Mide Yanması Neden Olur ?

Hazımsızlık olarak da bilinen mide yanması midede hissedilen ve sıklıkla rastlanan bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre her dört kişiden biri hayatları boyunca Mide yanmasından şikayetçi olmuştur. Genellikle reçetesiz satılan ilaçlar mide yanması tedavisinde etkili olsa da şiddetli durumlarda bir dahiliye uzmanına gitmekte yarar vardır. Hazımsızlık belirtileri yanma hissi, kalp yanması, iştahsızlık ve mide bulantısıdır. Bu belirtiler sürekli karşılaşılabilen, mevsimsel veya yemek yedikten sonra oluşan semptomlardır.

Mide Yanması Nedenleri Neler ?

Mide yanması midedeki bir ya da birden fazla problem neticesinde ortaya çıkar. Mide iltihabı, aşırı alkol tüketimi, Gastrit, fazla asit üretimi bu problemlerden bazılarıdır. Yapılan araştırmalara göre toplumun %10’u hayatlarında bir defa Mide ülseri olmuştur. Yaşlı insanlarda sıkça rastlanan Mide kanseri de mide yanması nedenleri arasındadır. Aspirin ve mide duvarını incelten enfeksiyon giderici ilaçlar da mide yanması yapabilir.

H Pilori Enfeksiyonu

H.Pilori bir bakteridir ve mide yanmasına neden olmaktadır. Mide iltihaplanmasının başrol oyuncusu olan H.Pilori mide duvarının incelmesine neden olmaktadır. Eğer mide yanmanızın sebebi bu bakteriden kaynaklanıyorsa bir gastreentoloji uzmanı proton pompası inhibitörü ve antibiyotik vererek tedavi uygular.

Yemek Alerjisi

Hemen yemek yedikten sonra mide yanması oluyorsa probleminizin kaynağı belki de yemeğe karşı alerjiniz olmasındandır. Eğer bazı yemeklere karşı yemek alerjiniz varsa sadece bu yiyeceklerin tüketimi bile mide yanması yapabilir. Bazı kişilerde bu yiyecekler mide yanmasına ek olarak yüksek ateş ve kusma belirtileri de beraberinde getirir. Eğer alerjik belirtiler küçük ise anti-histamin kullanımı sorunu giderebilir. Fakat şiddetli belirtilerde doktorunuz epinefrin enjeksiyonu tedavisi uygulamayı tercih edebilir.

Mide Ülserleri

Bazen mide duvarında açık yaralar oluşur. Bu yaralar ile mide asidi temas ettiği zaman şiddetli ve ağrılı bir mide yanmasına neden olur. Mide ülserinden çeken hastalar özellikle geceleri mide boş iken bu ağrıyı hissederler.

Mide

Mide

Mide ülserinin türüne göre doktorlar antibiyotik ve ilaç tedavisi uygulayarak asit üretimini azaltmaya ve açık yaraların iyileşmesini hedeflerler. Mide ülseri normalde rahatlıkla tedavi edilse de uzun süre tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere yol açabilir. Mide ülseri olan kişilerin sigarayı bırakmaları, alkol tüketimini ve stresi azaltmaları, ve mideyi yoracak ağır yağlı yemeklerden uzak durmaları önerilmektedir. Genellikle ilaç tedavisi yeterlidir fakat uzun süre iyileşmeyen ülserler ameliyat ile alınmak durumunda olabilir.

Mide Bağırsak İltihabı

Midede oluşan enfeksiyon bir virüs veya bir bakteri tarafından oluşur. Zehirli bir gıda tüketildiği zaman mide gribi olur. Mide gribinde kolaylıkla sindirilebilen yiyecekleri küçük miktarlarda tüketmek ve midenin kendi kendine iyileşmesine zaman tanımak gerekir. Eğer kusma veya ishal gibi belirtiler varsa ve bu belirtiler kanlı ise acilen bir doktora gitmekte yarar vardır. Mide gribi de midede yanma yapar.

Fazla Mide Asidi

Mide yanmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de midede fazla asit olmasından kaynaklanır. Genellikle yemeği sindirmeye yetecek miktarın çok üstünde asit üretilmesi bu probleme yol açar. Axid, Pepcid ve Zantac gibi reçetesiz ilaçlar mide asidini kontrol almaya yardımcı olabilir.

Stres

Birçok sindirim problemi stresle ilişkilidir. Eğer stresli bir yapınız varsa veya fazla stres altındaysanız, sindirim sisteminiz doğru çalışmayabilir. Stres aynı zaman mide asidinin fazla salgılanmasına da yol açar ve bu da doğal olarak mide yanmasına neden olur.
Meditasyon, egzersiz, yoga gibi stresden uzaklaştırıcı tekniklere yönelmekte yarar var. Düzenli uyku ve egzersiz, sağlıklı yiyeceklerin tüketimi stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Mide yanması için evde ne yapılabilir başlıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.