Mide Fıtığında Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Midenin bir bölümünün yemek borusuna doğru sarkması sonucu oluşan fıtık türüne mide fıtığı adı verilmektedir. Mide fıtığı oluştuğunda kişinin yaşam kalitesi düşerken reflü hastalığının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Mide fıtığı genellikle altmış beş yaş üstü kişilerde görülen anatomik bir bozukluk olarak ifade edilir.

Karın boşluğu ve göğüs kısmını ayıran diyafram kasındaki açıklıktan midenin yemek borusuna sarkması sonucu oluşan hastalığa mide fıtığı adı verilmektedir. Karın içinde meydana gelen basınç sebebiyle mide fıtığı ortaya çıkmaktadır. Öksürme hapşırma, fazla yemek yeme, çok fazla kilo alma hamilelik durumları nedeniyle mide fıtığı olabilir. Özellikle aşırı kilolu olan insanlara bu hastalık sıklıkla görülmektedir. Karın bölgesinde bir hayli fazla biriken yağlar kişinin hareket etmesiyle birlikte mideye baskı yapar ve midede yemek borusuna doğru bir sarkma meydana gelir.

Mide fıtığı tedavisi güç olan bir hastalık olmakla birlikte en son çare olarak ameliyat gösterilmektedir. Reflüde olduğu gibi Mide fıtığında da mideyi rahatlatacak şekilde ilaçlar (Nexium) kullanılmalı ve acılı, asitli, salçalı, tuzlu yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Mide fıtığının tedavisinde mideyi rahatlatacak çeşitli bitkisel yöntemler de uygulanabilmektedir. Bu bitkisel tedavi yöntemlerinin amacı midedeki asidin yaratmış olduğu tahribatı en aza indirmektedir.

Mide Fıtığına İyi Gelen Bitkiler

Keten tohumu

Keten tohumu

Mide fıtığına en iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılan bitkiler arasında keten tohumu yer almaktadır. Bir çorba kaşığı kadar keten tohumunu yarım bardak kaynamış suyun için atarak birkaç dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra altını kapatarak ılımasını bekleyin Ilıdıktan sonra mideniz için önemli bir besin maddesi olan bal ile karıştırarak macun haline getirin. Hazırlamış olduğunuz bu macunu her akşam yatmadan önce bir tatlı kaşı şeklinde tüketin On beş gün boyunca hazırladığınız macunu tükettiğinizde mide fıtığının belirtilerinde azalma göreceksiniz.

Mide fıtığına iyi gelen bir diğer bitki ise çörek otudur. Hazmı kolaylaştırarak midedeki asidi azaltır ve gazı söker atar. Bu bakımdan çörek otu bal ile karıştırılıp tüketildiğinde mide fıtığının belirtisi olan mide bulantısı ve ağza mideden gelen beyaz sıvının önüne geçilmiş olunur. Mide fıtığı midenin şeklinde meydana gelen bir anatomik bir bozukluk olduğu için herhangi bir bitkisel tedaviyle midenin şekli düzeltilmez. Bitkisel tedavinin amacı mideyi rahatlatmak, ağrıları dindirmek ve mide fıtığının belirtileri olan kusma, mide bulantısı, ağza mideden sıvı gelmesi, dişlere ve diş etine zarar veren mide asidinin azaltılmasıdır.

Doğal Karışımların Mide Fıtığına Etkisi

Mide fıtığında kullanılan bir diğer bitkisel tedavi yöntemi ise havuç ve lahanayı ayrı ayrı kaynattıktan sonra bir fincan havuç suyu ile bir tatlı kaşığı lahana suyunu bal ile karıştırıp tüketilmelidir. Yapılan bu macun öğle yemeğinden bir saat önce ve yatmadan önce günde iki kez tüketilmelidir. Bu bitkisel tedavi yöntemi sayesinde midede oluşan ağrılar en aza iner. Bal ve bal ürünleri mide için çok önemlidir. Özellikle polen ve arı sütü midedeki fazla siti yok ederek midenin rahatlamasını sağlar. Bir çay barağı sıcak suya bir tatlı kaşığı süzme bal ile birlikte çok az limon damlatılarak içilmesi de mide fıtığının verdiği rahatsızlıkları azaltacaktır.

Güzelavrat otu mide ağrısı olanlar için ağrı kesici özelliği olan bir ottur. Suda kaynatılıp içildiğinde midedeki ağrının azaldığı görülecektir. Güzel avrat otuyla birlikte haşhaş da tüketilirse aynı etki gözlemlenir. Mide bulantısına, yanmaya ve sindirimin kolay bir şekilde sağlanması içi kuşburnu marmelatı sabah aç karna bir kaşık yenilmelidir. Her öğünde ise kuşburnu çayı tüketilmelidir.