Migren Ağrılarını Durdurmak İçin Uyku Alışkanlığınızı Değiştirin

Uzmanların görüşlerine göre migrenin neden olduğu baş ağrılarınızı azaltmak istiyorsanız, uyku alışkanlığınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor. Uzmanlar uzun süredir hastalarına kaliteli uyku olarak adlandırdıkları bir kavramı vurguluyorlar. Kuzey Karolina Üniversitesinde uyku üzerinde yürütülen bir çalışmada, sağlıklı bir uyku düzeninin Baş ağrısının sıklığı ve şiddetini azalttığına dair bulgular elde edilmiştir. Bu araştırmaya göre hastalar uyku alışkanlıklarını değiştirdikleri zaman, eski uyku düzenlerine kıyasla ağrı düzeyleri %29 ve ağrı sıklığı da %40 oranında azalmıştır.

Kuzey Karolina Üniversitesi tıp fakültesi nöroloji bölümü profesörü Anne Calhoun, Amerikan Baş Ağrısı Derneği’nin Los Angeles’ ta düzenlenen, 48.geleneksel bilim toplantısında; ’’ Yaklaşık 125 yıldır uykunun Migren için son derece önemli bir problem olduğundan  bahsetmekteyiz, ancak hala hiç kimse uyku düzenini değiştirmek için bir şey yapmıyor. İnsanlar migren yüzünden uyuyamadıklarını söylüyorlar, ancak iyi uyumamalarının migrenlerini kronik hale getirdiğini fark edemiyorlar.’’ demiştir.

Calhoun’ un dönemsel ya da kronik migreni (ayda en az 15 gün ağrı yaşanması) olan 43 kadın hasta üzerinde yaptığı çalışmasında hastalara beslenme, egzersiz, uyku gibi yaşam alışkanlıklarını nasıl değiştirebilecekleri hakkında bilgi verilmiştir.

Davranış Değiştirme

Calhoun, kadınların 23 tanesini davranış değiştirme grubuna almıştır. Bu gruptaki kadınlara her gece uykuda 8 saat geçirmeleri söylenmiş, yatakta müzik dinlemek, kitap okumak ya da televizyon izlemek gibi aktiviteler yasaklanmış ve yatağa girmeden 2 saat önce sıvı almayı kesmeleri söylenmiştir. Aynı zamanda uykuya daha hızlı dalabilmeleri için, nasıl bir görselleştirme kullanabilecekleri öğretilmiş ve onlardan kaliteli bir uyku uyumak için akşam yemeğini yatağa girmeden 4 saat önce yemeleri istenmiştir.

Diğer hastalar ise kontrol grubunda yer almıştır. Onlara her akşam aynı saatte akşam yemeği yemeleri ve baş ağrısıyla ilişkisi olmayan Akupunktur noktası yöntemlerini kullanmaları söylenmiştir.

Tüm kadınlar bu planlamaya göre baş ağrısı çizelgeleri tutmuşlardır: Calhoun, ’’43 hastanın 3’ te biri ilaç kullanmaktaydı ve onlardan araştırma sürecinde ilaç kullanımını kesmelerini istedik.’’ diye belirtti.

Bir başka görüşe göre; baş ağrısı üzerinde çalışan uzmanlar aşırı ilaç kullanımının ağrıları daha kronik hale getiren bir faktör olduğunu ileri sürüyorlar. Calhoun, ’’İlaç kullanımının dışında başka faktörlerin de etkili olabileceğini, uyku problemlerinin, epizodik (dönemsel) baş ağrısının, kronik hale dönüşmesine neden olan faktörlerden biri olduğuna inanıyoruz ’’ demiştir.

Araştırmaya katılan kadınlar araştırma boyunca; sürekli olarak ilaç kullanmamışlar, sadece akut ağrıları olduğu zamanlarda ilaç almalarına izin verilmiştir.

Daha İyi Uyku ve Daha Az Ağrı

Uyku alışkanlıkları üzerinde yapılan değişiklikler, hızlı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. 6 hafta sonra yapılan değerlendirmede; uyku düzenleme grubunda yer alan hastaların % 35’ inin migreni kronik migrenden epizodik migrene dönüşmüştür. Kontrol grubunda yer alan hastalarda ise; hiçbirinin migreni kronik olma özelliğini kaybetmemiştir.

Araştırmanın daha sonraki aşamasında; kontrol grubundaki kadınların tamamı araştırmanın durdurulduğu 6 haftalık bir süre boyunca, davranış değiştirme grubuna dönüştürülmüştür. 12 haftanın sonunda, orjinal davranış değiştirme grubunun % 58’ inin baş ağrıları kronikten epizodik migrene dönüşmüş, sonradan grupları değiştirilen kadınların da % 43’ ünün migrenlerinin kronikten epizodik migrene dönüştüğü saptanmıştır.

Calhoun, ’’Bu geçiş çok zor bir şey olsa da,uykunun nasıl etkili olduğunu gördük.’’ demiştir.

Calhoun’ a göre, uyku alışkanlıklarına dikkat etmek baş ağrısındaki değişimi gözlemlemek için gerekli noktaların başında yer alıyor. ’’ Uyku alışkanlıklarını değiştiren kadınların sadece birinin migreni epizodik migrene dönüşmemiştir. Geri kalan tüm hastalarda uyku değişimi etkili olmuştur. ’’Eğer kadınlar 3 ya da daha fazla gün düzensiz uyuyorsa, migrenleri kronik migrenden epizodik migrene dönüşmeyecektir.’’

Tekrar başa dönecek olursak;

Philadelphia Thomas Jefferson Üniversitesi nöroloji profesörü ve Amerikan Baş Ağrısı Derneği başkanı Stephen Silberstein bu araştırma doğrultusunda; yaşam stilindeki değişimlere dikkat etmenin altını çiziyor.

’’Baş ağrısı çeken hastalara ağrılarından kurtulmak için, daima aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaları gerektiğini söylüyoruz. Bu çalışmanın oldukça önemli ve başarılı bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Çalışmanın bulguları da bize gösteriyor ki; migreni olan hastaların yaşam şekillerine dikkat etmeleri gerekiyor.’’