Mol Gebelik Nedir ?

Mol gebeliğin birçok adı var: molar gebelik, hidratiform mol, halk arasındaysa üzüm gebeliği. Sorun kısaca rahimde kansersiz tümör büyümesi. Ancak bu kadarla kalmıyor. Çünkü gerçek bir hamilelik sırasında oluşuyor.

Normalde hamileliğin oluşması için bir yumurtanın bir sperm tarafından döllenmesi gerekiyor. Mol gebelikte durum değişiyor. İki sperm aynı yumurtayı döllüyor. Döllenen yumurtada baba tarafından gelen kromozom sayısı fazla olunca mol gebelik ortaya çıkıyor.

Mol gebeliğin iki türü var. İlki tam mol gebelik. Tam mol gebelik durumunda ortada ne gerçek fetüs ne de gerçek plasenta var. Diğeri kısmi mol gebelik. Kısmi mol gebelikte anormal bir embriyo, bir miktar da normal plasenta dokusu bulunuyor. Embriyo büyümeye başlıyor ama, anormal bir gebelik ürünü olduğu için fazla gelişemiyor.

Mol gebelikerken tedavi edilmezse çok ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Hatta nadir rastlanan kanser türlerine bile yol açabilir.

Mol Gebelik Belirtileri

Mol gebelik başta normal gebelikten farksız. Zamanla ortaya çıkan bazı belirtiler tehlike habercisi:

•    İlk üç ayda koyu kahverengi veya açık kırmızı vajinal kanama

•    Aşırı bulantı ve kusma

•    Vajinada üzüm tanelerine benzeyen kistler

•    Nadir olarak pelvik ağrı ve baskı

Bunlar mol gebelik belirtileri kadar başka sorunlarla da ilişkili olabilir. Herhangi birini gördüğünüzde hemen doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz mol gebelik olup olmadığını anlamak için başka belirtileri de dikkate alacaktır:

•    Rahimin çok hızlı büyümesi

•    Yüksek kan basıncı

•    Preeklampsi (Gebeliğin ikinci yarısında yüksek kan basıncına ve idrarda protein bulunmasına yol açan bir sorun)

•    Yumurtalıklarda kist oluşumu

•    Anemi

•    Hipertiroid

Mol gebelik nedenleri

Mol gebelik anormal döllenen bir yumurta sonucu oluşuyor. İnsan hücreleri normalde 23 çift kromozom içerir. Bu kromozom çiftlerinin biri anneden diğeri babadan gelir. Mol gebelikte işler karışıyor. Bazen tüm kromozomlar babadan geliyor. Bu durumda tam mol gebelik oluyor.

Döllenmeden çok kısa süre sonra yumurtadan gelmesi beklenen kromozomlar kayboluyor ya da babadan gelen kromozomlar ikiye katlanıyor. Yumurtanın aktif olmayan bir çekirdeği, bazen hiç çekirdeğin olmaması nedenler arasında.

Kısmi mol gebelikte anneden gelen kromozomlarda sorun yok. Fakat babadan gelen kromozomlar iki katına çıkıyor. Bu durumda embriyonun 46 yerine 69 kromozomu oluyor. Bunun nedeni açık. Spermden gelen kromozomlar fazla olabilir. Belki de spermler aynı yumurtayı döllemiştir.

Mol gebelik riskleri

Mol gebelik pek yaygın değil. Bu iyi haber. 1000 gebelikten birinde görülüyor. Ama dikkatli olmak lazım. Mol gebeliği tetikleyen faktörlere bakalım:

Annenin yaşı. Annenin yaşı bebekle ilgili çoğu sorunda risk faktörlerinden. 20 yaş altı ya da 35 yaş üstü gebeliklerde mol gebelik riski de artıyor.

Daha önce geçirilen mol gebelik. Daha önce yakalandıysanız risk grubundasınız demektir. Mol gebelik geçiren her 100 kadından 1 ya da 2’sinin başına tekrar geliyor.

Bazı etnik gruplar. Türkler bu grubun içinde değil. Ama özellikle Güney Asya’da mol gebeliğe daha sık rastlanıyor.

Mol gebelikte karşılaşılan zorluklar

Mol gebeliğin yok edilmesinin ardından geriye hala tümörlü dokuların kalması ve soruna yol açması ihtimali var. Buna gestasyonel trofoblastik hastalık deniyor; kısa adı GTD. Mol gebelik geçiren kadınların yaklaşık %20’sinde görülüyor. Tam mol gebelik sonrasında daha sık rastlanıyor.

GTD’nin en büyük belirtilerinden biri mol gebeliğin ardından halen kanda hamilelik hormonuna rastlanması. Bazen de vajinal kanama. Çözüm kemoterapide. Nadiren de rahmin alınması gerekiyor.

GTD’nin bir türü de kriyokarsinom. Diğer organlara sıçrayan bir hastalık. Tedavisi kanser ilaçlarıyla yapılıyor.