Mide Fıtığında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Mide fıtığında dikkat edilmesi gerekilen bazı hususlar vardır. Mide fıtığı rahatsızlığınız kesin tanı ile belirlenmişse bu hastalıkla mücadelede yaşamınızda yapmanız gereken değişiklikler ile ilgili olarak da doktorlar tarafından bilgilendirilmişsiniz demektir. Yaşamınızda doktorlar tarafından yapılan önerilerle mide rahatsızlıklarınıza karşı mücadeleden başarılı olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Mide Fıtığında Dikkat Edilmesi Gerekilen Hususlar

Mide fıtığı olan kişilerin aşağıdaki konulara hassasiyet vermesi gerekmektedir:

  • Öncelikle yatağınızın başını kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Yastıklarla yüksek bir yatak başlığı yapmak yeterli olmayabilir; bunun yerine yatak başlığını yükseltmeniz önerilmektedir.
  • Beslenmenizde reflüye karşı sağlıklı besinlerle beslenmeniz önerilmektedir. Yemek öğünleriniz 4-5 sefer ama az miktarda yiyerek gerçekleşmelidir.
  • Kilo vermeyi hayat felsefeniz haline getirmeniz önerilmektedir. Kilolu olmak karın içi basıncını arttırdığı için kilo vererek bu basıncı azaltmanızda fayda görülmektedir.
  • Yemeklerden sonra eğilmek ya da direk uzanmak gibi olumsuz durumları yapmamanız gerekmektedir. Yere eğilmekten kasıt ani eğilmelerle yere düşen bir eşya almak ya da ayakkabı bağlamak gibi eylemlerde bulunmamanızdır.
  • Strese girmemeniz önerilmemektedir.
  • Midenize zararlı olan sigara kullanımında asla bulunmamanız gerekmektedir.

İlaçla tedavi mide fıtığında mutlaka başvurulan bir yöntemdir; aksi taktirde mide asitlerinin zararları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Uzun yıllar tedavi edilemeyen fıtıklar gerekli teşhisler sonrasında ameliyat yapılması önerisi ile sonuç bulabilmektedir. Çünkü bu mide fıtıkları ilaçla tedaviye yanıt verememektedir.

İlaç tedavisinde asit giderici ilaçlar, tabaka oluşturan ilaçlar (gaviscon), alüminyum, kalsiyum ve magnezyum tuzları, H2 blokerları, proton pompası inhibitörleri, prokinetikler gibi ilaçlardan yararlanılmaktadır. Bu ilaçlar Mide yanmasına da iyi gelmektedir.

Sağlıklı Beslenmenin Mide Fıtığına Etkileri

Mide fıtığı tedavisinde kesin sonuç verici bir ilaç bulunmadığı gibi Sağlıklı beslenme ile olumlu sonuçlar alınacağı söylenmektedir. Mide fıtığında ameliyat en son başvurulan teknik olarak bilinmektedir. Diyaframdaki yırtığın fazla olmadığı durumlarda gerçekleşen bu hastalıkta birtakım yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir:

Asitli içecekler, kahve, çikolata, tereyağı gibi gıdalardan uzak durulması birincil dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır. Ayrıca mide üzerinde boşaltıcı etkisi bulunan ve midenizde asit salgılanmasına sebep olan sigara içmeden de uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Kişilerin yatarken dik yatmaları ve gövdelerinin üst kısımlarını dik tutmaları önerilmektedir. Her türlü tedavi yöntemi denenmişse ve başarı sağlanamamışsa ameliyat tercihinde bulunulmaktadır.

Mide Fıtığı İçin Kürler

Mide fıtığı tedavisinde aynı zamanda bitkilerden yararlanılarak geliştirilen tedavi yöntemlerinin de çok etkili sonuçlar verdiği bilinmektedir. 1 çorba kaşığı keten tohumu, 1 çorba kaşığı süzme bal ve yarım bardak sudan yararlanarak hazırlanan kürden çok etkili sonuçlar alabileceğinizden emin olabilirsiniz. Keten tohumu kaynayan suya atılır. Yarım dakika kaynatılan bu karışım soğumaya bırakılır. Ilıyınca 1 çorba kaşığı bal ile karıştırılarak macun haline getirilen karışım akşamları 1 tatlı kaşığı tüketilerek 15 gün boyunca tüketilerek etkili sonuç alma sağlanmaktadır.

Mide fıtığı tedavi yöntemleri önerisinde bulunurken fıtığın vücuttaki şiddetine göre önlem alınmalıdır. Mide fıtığında önerilen bitkisel tedavi yöntemlerinde ayrıca farklı bitkisel setler önerilmektedir. Bu setlerde önerilen çörek otu yağı günde 2 defa tok karnına 2 defa alınmalıdır. Kudret Narı macunu da günde 3 defa 3 tatlı kaşığı yemeklerden önce mutlaka alınmalıdır. Bu macunun içinde bal, kudret narı meyvesi, propolis, günlük, mayıs papatyası, sığla ağacı, sarı kantaron, hatmi, melisa, fesleğen ve meyan kökü yer almaktadır. Ayrıca rezene, anason, ısırgan, hayıt, kuşburnu, papatyadan yararlanarak yapılmış olan kapsüllerden günde 2 kez kullanılması önerilmektedir. Bu bitkisel kürleri de denemeniz fıtık da kalıcı çözüm bulabilmeniz açısından olumlu sonuçlar alabileceğiniz yöntemler olarak bilinmektedir.