Mide Yanması İçin Ne İyi Gelir ?

Mide yanması fazla mide asidinin midede birikmesi sonucu oluşmaktadır. Bu yüzden tedavisi için mide asidi üretimini arttıran faktörleri tespit etmek gereklidir. Hazımsızlık veya sindirim güçlüğü olarak da bilinen mide yanması için eczanelerde satılan ilaçlar genellikle iyi gelir. Eğer yanma sürekli oluyorsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına görünmekte yarar vardır. Peki Mide yanmasına ne iyi gelir ? Bu makalede mide yanmasının nedenleri ve iyi gelen ilaçlar ve yöntemler anlatılmaktadır.

Mide Yanması Neden Oluyor ?

Günümüzde yediğimiz besinler, sağlık problemleri, aşırı antibiyotik ve ilaç kullanımı ve klorlu su tüketimi mideyi doğal olarak negatif etkilemektedir. Örneğin sütün içinde bulunan laktoz maddesi bazı kişiler de mide yanmasına neden olabilmektedir. Ya da gluten maddesi içeren gıdaların neden olduğu hazımsızlık durumu bile yanmayı tetikleyebilir. Mide yanması midede bir sindirim problemi olduğunun belirtisidir. Alkol tüketimi, iltihap, Gastrit, ülser veya aşırı yemek yemek midede yanmaya neden olabilir.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de nüfusun %10’unda Mide ülseri görülmektedir. Ülser mide yanmasına neden olan en önemli hastalıktır. Uzun süreli iltihap sökücü ilaçların ve Aspirin kullanımı mide çeperini incelttiği için mide asidi çepere zarar verir ve yanmaya yol açar. Mide besinleri sindirmekte güçlük çektiği zaman mide asidi yemek borusuna ve ağıza kadar çıkabilmektedir. Bu durum da yanma nedenleri arasındadır.

Aşağıda belirtilen diğer durumlar da bu rahatsızlığa neden olabilir:

 • H. Pylori Enfeksiyonu: Bu bakteri enfeksiyonu mide yanmasının başlıca nedenlerindendir. Proton inhibitörü ve antibiyotiklerle tedavi edilebilir.
 • Yemek alerjisi: Bazı yemeklere karşı alerji varsa mide yanmasıyla kusma ve yüksek ateş olabilir. Tedavisi genellikle anti-histaminik ilaçlarla yapılmaktadır.
 • Mide ülseri: Mide çeperinde oluşan yaralarla asit temas ettiği zaman yanma hissiyatı olur. Özellikle bu durum midenin boş olduğu gece saatlerinde gerçekleşir. Tedavisi genellikle antibiyotik ve asit bloklayan ilaçlarla yapılmaktadır.
 • Gastrit ve mide iltihabı: Mide iltihabı bir virüs veya bakteri tarafından olmaktadır. Bozuk yemek veya kirli su tüketimi yüzünden oluşur.
 • Fazla mide asiti: Midede normal seviyeden daha fazla asit varsa mide yanması oluşur. Axid, Pepcid veya Zantac gibi ilaçlarla asit seviyesi kontrol altına alınabilir.
 • Böbrek Taşları: Böbrek taşları kalsiyum birikmesi sonucu oluşur ve tüm vücudu olumsuz etkiler. Böbrek taşları yüzünden mide yanması çeken epey kişi vardır.
 • Diğer Durumlar: Aşırı yağlı yemeklerin tüketimi, toksik kimyasallar, sigara, hava kirliliği, Stres ve kemoterapi ile Radyoterapi.
Mide

Mide

Mide yanmasını iyileştirmek için genelikle ilaç (bkz: Nexium) kullanımı şarttır fakat evde uygulayabileceğiniz alternatif tedavilerle de mide yanmasını geçirmeniz, kendinizi daha rahat hissetmeniz mümkün. Örneğin mide yanmasına iyi gelen en doğal yöntem kalsiyum almaktır.

Probleminiz uzun süredir geçmediyse en iyisi bir doktora görünün. Çünkü bu normal bir yanmadan öte reflü belirtisi olabilir.

Bundan sonraki bölümde mide yanmasına iyi gelen bazı alternatif yöntemler anlatılmaktadır:

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitkiler Neler ?

Mide yanmasına iyi gelen bitkisel yöntemler hakkında pek fazla araştırma bulunmamaktadır. Araştırmaların çoğu Iboragast isimli bir ürün hakkında yapılmıştır. Iborgast’ın mide yanmasına iyi geldiği söylenmektedir. Bu ürün birçok bitkiyi içinde barındırmaktadır. Bu bitkiler:

 • Melekotu
 • Kimyon
 • Kırlangıç otu
 • Alman papatyası
 • Melisa otu
 • Meyankökü
 • Peygamber dikeni
 • Nane
Mide yanmasına Iberogast'ın iyi geldiği söylenmekte

Mide yanmasına Iberogast’ın iyi geldiği söylenmekte

Araştırmalara göre bu ilaç mideyi rahatlatıyor, asit reflüyü yok ediyor, Mide bulantısına ve mide yanmasına iyi geliyor.

Süt İçmek Mide Yanmasına İyi Gelir Mi ?

Bir bardak sütün mide yanmasına iyi geldiğini duymuş olabilirsiniz. Süt mide asitlerini dengeler, sütün içindeki besinler midenin daha iyi asit salgılamasını sağlar.

Sütün faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama mide için faydalı olmasını istiyorsanız yağsız ya da yarım yağlı sütleri tercih ediniz ve dozu fazla kaçırmayınız. Ayrıca laktozsuz süt içmek de sindirim problemi olanlar için tavsiye edilebilir.

Sakız Çiğnemek Mideyi Rahatlatır Mı ?

Etraftan duymuş olabileceğimiz mide yanması tedavilerinden birisi de sakız çiğnemek. Sakız tükürük salgısını arttırır, tükürük salgısı da mide asitlerini. Sakız çiğnerken daha sık yutkunacağınız için mideden gelen asitlerin yemek borusundan aşağı inmesine de yardımcı olursunuz.

Fakat her gün sürekli sakız çiğnemek tam tersine sağlık problemleri de yaratabilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sakız çiğnemek mide asidi üretimini sürekli arttırdığı için karın ağrısı ve şişkinliğe neden olabiliyor.

Evde Mide Yanması İçin Ne Yapılabilir ?

Evde alınabilecek önlemlerle yani alternatif tedavi yollarıyla mide yanmasını hafifletebiliriz. Mide yanmasından şikayetçi olanlar ne gibi önlemler almalı:

Ne yediğinize dikkat edin. Mide yanmasını tetikleyen yiyecek ve içeceklerden kaçının. Ama bu kadarı yetmez. Bazı yiyecekleri yediğinizde de kendinizi izleyin. Herhangi bir yanma oluyor mu diye bakın.

Örneğin: nane, kafein, soda, çikolata, asitli meyveler, domates, soğan ve çok yağlı yiyecekler. Sağlıklı kalmak ve midenizi korumak için lif bakımından zengin yiyeceklerle beslenin. Aynı zamanda büyük öğünlerden kaçının. Günde 5 – 6 öğün yiyin ama azar azar yiyin. Çünkü fazla yemek de mide yanması tetikleyicilerinden.

Ne zaman yediğinize dikkat edin: Yatmadan birkaç saat önce yediklerinizin midenizi yakması çok normal. Bu yüzden yatma saatine yakın midenizin çok dolu olmamasına dikkat edin.

Nasıl yediğinize dikkat edin: Yavaş yavaş yiyin, küçük yudumlar alın, iyice çiğnemeden yutmayın.

Kilo verin: Göbekteki fazla yağlar karnınıza baskı yapıyor. Bu yüzden de mide asitleri yemek borusundan yukarı çıkıyor. Eğer sizin de fazla yağlarınız varsa bir diyet programı uygulamalısınız.

Sigara içiyorsanız bırakın: Bu uyarıdan bıkmış olabilirsiniz ama sigaranın zararlı olduğunu siz de bizim kadar iyi biliyorsunuz. Midede asitleri tutmaya yarayan kasların sigara yüzünden işlevleri yavaşlıyor. Sigara içenlerin mide yanması yaşamasına şaşmamalı.

Belinizi sıkan kıyafetler giymeyin: Çünkü bu kıyafetler de karnınızı sıkıştırdığı için mide asitlerini yukarı yolluyorlar.

Yatağınızın baş kısmını yükseltin: Bunu ekstra yastıklarla yaparsanız hiçbir işe yaramaz. Yatağınızın altına birkaç tahta parçasıyla eklenti yapabilirsiniz.