Migren ve Uyku Bozuklukları

Migren beyin tarafından salgılanan hormonlarla alakalı. Bu hormonların salgılanması da uykuya bağlı. Yani migren ve uyku bozuklukları birbirleriyle bağlantılı. Migren hayatınızı zindan ediyorsa uyuma alışkanlıklarınız konusunda biraz daha dikkatli olmalısınız. Bu konuda yapılmış birkaç araştırmaya göre insomnia gibi uyku bozuklukları migreni tetikleyebiliyor.

Migren ve Uyku Bozuklukları Arasındaki İlişki

Aşırı hareketli olan sinir hücreleri damarlara baskı yapar ve damarların patlamasına neden olabilir. İşte migrenin başlangıcı bu şekilde olur. Daha sonra beyinden bazı kimyasalların salgılanmasıyla kanın pompalanması daha ağrılı bir hal alır.

Araştırmacılar 147 migreni olan kadınla uyku konusunda röportaj yapmış. Sonuç olarak kadınların %80’inin yorgun uyandıkları ortaya çıkmış. Kadınlar arasında uyku bozuklukları ile ilgili şikayetler ise yaygın olarak görülmüş.

Bu konuda yapılan bir başka araştırmaya göre ise düzenli uyku alışkanlıkları migren nöbetlerinin hem sayısını hem de şiddetini azaltıyor. Bu araştırma migreni olan 43 kadın üzerinde yapılmış. Kadınlara uyuma talimatları verilmiş ve migren ağrılarını günü gününe günlüklerine not etmeleri istenmiş. Araştırmanın sonunda düzenli uyku alışkanlığı geliştirebilen kadınlarda migren ağrılarının sayısının ve şiddetinin azaldığı gözlenmiş.

Uyku Bozuklukları Migrene Neden Olur Mu ?

REM uykusu uykuya daldıktan 5 – 6 saat sonra başlayan migren ağrılarını tetikleyebilir. Çoğumuz uykumuz boyunca 6 uyku döngüsü geçiririz bu döngünün için 4 uyku safhası değiştiririz. En derin uyku (3. ve 4. safhalar) yeterli miktarda Serotonin ve dopamin üretimi için şart.

Uyku

Düzenli Uyku Önemli

Bu nörotransmitterler beyne her şey yolunda mesajı iletir ve her ikisinin üretimi de uykuya bağlıdır. Serotonin ve dopamin miktarındaki düşüş uyku bozukluklarıyla ya da uykusuzlukla ilişkilendirilebilir. Migren ağrılarıyla uyanmanın bir nedeni de REM uykusunun uyanmadan hemen önce çok kuvvetli olması. Uyku bozuklukları serotonin seviyesinin sabit olmamasından ve dopamin seviyesinin düşmesinden dolayı migreni tetikleyebilir.

Antidepresanlar vücuda serotonin sağlarlar. Böylece serotonin seviyesini sabitleyip migreni önleyebilirler. Yani antidepresanlar kimi zaman migren tedavisinde de kullanılabilir.

Kötü Uyku Alışkanlıkları Migreni Tetikler Mi ?

Uyku alışkanlıklarınız ne durumda ? Uykuya dalmakta zorluk mu yaşıyorsunuz ? Yatakta dönüp duruyor ve gözünüzü kırpmıyor musunuz ? Rahatsız, halsiz ve hatta depresyonda mı hissediyorsunuz ? Migreniniz olsun olmasın rahatsız uyku milyonlarca insanın günlük hayatını kabusa çeviren bir durum.

Uyku bozuklukları sadece ruh halinizi ve karar verme mekanizmanızı etkilemez, uykusuz kalmak hasta hissetmenin, konsantrasyon kaybının ve hatta kazayla ölümlerin nedeni olabilir. Uyku bozuklarının nedenlerini ortadan kaldırırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bakalım bunlardan kaçı sizin için geçerli:

  • Yataktan kalkar kalkmaz başım ağrıyor.
  • Vücudumu kaldırırken başımda ağrı hissediyorum.
  • Birkaç fincan sert kahveyle dindiremediğim halsizliğim ve yorgunluğum var.
  • Günlük işlerimi yaparken bile kötü bir ruh hali içinde olabiliyorum.
  • Psikiyatrla görüşme gereği duyacak kadar depresyonda hissettim ve antidepresan kullandım.
  • Rahatsız, sabırsız ve karamsar hissediyorum.
  • Yeni bir şeyler öğrenirken zorluk çekiyorum.
  • Ailem ve arkadaşlarımla uyumlu değilim.

Yukarıdaki cümlelerden en az ikisi sizin için de geçerliyse profesyonel yardım almanın zamanı gelmiş demektir.

Düzenli Uyku Migreni Azaltır Mı ?

Düzenli uykunun migrene iyi geleceğini kimse garanti edemez. Ancak denemekten de zarar gelmez. Uyku bozukluklarını kontrol altına almak için birkaç yol var.

Uyku alışkanlıklarınızın ve migren ağrılarınızın durumunu her gün not edin. Küçük bir günlük edinin. Her akşam nasıl uyuduğunuzu ve migrenin olup olmadığını yazın. 4 haftanın sonunda tuttuğunuz notları kontrol ederken bir uyku alışkanlığının migreninizi tetiklediğini bulabilirsiniz. Herhangi bir şey bulamazsanız not almaya ve denemeye devam edin.

İlaçlar, Stres ve gürültü günlük vücut alışkanlıklarını, ruh halini ve uyku düzenini etkileyebilir. Bu yüzden kendinize dinlenmek için fırsat verin, kafeini alışkanlıklarınızdan çıkarın, düzenli olarak egzersiz yapın, akşam yemeğinizi yatmadan en az 3 saat önce yiyin. Bütün bunlar işe yaramıyorsa bir doktora danışın.