MR çektirmeye ihtiyacınız var mı?

Manyetik Rezonans, veya MR, bir ortopedist için son derece kullanışlı bir yöntemdir. MR, birçok ortopedik rahatsızlığın teşhisinde ortopedistlere yardımcı olmaktadır. Ancak MR, her zaman bir zorunluluk değildir ve bazı durumlarda doktorunuza teşhis konusunda yardımcı olmayabilir. Doktorlar hastalarına MR çektirmelerini tavsiye etmediklerinde; hastalar yeterli tıbbi destek alamadıklarına dair düşüncelere kapılabilirler.

Doktorunuzun size MR çektirmenizi tavsiye etmemesinin birkaç sebebi var, burada size bu sebeplerden bazılarını açıklamaya çalışacağız.

•    MR her zaman en doğru sonucu veren bir test değildir
MR çektirmek genelde rahatsızlığın teşhisi için oldukça kullanışlı bir yöntemdir, ancak MR çektirmenin herhangi bir getiri sağlamayacağı durumlarla da karşılaşılabilir. Örneğin; bir ön çapraz bağ yırtığının MR’da görünme oranı %90’dır; bu da demektir ki ön çapraz bağ sakatlıklarının %10’u MR yolu ile tespit edilemez. Bir ön çapraz bağ yırtığının tecrübeli bir ortopedist tarafından fiziki tetkik yolu ile bulunma oranı da %90’dır. Bu yüzden, eğer diğer yöntemlerle yapılacak olan teşhisler güvenilir ise hastanın MR çektirmesi bir zorunluluk değildir. Bu durum, özellikle MR ile teşhis edilmesi zor hastalıklar için son derece geçerlidir.

•    MR çektirmek bazen hiçbir getiri sağlamayabilir
MR çektirmek dizlerde ve kalça eklemlerinde ileri derecede Romatizma gibi rahatsızlıkların teşhis edilmesine yardımcı olmaz. Bu tarz durumlarda MR sonucunda anormallikler çıkabilir ancak bu anormallikler röntgen cihazı yoluyla daha rahat teşhis edilebilir. MR; röntgenden, kemik taramalarından ya da diğer testlerden daha iyi değildir, MR sadece bazı durumlarda daha kullanışlı bazı durumlarda ise daha kullanışsız olan farklı bir testtir. Hangi durumda hangi testin uygulanması gerektiğini bilmek ise iyi bir ortopedist olmanın önemli koşullarından biridir. MR her zaman doğru test değildir.

•    MR genellikle tedavinin ilk adımı değildir
Birçok ortopedik rahatsızlığın tedavisi aşamalı olarak yapılır. Tedavi genellikle hastaya olabildiğince az zarar vermeyi hedefleyen basit adımlar ile başlar. Tedavi ilerledikçe, tanısal araştırmalar da devam eder. Bu, sorunların çözülüş yoludur. Bazı durumlarda ilk değerlendirme sırasında, yapılabilecek her testi yaptırmak gerekebilir; ancak bu yol, sağduyu sahibi bir doktorun her zaman izleyeceği bir yol değildir. Tedavinin başlangıç aşamasında gereksiz testler yaptırmak, bilinçli ve mantıklı ilerleyen tedavilerin aksine, karışıklıklara yol açabilir hatta doğru tedavinin yapılmasını geciktirebilir.

•    MR bir tedavi değil, sadece bir teşhis aracıdır
MR çektirmek her ne kadar insanların içini bir nebze rahatlatsa da hastanın mevcut durumu hakkında herhangi bir değişiklik sağlamaz. Birçok insan “Bir MR çektirmem lazım hala canım acıyor” gibi cümleler kurar, ancak MR çektirmenin rahatsızlığınızda herhangi bir düzelme sağlamayacağını bilmenizde fayda var. MR çektirmenin tedavilerde yol gösterici olduğu doğrudur.

MR doğru durumlarda uygulanması gereken olağanüstü kullanışlı bir testtir. Eğer MR çektirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. O, size niçin MR çektirmeniz ya da çektirmemeniz gerektiğini açıklayacaktır.

Yaygın Ortopedik Testler

•    MR (Manyetik Rezonans)
•    Röntgen
•    Kemik taraması