Mol gebelik nasıl tedavi edilir?

Mol Gebelik Belirtileri taşıyorsanız ilk yapmanız gereken aile hekiminizi veya bir kadın doğum uzmanını ziyaret etmek. Doktora gitmeden birkaç önerimiz var:

Belirtilerinizi bir kağıda yazın: Belirtileri, nasıl ve ne zaman başladıklarını not alırsanız doktorunuza anlatırken hiçbir ayrıntıyı atlamazsınız.

Son adet tarihinizi hatırlamaya çalışın: Çünkü doktorunuz bunu da soracak.

Kişisel sağlık bilgilerinizi yazın: Gördüğünüz tedaviler, kullandığınız ilaçlar, varsa kronik hastalıklarınızı not alın.

Bir ilaç listesi yapın: Vitaminler, gıda takviyeleri dahil aldığınız tüm ilaçları hatırlamaya çalışın.

Bir yakınınızdan yardım isteyin: Doktor muayenesi sırasında yanınızda bir arkadaş ya da aileden birinin olması sizi rahatlatabilir. 

Doktora soracağınız tüm soruları not alın: Doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin.

İşte doktorunuzla konuşurken atlamamanız gereken sorular:

•    Mol gebeliğim neden oluştu?

•    Hangi testler yapılacak?

•    Hangi tedavi yöntemi uygulanacak?

•    Evde karşılaştığımda hemen hastaneye gitmemi gerektiren işaretler neler?

•    Evde uygulamam gereken bir şey var mı?

•    Gelecekte sağlıklı bir hamilelik şansım nedir?

•    Tekrar hamile kalmak için ne kadar süre beklemeliyim?

•    Mol Gebelik gelecekte kanser riskimi arttırır mı?

Mol gebelik nasıl belirlenir?

Doktorunuz sizde mol gebelik olduğundan kuşkulanıyorsa ilk olarak kan testi yapacak. Kanda bulunan bir hamilelik hormonu sorunun belirlenmesine yardım edecek. Bir de ultrasona girmeniz gerekecek.

Normal bir ultrasonda cihaz karın bölgesinde gezdirilir. Erken hamilelik dönemindeyse vajina içi ultrason cihazları kullanılabilir.

Tam mol gebelik hamileliğin yaklaşık 8 veya 9. haftalarında belli olur. Aşağıda belirtilenler söz konusuysa tam mol gebelik yaşanıyor demektir. Soruna acilen müdahale edilmesi gerekir:

•    Fetüs ya da embriyonun olmaması

•    Amniyotik sıvının olmaması

•    Rahimi neredeyse dolduran kalın, kist yapılı plasenta

•    Yumurtalık kistleri

Kısmi mol gebelik durumlarında ultrasonda:

•    Gelişmeyen bir fetüse

•    Az miktarda amniyotik sıvıya

•    Kalın kistik bir plasentaya rastlanır.

Mol gebelik nasıl tedavi edilir?

Mol gebelik maalesef normal bir gebelik gibi devam edemez. Acilen sonlandırılması gerekir. Mol gebeliğin sonlanması molar dokunun rahimden alınması yoluyla olur. Bu özel prosedüre dilatasyon ve kürtaj denir. Molar doku fazla büyükse, sizin de gelecekte çocuk sahibi olma isteğiniz yoksa rahimin tamamıyla alınması da bir seçenek.

Molar doku alındıktan sonra yeniden bir kan testi yapılarak hamilelik hormonları ölçülür. Operasyon başarılı geçmişse sağlıklı şekilde evinize dönebilirsiniz.

Müdahalenin başarısız olduğu durumlara da rastlanır. Bazen dokudan parçalar rahimde kalır. Yeni bir operasyona gerek duyulur. Böyle durumların ardından doktor altı ayla bir yıl arasında hastayı takip eder. Bir yıl boyunca yeniden hamile kalmamasını önerebilir.

Mol gebelikle nasıl baş edeceğim?

Hamileliğin sonlanması anne adayı açısından hem zorlu hem de üzücü bir süreç. Bunun mol gebelik olduğunu öğrenmek sizin için yıpratıcı olabilir. İyi hissetmek için kendinize zaman tanıyın. Bunu tek başınıza yapmak iyi gelmez. Eşinizle, arkadaşlarınızla, yakınlarınızla hislerinizi paylaşabilirsiniz. Uzun süredir kendinize gelemediyseniz, artık bununla baş edemiyorsanız psikolojik yardım almakta tereddüt etmeyin.

Mol gebeliğe alınabilecek önlemler

Başınızdan bir mol gebelik geçtiyse tekrar hamile kalmayı planladığınızda bir doktora danışmalısınız. Doktor sizi muayene ettikten sonra altı aydan bir yıla varan bir süre içerisinde tekrar hamile kalmamanız için sizi uyarabilir. Tekrar hamile kaldığınızda doktorunuz ultrason ve diğer testlerle bebeğinizin durumunu kontrol eder. Tekrar mol gebelik olma ihtimalini erkenden teşhis etmeye çalışır. Çünkü bir kez mol gebelik geçiren kadınların sonraki hamileliklerinde de mol gebelik oluşma riski diğer kadınlara oranla daha fazla.