfeksiyonlarla savaşmak ve vücudunuzu korumak. Ancak MS hastasıysanız bağışıklık sisteminiz bir hata yapabilir ve beyinde ve omurilikte bulunan zarlara saldırabilir. İltihaplanmanın nedeni de bu zarların hasar görmesi hatta yok olması olabilir. Bu durumda beyinden gelen mesajlar omurilikten daha öncekinden daha yavaş geçer ya da komutlar karışabilir.

Vücudunuzun her parçası bu durumdan etkilenebilir. Örneğin beyniniz bir fincanı alması için elinize mesaj yollar. Ancak sinyaller karışırsa eliniz istediğiniz şekilde hareket etmeyebilir. Ya da hareket çok zayıf olabilir ve fincanı tutamayabilirsiniz.

MS hastalığının birçok farklı belirtisi var. Bunun nedeni belirtilerin, iltihaplanmanın beyninizin ya da omuriliğinizin hangi bölgesinde olduğuyla alakalı olması. MS hastalığındaki iltihaplanma kendiliğinden geçebilir. Ancak tekrarlıyorsa sinirleriniz hasar görebilir.

Uzmanlar Emes hastalığına tam olarak neyin neden olduğunu henüz bulabilmiş değil. Ancak bulmak için birçok araştırma yapılıyor.

Neden MS Hastası Oldum ?

MS hastalığını tetikleyecek bazı belli durumlar olabilir. Doktorlar buna risk faktörleri diyor. Risk faktörlerini taşıyor olmanız MS hastası olacağınız anlamına gelmiyor. Ancak diğerlerine göre MS hastası olma riskiniz daha yüksek anlamına gelebilir. Emes hastalığının risk faktörlerinden bazıları şunlar:

Aileniz ve genleriniz. Ailenizden birinde MS hastalığı olması sizin de MS hastalığı riskinizi arttırır. Özellikle kardeşiniz MS hastasıysa bu ihtimal epey yüksek.

Bu hastalığa neden olan tek bir gen yok. Anne ve babadan alınan genlerin karışımı MS hastalığı riskini arttırabilir. Ancak Emes hastası olmanız için başka koşulların da tamamlanması gerekir.

Enfeksiyonlar. Enfeksiyonlar tek başlarına MS hastalığına neden olmazlar. Ancak bazı uzmanlar enfeksiyonların Emes riskini tetiklediğini savunuyor. MS hastalığıyla bağlantılı olabilecek bazı enfeksiyonları şöyle sıralayabiliriz:

Bu enfeksiyonlar bağışıklık sisteminizi etkiler. Bağışıklık sisteminiz de yanlışlıkla sinirlerinize saldırabilir.

Yaşadığınız yer. MS hastalığı ekvatordan uzak olan daha soğuk ülkelerde daha sık görülür. Bu durumun nedeni henüz açıklanabilmiş değil. Ancak Emes hastalığı riskinizin çocukluğunuzda nerede yaşadığınızda alakalı olduğu biliniyor. Yani 15 yaşından sonra soğuk bir ülkeden sıcak bir ülkeye göç etseniz bile fark etmiyor.

MS (emes) hastalığı tedavisi ilgili daha ayrıntılı bilgi için doktorunuza danışın.