Mitral kapak yetersizliği neden olur?

Kalpte bulunan sol kulakçıkla karıncığı ayıran mitral kapağın tam olarak kapanamamasına mitral kapak yetersizliği deniyor. Sorun mitral yetersizlik olarak da biliniyor. Mitral kapak düzgün çalışmadığı zaman kan dolaşımı tam olarak işleyemiyor; aşırı yorgun hissediliyor, nefes nefese kalınıyor. Bu kadarla bitmiyor. Mitral kapak yetersizliği pek çok nedene bağlı olduğu gibi pek çok sorunun da nedeni olabilir.

Mitral kapak yetersizliği tedavisi belirtilerin ve bulguların ağırlığına göre değişiyor. Hafif durumlarda tedaviye gerek duyulmayabilir. Ancak ağır vakalarda mitral kapağı tamir etmek için cerrahi müdahale gerekebilir. İleri düzey mitral kapak yetersizlikleri tedavi edilmezse ciddi kalp yetmezliğine ve ritim bozukluğuna neden olabilir.

Mitral kapak yetersizliği neden olur?

İnsan kalbi 4 odacıktan oluşur. Üstteki 2 oda (kulakçıklar) kanı alır. Alttaki 2 oda (karıncıklar) kanı pompalar. Kalp kası kasılıp gevşedikçe kapaklar açılıp kapanır. Böylece karıncıklara ve kulakçıklara dönüşümlü olarak kan dolar. Sol karıncığın (soldaki alt oda) gevşemesiyle aort kapağı kapanır. Mitral kapak açılır. Bu sayede kan akışı sağlanır. Ardından sol kulakçık (soldaki üst oda) kasılır. Sağ karıncığa daha fazla kan akışı gerçekleşir. Ancak işlem burada bitmez.

Sol karıncık kasılır. Mitral kapak kapanır. Kanın tekrar kulakçığa akması önlenir. Bu sırada aort kapağı açılır. Kan pompalanır. Aynı işlem kalbin sağ tarafı için de geçerlidir. Tüm bu saydıklarımız kalbin tek bir atışını anlatıyor. Bu süre yaklaşık 1 – 2 saniye.

Kalp karmaşık yapıda. Hataya yer yok. İşler bazen yolunda gitmiyor. Mitral kapak yetersizliği buna örnek. Şimdi mitral kapak yetersizliği nedenlerine bakalım.

Mitral kapak sarkması: Mitral kapağın açılıp kapanırken kubbeleşmesi olarak tanımlanabilir. Sebebiyse mitral kapakların düz durmasını sağlayan dokuların işlevini tam yerine getirememesi.

Romatizmal ateş: Eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklığa neden olan sorun bir tür bakteriyle ilişkili. Genellikle farenjitten sonraki 1 – 2 hafta içinde ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi de bu hastalıktan etkilenir. Akut romatizmal ateş genç yaşta görülen kalp hastalığının yaygın nedenlerinden.

Endokardit: Mitral kalp kapakçıkları da dahil olmak üzere kalp iç zarının iltihaplanmasına endokardit denir. Endokardit mitral kapak yetersizliğinin en sık karşılaşılan nedenleri arasında.

Kalp krizi: Kalbin çeşitli nedenlerle yeterli beslenememesi sonucu dokuların ölmesine kalp krizi deniyor. Doku ölümü kalbin herhangi bir bölgesinde olabilir. Bu durumda hem sorunlu bölgenin işleyişi bozulur, hem de kalbin genel çalışmasında aksaklıklar oluşur. Mitral kalp kapakçıkları da bu krizden etkilenebilir; mitral kapak yetersizliği oluşabilir.

Tedavi edilmeyen Yüksek tansiyon: Yüksek kan basıncı zamanla kalbin daha fazla çalışmasına neden olabilir. Kalbin bazı bölümleri normalden fazla gelişebilir. Mitral kapaklar da bu durumdan etkilenir. Aşırı büyümüş bölgelerden kan sızması ihtimal dahilinde.