Migren Nasıl Önlenir ?

Şiddetli Migren ağrısı çeken herkes için, bu büyük Baş ağrısından kurtulmak en temel ihtiyaçlardan biri. Uzmanlar migrene neyin neden olduğunu tam olarak bilemeseler de, migreni önleyen ilaç tedavileri belirleyebiliyorlar. Bu yazımızda migreni anlamanın ve önlemenin yollarını inceleyeğiz. Migrenin kesin bir tedavisi yoktur fakat migren ağrıları belli bir seviyeye kadar azaltılabilir.

Migrenin tipik belirtileri şunlardır:

 • Baş bölgesinde ağrı ve zonklama (genellikle başın bir bölgesinde)
 • Mide bulantısı
 • Işığa ve sese karşı hassasiyet

Bu semptomlar saatler, hatta günlerce sürebilir ve kişinin fonksiyonelliğini azalttıktan sonra birden ortadan kaybolabilir.

Amerikan Nöroloji Akademisi’nin ve Amerikan Baş ağrısı Derneği’nin son araştırmaları migren hastalarının yaklaşık %40’ının önleyici bir tedaviye ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. Ancak hastaların sadece 3’te biri bu tedaviyi alma şansına sahip.

Migren atakları yaşayan kişiler, yapabilecekleri bazı şeylerle migreni önleyebilirler:

 • Yaşam stilinde yapılacak değişiklikler
 • Migreni tetikleyen şeylerden kaçınmak
 • Önleyici ilaçlar kullanmak

Migren için Kullanılan İlaç Tedavileri

Migren tedavisinde kullanılan iki tip ilaçla tedavi yöntemi vardır: Akut ve önleyici tedavi

Akut migren tedavisi: Bu tedavide ilaçlar, Migren belirtileri ortaya çıktıktan sonra kullanılır. Hatta bu tedaviye bu sebeple ‘’abortif ’’ de denmektedir. Çünkü ilaç atak oluştuğu anda kullanılır. Bu tedavi yaklaşımı (önleyici ilaç tedavisi  kullanılmadan yapılan) hafif düzeyde migreni olan ve ara ara atak geçiren kişiler için uygun bir tedavi şeklidir.

Önleyici migren tedavisi: Bunlar; atak sıklığını, baş ağrısının şiddetini ve ağrının uzun sürmesini azaltmak amacıyla günlük olarak alınan ilaçlardır. Bu tedavi yaklaşımı, orta  ya da şiddetli migrene sahip kişiler için faydalı olmakta ve migrenin ortaya çıkmasını yarı yarıya azaltmaktadır.

Aşağıdaki durumlarla karşılaşıyorsanız önleyici ilaç tedavisi sizin için uygun olabilir:

 • Akut ilaç tedavileri sizin için faydalı olmuyorsa ya da bu ilaçlar yan etki gösteriyorsa;
 • Orta şiddette migreniniz varsa (haftada en az bir kez ağrı yaşıyorsanız)

Migreni Önlemede Etkili Olan İlaçlar

Son dönemlerdeki araştırmalar aşağıdaki ilaçların migreni önlemede etkili olduklarını ortaya koymaktadır:

Topamax Tabletler

Topamax Tabletler

Antiepileptik İlaçlar: Epilepsi nöbetlerinde kullanılan  ilaçlar migreni de önleyebilmektedir. Bu ilaçların  beyindeki nöronları yavaşlatma özelliği vardır. ‘’Hipereksitabilite’’ isimli Nöron, migren ve epilepsinin oluşmasında rol oynayan bir nörondur ve epilepsili kişilerin % 20’ye yakınında migren hastalığı da görülmektedir.

 

 

Antiepileptik grubu ilaçlar şunlardır:

 • Depacon (valproate)
 • Depakote (divalproex)
 • Topiragen,Topamax (topiramat)

Beta blokerlar: Bu ilaçlar genellikle yüksek kan basıncını ve kalp rahatsızlıklarını tedavi etmede kullanılır. Bu ilaçların migreni nasıl önlediği henüz açıklığa kavuşmamıştır. Fakat, kan akışındaki düzelmenin migren üzerinde etki yaratabileceği tahmin edilmektedir. Migreni önlemede etkili olan bazı beta blokerlar şunlardır:

 • Blocadren (timolol)
 • Inderal, Innopran XL (Propranolol)
 • Lopressor, Toprol XL (metoprolol)

Antidepresanlar: Bu ilaçlar beyindeki Serotonin miktarını etkileyen ilaçlardır. Elavil (amitiriptilin) ve Effexor (venlafaksin) gibi ilaçların migreni önlediği yönünde bulgular bulunmaktadır. Ayrıca, diğer antidepresanların da migren için fayda sağlayabileceğini söylemek mümkün.

Menstrüel dönemle ilişkili olarak oluşan migren için triptan: Triptan genellikle akut migren tedavisinde kullanılır. Fakat triptan grubu ilaçlardan bir tanesi  – Frova (frovatriptan)— menstrüel dönemle birlikte ortaya çıkan migren ağrılarında yardımcı olmaktadır. Bu ilaç serotonin düzeyini etkilemekte ve ağrıyı farklı bir şekilde azaltmaktadır. Bunun yanı sıra, diğer triptanların birçoğu üzerinde araştırma yapılmış ve ilaçların menstrüel migrende etkili olabileceği saptanmıştır.

Botoks: Botoks (botulinum toksini) ‘’clostridum botulinum’’ bakterisi tarafından üretilen kasları zayıflatan ya da güçsüzleştiren bir toksin tipidir. Botoks genellikle kırışıklık tedavisinde kullanılır. Ancak kronik migrene sahip kişilerde de fayda sağladığı saptanmıştır. FDA 2010 yılında botoksun kronik migren tedavisinde önleyici bir ilaç olarak kullanılmasını onaylamıştır. Botoks ayda en az 15 gün boyunca  günde 4 ya da daha fazla saat ağrı çekmekte olan, uzun süreli migrene sahip kişilerde kullanılır. Botoksun migren üzerindeki  bu etkisinin, ağrı sinyallerinin iletilmesini engellemesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Migren önleyici ilaçlar kullandığınız zaman, bilmeniz gereken bazı noktalar vardır:

Doktorunuz büyük ihtimalle ilaca düşük dozda başlayacak ve gitgide dozu artıracaktır. Sizin için yan etki yaratmayan, en uygun  dozu bulmak belki birkaç ayınızı alacaktır.

Önleyici ilaçları almayı bir anda kesmeyin. Bu durum şiddetli  baş ağrısının yeniden ortaya çıkmasına yol açabilir. İlacınızı doktorunuzun kontrolü altında aşama aşama kesmeniz daha çok fayda sağlayacaktır.

Migren önleyici ilaçlar sizi baş ağrısından tamamen kurtarmayabilir. Bazen akut migren atakları yaşadığınız zamanlarda, akut ilaçlar almanız gerekebilir.

Migren ve Yaşam Tarzı

Yaşam tarzınızdaki alışkanlıklarınız migreninizin şiddetini ve ataklarınızın sayısını azaltabilir. Var olan uyku düzeniniz, beslenme alışkanlıklarınız ve düzenli yapılan egzersizler bu açıdan oldukça önemli bir yere sahip. Aşağıda size bu konuda yardımcı olacak bazı püf noktalar yer almaktadır:

Uyku: Uyku düzeninizi değiştirmek ya da daha sağlıklı hale getirmek migreninizin azalmasında yardımcı olabilir. Her gün aynı saatte yatağa girmeye ve hafta içi ya da sonu hep aynı saatte uyumaya özen gösterin. Uyku düzeninizin bozulması, çok az ya da çok fazla uyumanız baş ağrılarınızı tetikleyecektir.

Düzenli Egzersiz: Migreniniz varsa, egzersizden kaçınabilir, hatta egzersizin migreninizi tetikleyebileceğini düşünebilirsiniz. Evet, belki bazı insanlarda bir anda hızla yapılan egzersiz baş ağrısına neden olabilir ancak, araştırmalar bize; düzenli yapılan egzersizin migrenin süresini, şiddetini ve migren ataklarının sıklığını azalttığını gösteriyor. Egzersiz aynı zamanda bir başka migren faktörü olan stresi de kontrol etmeye yardımcı olmaktadır.

Düzenli Yemek Yemek: Düzenli yemek, kandaki şeker seviyesini kontrol altında tutmaktadır. Kan şekeri düzeyindeki değişiklikler migren ataklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Biraz su içmek migreni tetikleyen su kaybını (Dehidrasyon) engellemektedir.

Stresten Uzaklaşmak: Migreni olan bir çok kişi, stresin bu hastalık için önemli olduğu konusunda hem fikir. Bu soruna çözüm bulmak için; her gün kendinize rahatlamak için bir aralık yaratabilirsiniz. Sizi rahatlatan ya da keyif aldığınız aktivitelerle ilgilenin. Örneğin; aşağıdaki migren önleyici stresle baş etme yöntemlerine başvurabilirsiniz: