Monowheel Nedir ? Ne Amaçla Kullanılır ?

Dünya’nın en hızlı tek tekerlekli motorsikleti İngiliz Monowheel takımı tarafından geliştirildi. Tek tekerlekli bu aracı kullanan Kevin Scott 98 km/s ulaşarak bir rekora imza attı. Tek tekerlekli motorsikletlerin en büyük handikapı sürücü koltuğunun bozulup dış tekerlek etrafında dönebilmesine yol açması. Bu da doğal olarak büyük bir kazaya yol açabiliyor.
Geleneksel bisiklette tek tekerlek itici gücü, diğeri ise direksiyon imkanını sağlar. Ancak Monowheel de tek tekerlek her ikisini de sağlamakla yükümlüdür. Bu aracı tekdüze tutmak beceri gerektirir ve bunu yapabilmeyi kolaylaştırmak için bazı cihazlar tekerlek tabanına entegre edilmiştir.
Bu güzel araçlar günümüzde halen üretilmekte ve kullanılmaktadır. Bunların meraklıları da genellikle İngiltere’de yaşıyor. Yıldız Savaşlarının 3.Bölümünde General Grievous de hatırlarsanız bu aracın silahla donatılmış bir modeline biniyordu.

Monowheel Hakkında Kısaca

  • Kevin Scott 98 km/s sürate North Yorkshire İngiltere’de bulunan Elvington Havaüstünde ulaştı.
  • Tek tekerlekli motorsiklet günümüzde sadece eğlence amaçlı kullanılırken, 1860-1930 yılları arasında gerçek bir ulaşım aracı olarak üretiliyordu.
  • Aracı döndürmek için sürücünün gitmek istediği yöne doğru yatması gerekiyor.
  • Araç hızlandığı zaman yön değiştirilmesi istenildiği zaman sürücü ayağını yere koyarak da yön verebiliyor
  • Eğer sürücü çok çabuk hızlanırsa veya çok sert frenlerse dış tekerleğin içinde dönme riski var.
  • McLean adlı bir Amerikan firması yaklaşlık 25000 dolara bu aracı satıyor.