Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ?

Mide yanmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı mide asidinin azaltmakta yatar. Mide asidini üretimini arttıran faktörleri tespit etmek gereklidir. Mide yanması çok yaygın görülen ve her dört kişiden birinin mutlaka başına gelen bir rahatsızlıktır. Hazımsızlık veya sindirim güçlüğü olarak da bilinen mide yanması eczanelerde satılan ilaçlarla rahatlatılabilir. Eğer mide yanması sürekli oluyorsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına görünmekte yarar var. Peki mide yanmasına ne iyi gelir ? Bu makalede mide yanmasının nedenleri ve iyi gelen ilaçlar ve yöntemler anlatılmaktadır.

Mide Yanmasına Neden Olan Durumlar

Mide yanması midede bir problem olduğunun belirtisidir. Alkol tüketimi, iltihap, gastrit, ülser veya aşırı yemek yemek yanmaya neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre nüfusun %10’unda mide ülseri olmaktadır. Uzun süreli iltihap sökücü ilaçlar ve aspirin kullanımı mide çeperini incelttiği için de mide yanması olabilmektedir. Mide yanmasına sebep olan durumlar:

 • H. Pylori Enfeksiyonu: Bu bakteri enfeksiyonu yanmanın başlıca nedenlerindendir. Proton inhibitörü ve antibiyotiklerle tedavi edilebilir.
 • Yemek alerjisi: Bazı yemeklere karşı alerji varsa mide yanmasıyla kusma ve yüksek ateş olabilir. Tedavisi genellikle anti-histamin ilaçlarla yapılmaktadır.
 • Mide ülseri: Mide çeperinde oluşan yaralarla asit temas ettiği zaman yanma hissiyatı olur. Özellikle bu durum midenin boş olduğu gece saatlerinde gerçekleşir. Tedavisi genellikle antibiyotik ve asit bloklayan ilaçlarla yapılmaktadır.
 • Gastrit ve mide iltihabı: Mide iltihabı bir virüs veya bakteri tarafından olmaktadır. Bozuk yemek veya kirli su tüketimi yüzünden oluşur.
 • Fazla mide asiti: Midede normal seviyeden daha fazla asit varsa mide yanması oluşur. Axid, Pepcid veya Zantac gibi ilaçlarla asit seviyesi kontrol altına alınabilir.
Mide

Mide

Mide yanmasını iyileştirmek için genelikle ilaç (Nexium) kullanımı şarttır fakat evde uygulayabileceğiniz alternatif tedavilerle de mide yanmasını geçirmeniz, kendinizi daha rahat hissetmeniz mümkün. Örneğin mide yanmasına iyi gelen en doğal yöntem kalsiyum almak.

Mide yanması uzun süredir geçmediyse en iyisi bir doktora görünmeniz. Çünkü bu normal bir mide yanmasından öte reflü belirtileri olabilir.

Bundan sonraki bölümde mide yanmasına iyi gelen alternatif yöntemler anlatılmaktadır:

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitkiler Neler ?

Mide yanmasına iyi gelen bitkisel yöntemler hakkında pek fazla araştırma bulunmamaktadır. Araştırmaların çoğu Iboragast isimli bir ürün hakkında yapılmıştır. Iborgast’ın mide yanmasına iyi geldiği söylenmektedir. Bu ürün birçok bitkiyi içinde barındırmaktadır. Bu bitkiler:

 • Melekotu
 • Kimyon
 • Kırlangıç otu
 • Alman papatyası
 • Melisa otu
 • Meyankökü
 • Peygamber dikeni
 • Nane
Mide yanmasına Iberogast'ın iyi geldiği söylenmekte

Mide yanmasına Iberogast’ın iyi geldiği söylenmekte

Araştırmalara göre bu ilaç mideyi rahatlatıyor, asit reflüyü yok ediyor, mide bulantısına ve mide yanmasına iyi geliyor.

Süt İçmek Mide Yanmasına İyi Gelir Mi ?

Bir bardak sütün mide yanmasına iyi geldiğini duymuş olabilirsiniz. Süt mide asitlerini dengeler, sütün içindeki besinler midenin daha iyi asit salgılamasını sağlar.

Sütün faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama mide için faydalı olmasını istiyorsanız yağsız ya da yarım yağlı sütleri tercih ediniz ve dozu fazla kaçırmayınız. Ayrıca laktozsuz süt içmek de sindirim problemi olanlar için tavsiye edilebilir.

Sakız Çiğnemek Mideyi Rahatlatır Mı ?

Etraftan duymuş olabileceğimiz mide yanması tedavilerinden birisi de sakız çiğnemek. Sakız tükürük salgısını arttırır, tükürük salgısı da mide asitlerini. Sakız çiğnerken daha sık yutkunacağınız için mideden gelen asitlerin yemek borusundan aşağı inmesine de yardımcı olursunuz.

Fakat her gün sürekli sakız çiğnemek tam tersine sağlık problemleri de yaratabilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sakız çiğnemek mide asidi üretimini sürekli arttırdığı için karın ağrısı ve şişkinliğe neden olabiliyor.

Evde Mide Yanması Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Evde alınabilecek önlemlerle yani alternatif tedavi yollarıyla mide yanmasını hafifletebiliriz. Mide yanmasından şikayetçi olanlar ne gibi önlemler almalı:

Ne yediğinize dikkat edin. Mide yanmasını tetikleyen yiyecek ve içeceklerden kaçının. Ama bu kadarı yetmez. Bazı yiyecekleri yediğinizde de kendinizi izleyin. Herhangi bir yanma oluyor mu diye bakın.

Örneğin: nane, kafein, soda, çikolata, asitli meyveler, domates, soğan ve çok yağlı yiyecekler. Sağlıklı kalmak ve midenizi korumak için lif bakımından zengin yiyeceklerle beslenin. Aynı zamanda büyük öğünlerden kaçının. Günde 5 – 6 öğün yiyin ama azar azar yiyin. Çünkü fazla yemek de mide yanması tetikleyicilerinden.

Ne zaman yediğinize dikkat edin. Yatmadan birkaç saat önce yediklerinizin midenizi yakması çok normal. Bu yüzden yatma saatine yakın midenizin çok dolu olmamasına dikkat edin.

Nasıl yediğinize dikkat edin. Yavaş yavaş yiyin, küçük yudumlar alın, iyice çiğnemeden yutmayın.

Kilo verin. Göbekteki fazla yağlar karnınıza baskı yapıyor. Bu yüzden de mide asitleri yemek borusundan yukarı çıkıyor. Eğer sizin de fazla yağlarınız varsa bir diyet programı uygulamalısınız.

Sigara içiyorsanız bırakın. Bu uyarıdan bıkmış olabilirsiniz ama sigaranın zararlı olduğunu siz de bizim kadar iyi biliyorsunuz. Midede asitleri tutmaya yarayan kasların sigara yüzünden işlevleri yavaşlıyor. Sigara içenlerin mide yanması yaşamasına şaşmamalı.

Belinizi sıkan kıyafetler giymeyin. Çünkü bu kıyafetler de karnınızı sıkıştırdığı için mide asitlerini yukarı yolluyorlar.

Yatağınızın baş kısmını yükseltin. Bunu ekstra yastıklarla yaparsanız hiçbir işe yaramaz. Yatağınızın altına birkaç tahta parçasıyla eklenti yapabilirsiniz.