Mide Fıtığının Mide Kanserinden Farkı

Mide fıtığı göğüs ile karın boşluğu arasında oluşan basıncın midede oluşturduğu anatomik yapı bozukluğudur. Böylece mide sarkar ve yemek borusu ile arasında açılma meydana gelir. Bu da hastada bazı şikayetlerin başlamasına yol açar. Bu şikayetler daha çok reflünün yol açtığı rahatsızlıklar ile benzerlik göstermektedir.

Mide Fıtığının Kanserden Farkı

Mide fıtığının tam olarak neden olduğu anlaşılmamakla birlikte mideye alınan ağır bir darbe, doku zayıflığı ve gevşek kasa dokusuna sahip olmak olarak ifade edilmektedir. Özellikle hamile bayanlarda olma olasılığı çok fazladır. Aşırı kusma, öksürme ve doğum esnasındaki ıkınma ile fıtık oluşabileceği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Mide fıtığı reflü veya başka bir hastalığa sebep olmaz. Ayrıca mide fıtığı kansere de yol açmaz. Mide kanseri çok farklı bir hastalık mide fıtığı ise daha farklı bir hastalıktır. Mide kanserleri hayati bir tehlike oluşturabilirken mide fıtıkları kişinin hayatını tehlikeye sokmaz. Mide kanseri ciddiye alınması gereken bir durumdur. Oysaki mide fıtığı olan kişi kendisini bir takım gıdalarda uzak tutarak hastalığın yan etkilerini azaltabilir.

Ayrıca mide fıtıkları son derece kolay bir ameliyat ile tedavi edilebilir. Sonrasında ise tekrarlama olanağı oldukça azdır. Mide kanserinde ise erken teşhis söz konusu ise tedavi de söz konusu olabilir. Bazen sadece midenin kanserli kısmı alınabilir ve yarım bir mide ile hayata devam edilebilir. Mide fıtığı enfeksiyon olan iltihaplı bir hastalık değildir. Onun için kansere dönüşme imkanı da yoktur. Mide fıtığı yırtılma, açılma ve sarma olarak tabir edilen bir rahatsızlık çeşididir. Ayrıca mide fıtığı endoskopi ile kolayca tanı konabilecek bir rahatsızlıktır. Ancak mide kanseri birçok tetkik yapılarak tanı konulan bir hastalık olup tedavi süreci de oldukça zor geçmektedir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi mide kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Ne kadar erken teşhis edilirse kontrol altına almak o kadar kolay olur. Mide fıtıklarında en tehlikeli olarak görülen durum fıtığın boğulmasıdır. Bu durum kanama yaratabilir ve hastanın hayati tehlikesi oluşabilir. Ancak zamanında yapılan cerrahi müdahale bu durumun önüne geçilmesini ve kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

Mide Kanserinin Ülserden Farkları

Mide kanserinin belirtileri mide ülserinden farkı olmayan belirtilerdir. Ağrı, şişkinlik, yediklerini hazmedeme gibi rahatsızlıklar mide ülserinde de görülen şikayetlerdir. Onun için mide kanseri son derece sinsi olarak gelişir. En büyük belirtisi büyük abdest ile birlikte gelen siyah kandır. Bu durumda hastanın ciddi bir sorunu olduğu anlaşılır. Oysaki mide fıtığının belirtilerinin bu belirtiler ile hiçbir alakası yoktur. Bazılarında mide fıtığının ileriki dönemlerde kansere dönüşebileceği fikri vardır. Bu fikir son derece mümkün olmayan bir fikirdir.

Gastrit

Mide ağrısı

Mide fıtığı ile mide kanserinin yakından uzaktan alakası yoktur. Ayrıca mide rahatsızlıklarının belirtileri hepsinde farklılık gösterir. Örneğin mide spazmı kasılma ve gaz sıkışması şeklinde ortaya çıkar.(Mideyi korumak için tavsiye edilen ilaç Nexium). Bunun için yürüyüş yapmak ve gaz çıkarıcı yöntemler uygulamak yeterlidir.
Mide ülseri farklı belirtiler gösterirken, mide fıtığı ve mide kanseri de farklı belirtiler göstermektedir. Oluş sebepleri ve hastalığın varlığı herkeste farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Mide kanseri özellikle genetik olarak kişide bulunabilen bir hastalıktır. Diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi mide kanserinde de ailesinde böyle bir hastalığı olan kişilerin mutlaka belli zaman aralıklarında bir doktora gitmeleri gerekmektedir. İnsanların bu mide hastalıklarını yaşamamsı için bazı şeylere dikkat etmeleri gerekmektedir. Özellikle yedikleri gıdalara, alkol ve sigaraya dikkat etmeli ve kötü alışkanlıkları hayatından çıkarmalıdır. Ayrıca hazır gıda yerine organik ve el yapımı gıdaları tüketmek gerekmektedir.