Migren Belirtileri ve Tipleri

Dünya genelinde çok fazla sayıda kişi şiddetli Migren ağrılarından şikayetçidir. Kafatasının çevresindeki damarların şişmesi, beyin bölgesindeki kan basıncının artırır ve zonklamalı baş ağrılarını tetikler. Ulusal Baş Ağrısı Kurumu (NHF) kadınların erkeklerden, orta yaşlıların yaşlılar ve çocuklardan daha fazla migren yaşadıklarını belirtmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) migreni tıbbi rahatsızlıklar arasında 19. sıraya koymaktadır.

Migren Belirtileri Neler ?

Işık ve sese karşı aşırı duyarlı olmak en yaygın migren belirtisidir. Birçok şikayetçi işini, sosyal ilişkilerini ve gündelik hayatını kötü yönde etkileyen şiddetli baş ağrılarından yakınmaktadır. Aşırı ağrı mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir. Fiziksel aktivite kimi zaman ağrıyı arttırmaktadır.

Ana Migren Tipleri Neler ?

Hepsi de benzer belirtilere sahip birkaç migren tipi vardır. Bunlardan ilki başın tek veya iki yarısında şiddetli zonklamalar yaratan aurasız migrenlerdir. Bu şiddetli ağrılar kişiyi elden ayaktan düşürebilir ve normal günlük fonksiyonlarını yerine getirmesini engelleyebilir. Auralı migrenler görsel ve işitsel bozukluklara, koklama, dokunma ve tatma duyularında değişikliklere yol açar. Kör noktalar, görme kayıpları, titrek ışık görüntüleri auraların muhtemel göstergeleridir. Neyse ki auralar baş ağrısı belirtilerinin başlamasından bir saat önce sonlanır; bu sayede şikayetçi yaklaşan Baş ağrısının etkisini azaltmak için önlemler alabilir. Ribaund migrenler aşırı ağrı kesici kullanımından kaynaklanmaktadır. Ağrı kesici dozajı arttıkça vücut bu ilaçlara karşı daha dirençli hale gelir ve migrenler daha sık ve şiddetli gerçekleşmeye başlar.

Seyrek Migren Tipleri Neler ?

Seyrek rastlanan ve şiddetli geçen birçok migren tipi vardır. Oftalmoplejik migren, Görsel migren, baziler arter migreni, baş ağrısız migren, carotidynia migreni ve abdominal migrenin de aralarında bulunduğu bu tipte bir migren geçirirseniz hemen tıbbi yardım alın. Oftalmoplejik migrenin karakteristik özelliği göz kası felcine kadar ilerleyebilen şiddetli göz ağrılarıdır. Görsel migren daha sonra yayılma ihtimali bulunan görme kayıplarıyla başlar. Beyin kökünde bulunan baziler arterin şişmesi konuşma ve görme sorunlarına, vertigoya ve koordinasyon kaybına sebep olur. Çocuklar çoğunlukla baziler arter migreni geçirirler. Baş ağrısız migrenler basitçe baş ağrısız auralardır. Yüzün alt bölümündeki ağrılar carotidynia migrenine işaret eder ve çoğunlukla yaşlılarda görülür. Abdominal migrenler sıkça yanlış teşhis edilirler. Bu migren kusmaya yol açan bir mide bulantısı hissiyle başlar. Kusma baş ağrısından önce gerçekleşir.

Migren İçin Ne Gibi Önlemler Var ?

Klasik tetikleyicilerden sakınmak migren gerçekleşme sıklığını azaltacak veya migreni tamamen bitirecektir. Migren başlamadan önceki bütün aktiviteleriniz ve maruz kaldığınız alerjenler hakkında detaylı bir günlük tutun. Bu günlük tetikleyicilerle yüz yüze gelmenizi engellemeye yardım edecektir. Polarize güneş gözlüğü takmak parlak ışıkların veya floresanların etkisini en alt seviyeye indirecektir.

Migrenin Tedavisi Var Mı ?

Görme, işitme ve koklama ile ilgili hiçbir uyarıcıyı çevrenizde bulundurmayın. Aşırı Stres ve endişelerden uzak durun. Zonklayan baştaki kan miktarını azaltmak için ellerinizi ve ayaklarınızı ılık-sıcak suda tutun. Beta-blokerler, anti-depresanlar ve anti-epileptik ilaçların da dahil olduğu detaylı bir tedavi planı için doktorunuza başvurun.