MOXIFIX 400 MG/250 ML IV INF. COZELTISI ICEREN 1 F

ATC: J01MA14

BARKODU: 8698622690307

FİYATI: 56,44TL

ETKEN MADDE: Moxifloxacin – moksifloksasin

ÜRETİCİ: AVICENNA

DNA Gyrase enzim inhibitörü fluorokinolon grubu antibiyotik. Yetişkin 1 x 400mg. Gebelik kategorisi C. Anne sütüne geçer. Kontrendikasyon; fluorokinolon allerjisi. Etkileşim; oral antikoagulanlar, antiasitler, sükralfat, mültivitaminler.

YAN ETKİLERİ

karın ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, tat bozukluğu, bulantı, diyare, kusma, dispepsi, karaciğer fonksiyon testi bozukluğu, hipokalemisi olan hastalarda QT uzaması.Kısıtlamalar SGK SUT EK-4/G Parenteral formları; sadece yatan hastalarda kullanılması halinde bedelleri ödenir. Parenteral formları UH-P Ayaktan tedavide uzman hekimlerce veya uzman hekim raporuna bağlı olarak tüm hekimlerce, yatarak tedavide tüm hekimlerce reçete edilebilir. A-72 İlaç 72 saatten daha uzun süre kullanılacak ise (en geç ilk 72 saat içinde ) EHU’nun onayının alınması gerekir.Bu antibiyotikler için nfeksiyon hastalıkları uzmanının olmadığı hastanelerde pnömoni, bronşektazi, KOAH akut alevlenme ve invaziv pulmoner aspergillozis endikasyonları ile ilgili olarak göğüs hastalıkları veya iç hastalıkları veya çocuk hastalıkları uzman hekimlerinin onayı; bu endikasyonlar dışında kalan endikasyonlar için ise enfeksiyon hastalıkları uzmanı olmayan hastanelerde iç hastalıkları veya çocuk hastalıkları uzmanının onayı yeterlidir.

Oral formlar K-AB; Bu antibiyotikler ayaktan hastalara kullanıldığındakültür antibiyogramsonucu reçeteye eklenerek milroorganizma duyarlığının gösterilmesi gerekeir. Pnömonide KY. Diğer endikasyonlarda siprofloksasin, ofloksasin ve co-trimoksazole dirençli olduğunu gösteren kültür sonucuna göre kullanılır.