Molehiya Bitkisi ve Faydaları

Molehiya, ya da Corchorus olitorius, Hindistan kökenli ve yeşil yapraklı bir sebzedir. Gözyaşı şeklindeki yeşil yaprakları fesleğeni andırır, ancak molehiyanın yaprakları tırtıklıdır. Ayrıca kağıt, ip ve çuval bezi üretiminde kullanılan jüt lifi de molehiya çöplerinden üretilir, bu durum da molehiyanın ekonomik değerini yükseltir. Molehiya bitkisinin kurutulmuş yaprakları ayrıca ilaç  yapımında da kullanılır ve yüksek miktarda vitamin ve mineral içerir. Ancak molehiyayı tedavi amaçlı kullanmadan önce doktorunuza  danışmanız sağlığınız için doğru bir tercih olacaktır.

İçerdiği antioksidanlar

Filipinler Ziraat Ofisi, birçok faydası dolayısıyla molehiya yapraklarının – kurutulmuş ya da taze- yiyecek olarak tüketilmesini teşvik etmeye çalışıyor. Molehiya, E vitamini bakımından oldukça zengin bir sebze. Ayrıca A ve C vitaminleri de içerir. Her üç vitamin de hücrelerinizi serbest radikaller olarak bilinen ve çeşitli hastalıklara yol açan moleküllerden koruyan birer antioksidandır. Ayrıca, molehiyanın içerisindeki diğer antioksidanlar da görme kabiliyetini güçlendirir, eklem iltihaplarıyla savaşmaya yardımcı olur ve doğurganlığı arttırır.

İçerdiği mineraller ve diğer vitaminler

Molehiya bitkisi, antioksidanların yanı sıra demir, kalsiyum, sodyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller de içerir. Bu minerallerin her biri, sağlığınız açısından farklı öneme sahiptir. Örneğin, demir minerali oksijenin vücudunuzda dolaşmasını sağlayan hemoglobin ve miyoglobin proteinlerinin üretiminde önemli bir rol oynar. Molehiya yaprakları ayrıca tiyamin, riboflavin ve Niyasin gibi birçok B vitamini çeşidini de içerir. Bir vitamin grubu olarak B vitaminleri, gıdaların içerisindeki besin maddelerinin ayrıştırılmasına yardımcı olur. Molehiya yapraklarının içerdiği üç çeşit B vitamini ise vücudun enerji üretim faaliyetlerinde önemli bir rol oynar.

Uzun raf ömrü

Molehiya yaprakları, hasat sonrasında kısa süre içerisinde yumuşar. Eğer bitkinin yeşil kısımlarını kökleri ile birlikte suya koyarsanız, molehiya bitkisinin birkaç gün daha yaşaması mümkündür. Ancak suyunu kaybetmiş yaprakların da uzun bir raf ömrü boyunca besin değerini koruyacağı da unutulmamalıdır. Ilinois Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, kurutulmuş bitkiler besin değerlerini 1 – 2 yıl boyunca koruyor.  Kurutulmuş yaprakları bütün halinde saklayın, ihtiyaç duyduğunuzda da ezerek kullanın. Kurutulmuş bitkileri hava geçirmeyen kaplarda, kuru ve karanlık bir ortamda saklayın. 

Kurutulmuş molehiyanın kullanımı

Kurutulmuş molehiya yaprakları ile çay yapabilirsiniz. Filipinler Ziraat Ofisi’ne göre, içecek olarak tüketilen molehiya; tansiyon, baş ağrısı, mide problemleri ve kolesterole iyi gelmektedir. Ekinlerin ekonomik değerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapan bir kurum molehiya çayının astım, şeker hastalığı, kalp problemleri ve kanser gibi ciddi sağlık problemlerinin engellenmesinde önemli rol oynadığını belirtmektedir. Eğer çeşitli bitki kürlerini hastalıkları önleme ya da tedavi amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca, molehiya çayının da zararsız ve besleyici bir içecek olduğunu unutmamanızda fayda var.