Migren Ağrısı Neden Beni Buldu ?

“Ah yine migrenim tuttu” deyip kendini karanlık odaya kapatanlar. Migren ağrısı neden beni buldu? diye düşünüyorsanız işte cevabı. Sıradan baş ağrısı sivrisinek zırıltısı. Migren kör karanlıkta vampir yarasa saldırısı. Arada büyük fark var. Gelmeden habercisini gönderir bazen; gözlerin önünde ışıklar çakar, kör noktalar belirir, kollar bacaklar karıncalanır. Zonklama başlar. Peşinden mide bulantısı, kusma, ışığa ve seslere karşı aşırı hassasiyet gelir. Migren ağrısı bir başladı mı saatlerce, günlerce sürebilir. Böyle zamanlar karanlık, sessiz bir odada kıpırtısız beklemekten başka şey yapamazsınız. El mahkum ağrının geçmesini, azabın dinmesini beklersiniz.

Migren belirtileri

Migren çocuklukta, ergenlikte ya da yetişkinliğin ilk yıllarında başlıyor. 4 aşaması var: Prodrom, aura, baş ağrısı, düzelme. Her aşama illa olacak diye bir kural yok.

Prodrom. Migren ağrısı vurmadan birkaç gün önce bazı belirtilerle geliyor. Kabızlık, Depresyon, ishal, hiperaktiflik, asabiyet, iştah, boyun tutulması.

Aura. Aslında migren ağrısı çoğunlukla aura aşamasını es geçiyor. Aura genellikle görme duyusuyla ilgili. Aniden başlıyor, yaklaşık 10 – 30 dakika sürüyor.

 • Çeşitli şekiller, ışık çakmaları ya da açık lekeler görebilirsiniz.
 • Görüşünüz bulanabilir.
 • Kollarınızda ve bacaklarınızda karıncalanma hissi ortaya çıkabilir.
 • Konuşma sorunları çekebilirsiniz.
 • Nadiren de olsa konuşma zorluğu ve bacaklarda halsizlik yaşayabilirsiniz.

Baş ağrısı. Tedavi edilmezse migren ağrısının 4 saatten 72 saate kadar yolu var. Peki migren sırasında ne olur?

 • Başın tek tarafında ağrı
 • Bu ağrının zonklama şeklinde gelmesi
 • Işığa, sese hatta bazen kokuya karşı hassaslık
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Bulanık görüş
 • İshal
 • Baş dönmesi, bazen bayılma

Düzelme. Sağ salim son aşamaya geldiyseniz ne mutlu. Gönül rahatlığıyla uzanıp istirahat edebilirsiniz.

Migren Ağrısı Nedenleri

Migren hem genetik hem çevresel faktörlerle ilişkili. Migren başa geçince beyin kimyasalları değişiyor, trigeminal sinirler tetikleniyor, ağrı başlıyor. Beyin acı çekmeniz için elinden geleni ardına koymuyor.

Migren ağrısı başlatan gerekçelere bakalım:

Kadınlarda hormonsal değişimler. Çoğu kadının adet döneminde migren ağrısı çekmesi tesadüf değil. Östrojen seviyesi düşünce migren başlıyor. Hamilelik ve Menopoz dönemleri de riskli. Hormonların çalkantısı migreni tetikleyebilir.

Yiyecekler. Bazı yiyecekler ve içecekler migrene cesaret veriyor. Alkol buna örnek. Özellikle bira ve şarap migreni tetikliyor. Liste epey kalabalık: eski kaşar, çikolata, tatlandırıcı, kafein, monosodyum glutamat, tuz… Durun daha bitmedi. Öğünleri atlamak ya da hızlı yemek de migren ağrısı habercisi.

Stres. “Bir sürü derdim var, bir migren eksikti” diyenlerden misiniz? Migrenin sebebi stresiniz.

Duyusal uyaranlar. Fazla ışık, yüksek ses, güneşe maruz kalmak, sigara dumanı gibi duyu organlarımızı uyaran şeyler de migren ağrısını çağırıyor.

Fiziksel faktörler. Aşırı fiziksel güç kullanmak migren tetikleyicisi. Yerine göre cinsel aktivite bile tetikleyicilerden.

Çevredeki değişimler. En basiti mevsimler. Havalar değiştikçe başınızın da dengesi şaşıyor.

İlaçlar. Migrenin geleceği yoksa da kullandığınız bazı ilaçlar yüzünden geliveriyor. Bu konuyu doktorunuza danışabilirsiniz.

Risk faktörleri

Migren ağrısının genetik ve çevresel olduğunu söylemiştik. Maalesef genetik faktörleri engelleyemiyoruz. Örneğin ailenizde migren olanlar varsa sizde de olma riski var. Yaş da aile faktörüne benziyor. Çoğu kişi ilk migrenini 40’ında yaşıyor. Bir diğeri kadın olmak. Çünkü kadınların migren ağrısı çekme olasılığı erkeklerden üç kat fazla. Sonuncusu hormonlar. Yine kadınlar mağdur. Çünkü çok fazla hormonsal değişim yaşıyorlar.