Mononükleoz için Ekinezya

Eğer mononükleozdan sonra iyileşme sürecinde iseniz, veya Epstein-Barr virüsüne karşı kendi savunmanızı desteklemek istiyorsanız, Ekinezya sağlığınızı korumak ve patojenlerle savaşmak için geniş spektrumlu bağışıklık ve antiviral özellikler sunar. Günümüz piyasasının en popüler bitkilerinden olan ekinezyanın kökleri ve anten uçları, beyaz kan hücrelerinin çoğalmasını ve hem güvenli hem de doğal olarak bağışıklık sisteminin gücünü bir bütün olarak artırmasını teşvik eden zengin birer aktif kimyasal deposudur. Şifalı bitkileri reçetenizdeki ilaçlarla birlikte kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışınız.

Bağışıklık Fonksiyonu

Ekinezya, batı bitkisel ilaçlarında bağışıklık sistemini uyarmak ve bir dizi patojenik mikroorganizmalara karşı direnci artırmak için kullanılan en popüler şifalı bitkilerden birisidir. Iowa Eyalet Üniversitesinde “The Journal of Medicinal Food” ‘da (Tıbbi Gıda Dergisi) 2007 yılında yayınlanan bir çalışmada, ekinezyadan yapılan ekstraktlar, T hücreleri ve interferonlar da dahil olmak üzere akyuvarların üretimindeki artışı tetiklerken interlökin gibi inflamatuar kimyasalları inhibe etmiştir. Ekinezya, genel bağışıklığı artıran ve mononükleoz gibi bir dizi enfeksiyona karşı savunmayı destekleyen güvenli ve efektif bir bitkisel destektir.

İnflamasyon

British Columbia Üniversitesinde 2009 yılında “Phytotherapy Research”’de (Fitoterapi Araştırması) yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar ekinezya ekstraktlarının insanlardaki viral enfeksiyon sebepli inflamasyonları azalttığı veya tersine çevirdiğini keşfettiler. İnflamasyon, mononükleozdaki birçok rahatsız edici semptomlar yoluyla oluşur. Bu semptomlardan bazıları tonsilitis, şişmiş lenf düğümleri ve deri döküntüleridir. Mononükleoz enfeksiyon sırasında ekinezya almak, vücuttaki enflamatuar süreçleri kontrol eden interlökin isimli kimyasalları engelleyerek inflamasyonu azaltır.

Anti-Viral Aktivite

Ekinezya, spesifik olmayan bağışıklık fonksiyonlarını tetiklemenin yanında özellikle bir anti-viral ajan olarak çalışır. Justus-Liebig Üniversitesinde 2009 yılında “Virology Journal”’de (Viroloji Dergisi) yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar ekinezyanın virüslere karşı farklı seviyelerde bir spektrum içinde çalıştığını buldular. Bu çalışmada, ekinezya ekstraktlarının kuş gribi ve domuz gribine karşı etkisi test edildi ve ekinezyanın viral hücre çoğalmasını inhibe ederek virüslerin hücre reseptörlerine bağlanmasına engel olduğu ve normal virüsler kadar ilaç-dirençli virüslere karşı da etkili olduğu keşfedildi. Ekinezyanın epstein-barr virüsüne karşı etkisini araştırmak üzere daha çok araştırma gerekse de, ekinezyayı bitkisel ilaç olarak almak iyileşmeyi desteklemede doğal bir anti-viral takviye olarak kullanılabilir.

Lenf Düğümleri

Ekinezya şişmiş lenf düğümleri de dâhil olmak üzere, lenfatik sistem bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan geleneksel bir bitkisel ilaçtır. Almanya’da Ruprecht-Karls Üniversitesinde 2003 yılında yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar ekinezyanın hayvanlarda lenf düğümü şişmesi de dahil olmak üzere birçok solunum yolu bozukluğu belirtisinde çalıştığını buldular. Mononükleoz sırasında boyun ve koltukaltındaki şişmiş ve hassas lenf düğümleri durumun rahatsız edici bir belirtisi olabilir. Ekinezya gibi inflamasyonu ve lenf bezlerinin şişmesini yatıştıran bitkisel ilaçlar, hastalığın altında yatan sorunu iyileştirerek tedavi planına önemli bir katkı sağlamaktadır.

Kronik Yorgunluk 

Uzun vadeli kronik yorgunluk mononükleoz ile alakalı risk faktörlerinden birisidir ve bazen ilk viral enfeksiyon iyileştikten sonra insanları uzun yıllar boyunca etkilemeye devam eder. Mononükleoz ve kronik yorgunluk arasındaki bağlantıyı anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekse de, doğal bitkisel tedavilerin destekleyici etkileri üzerine bazı araştırmalar yapılmıştır. 1997 yılında “Immunopharmacology”’de (İmmünofarmakoloji) yayınlanan bir çalışmada, hem ekinezya hem de ginsengin kronik yorgunluk sendromundan muzdarip hastalarda bağışıklık sistemi hücrelerinin üretiminde önemli miktarda artışa sebep olduğu bulunmuştur. Ginseng ile birlikte ekinezya, immünite zayıflığı durumunda bağışıklık sistemini güçlendirerek kronik yorgunluk sendromunda uzun vadeli bir tamamlayıcı tedavi seçeneği sunabilir.