Migrenin Evde Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Migrenler tekrar eden ve şikayetçiyi güçten düşüren baş ağrılarıdır. Sıkça ışık ya da sese karşı olan duyarlılık yüzünden başlar ve mide bulantılarına, kusmaya veya konuşma bozukluklarına yol açabilir. Migrenlerinizin nerede ve ne zaman başladığını, migrenden önce ne tür ilaçlar kullandığınızı detaylı bir şekilde kayıt altına almanız sizi en çok etkileyen tetikleyicileri belirlemenize yardımcı olacaktır. Ulusal Migren Birliği (NMA) migrenden şikayetçi olan kişi sayısının 1998’den 2008’e kadar yüzde 60 arttığını belirtmektedir.

Migren kişiden kişiye büyük değişiklikler gösterdiğinden, rahatsızlıktan kurtulmak adına size en çok uyan yolu bulabilmek için değişik metotlar uygulamalısınız. İşte migrenin evde tedavisi için uyulması gerekilen adımlar:

Migrenin Evde Tedavisi Adım 1

Karanlık bir odaya çekilin. Belirtiler kendini göstermeye başladığında hemen karanlık ve dışarıdan ses almayan bir odaya geçin.

Migrenin Evde Tedavisi Adım 2

Stresten arınma yöntemleri üzerinde çalışın. Derin nefes egzersizlerine odaklanmalısınız. Nefesi burnunuzdan alın, beşe kadar sayarak ağzınızdan verin. Ulusal Baş Ağrısı Kurumu’na (NHF) göre derin ve ritmik nefes kan basıncını düşürür ve beyninizin dışarıdan gelen uyarılara daha kapalı olmasını sağlar.

Migrenin Evde Tedavisi Adım 3

Ellerinizi ve ayaklarınızı ılık-sıcak suya sokun. Vücuddaki kanı el ve ayaklara yönlendirerek baş bölgenizdeki kan basıncını düşürebilirsiniz.

Migrenin Evde Tedavisi Adım 4

Boynunuzun altına ve gözlerinizin üstünü soğuk tutun. Bir poşet buzu havlularla sarıp boynunuzun altına yerleştirin. Aynı zamanda göz kapaklarınızın üstüne ıslak bir bez koymalısınız. Migren başında uygulanan bu işlem baş bölgesinde yükselmeye başlayan kan basıncını azaltacaktır.

Migrenin Evde Tedavisi Adım 5

Her birkaç saatte bir yemek yiyin. Kan şekerinizdeki dalgalanmaları önleyerek migreni de önleyebilirsiniz. Vücut yüksek kan şekerini insülin seviyesini arttırarak telafi eder. İnsülin kan şekerini düşürür ve beyindeki damarların büzülmesine yol açarak migren auraları yaratır. Eğer kan şekeriniz düşük kalırsa beyne giden kan miktarı artar ve vücutta depolanmış halde bulunan glikozun salınması için gerekli hormonlar üretilir. Bu durum kan basıncını yükseltmek ve beyin damarlarını genişletmek suretiyle Baş ağrısını daha da ağırlaştıracaktır.

Migrenin Evde Tedavisi Adım 6

Bol bol su için, kahveden sakının. Günde en az altı bardak su içerek dehidrasyonun migrene sebep olmasını engelleyin. Amerikan Baş Ağrısı Topluluğu’na (AHS) göre aşırı kafein, ribaund migrenlerin en önde gelen tetikleyicilerinden biridir. Reçetesiz ağrı kesicilerin çoğu kafein içerdiğinden, günlük beslenme programınızdaki kafein miktarını ya sınırlamalı, ya da tümüyle kaldırmalısınız.

Migrenin Evde Tedavisi Adım 7

Tıbbi yardım alın. Migrenler devam ediyorsa size beta-blokör veya antidepresan yazması için doktorunuzla görüşebilirsiniz.