Mıknatıs yutarsa ne olur?

Hayal gücü gelişsin diye yapı seti aldık. Meğer içinde mıknatıs varmış. Bizim ufaklık bunu yutmuş. Şimdi ne olacak? 

Çocuklar dünyayı sadece elleriyle, ayaklarıyla, gözleriyle tanımıyor. Buldukları hemen her şeyi ağızlarına götürüp bir de tadına bakıyorlar. Oyuncak parçaları buna örnek. Küçükse yutmaları kaçınılmaz.

Oyuncaklar geliştikçe daha fazla mıknatıs içeriyor. Özellikle yapı setlerinde risk büyük. Eskiden bu tür oyuncaklar birbirine geçmeli yapılırdı. Şimdi neredeyse tümü mıknatıslı. Oyuncaktan sökülen bezelye tanesi boyutlarında bir parça mıknatıs bu da neymiş demeye kalmadan hop mideye. 

oyuncak Çok küçük çocuklara kopabilecek parçalar içeren oyuncaklar vermek yanlış.

Yutulan mıknatıs parçaları doğal yolla atılamıyor. Çünkü yaramazlar genellikle birden fazla mıknatıs yutuyor. Bu parçalar midede veya bağırsakta kümelenip olduğu yerde kalıyor. Zamanında müdahale edilmezse sorun büyüyor.

Yumuşak doku tahribatı: Birden fazla mıknatıs yutulmuş ancak bunlar henüz buluşmamış olabilir. Komşu bağırsaklarda ilerlerken yumuşak dokuyu aralarına alıp kıstırabilirler.

Sonuç: Nekroz. Perforasyon. Fistül. Yumuşak doku tahribatı. Bağırsak delinmesi. İltihap ve akıntı. Bu sorunlar zamanında çözümlenmezse ciddi hastalıklara yol açabilir. Mıknatıs yutmak başta hiç acı vermediği için farkedilmeleri de güç. Özellikle oyuncak seçimi kritik önemde.

ABD ve Avrupa ülkelerinde konuya dikkat çeken etkinlikler gerçekleştiriliyor ama bizde henüz kamuoyu ilgisi bu yönde değil. Maalesef oyuncak üreticileri ve ithalatçıları kanuni mecburiyet olmadıkça muhtemel riskleri paket üzerinde belirtme gereği duymuyor. Ucuz oyuncak cennetine dönüşen ülkemizde mıknatıs yutma vakalarına engel olmak ebeveynin dikkatine kalmış durumda.

Mıknatıs yutmaya karşı nasıl önlemler alınabilir?

Markası üreticisi ithalatçısı belli oyuncaklar satın alın. Sorun çıkarsa muhatabınız belli olsun. Markasız ucuz kaçak oyuncaklardan kaçının. Ucuzsa vardır bir illeti pahalıysa vardır bir hikmeti diye boşuna demiyorlar.

Paketinden çıkardığınızda oyuncağın kırık parçaları olup olmadığına bakın. Sorunluysa ürünü iade edin.

Çocuğun oyuncaklarını düzenli olarak kontrol edin. Kırılmış mı? Keskin köşeleri var mı? Hala güvenli mi?

Oyuncaklarda yaş sınırına mutlaka dikkat edin. Daha büyükler için hazırlanan oyuncaklarda küçüklerin yutabileceği parçalar bulunabilir.

Evde birden fazla çocuk varsa oyuncaklarını ayrı tutun. Karışmasın.