Mide Fıtığı Nedenleri Neler ?

Mide fıtığı nedenleri çeşit çeşittir. Mide fıtığı daha çok reflüye benzer şikayetler ile ortaya çıkmaktadır. Reflü neden olduğu kusma bunların başında yer almaktadır. Özellikle hamile bayanlar aşırı kusma sonucu mide fıtığı olabilirler. Ağır kaldırma ve zorlanma da mide fıtığına neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Mide fıtıkları obez kimselerde de sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Aşırı kilo ve yağın mideyi geri yitmesi ile mide fıtığı oluşabilmektedir. Midenin üst kısmının yemek borusuna doğru sarkması mide fıtığı nedenleri arasındadır. Mide içerisindeki fazla basıncın mide de yarattığı anatomik bozukluk olarak da ifade edilmektedir. Peki mide fıtığı nedenleri neler ?

Mide Fıtığı Nedenleri

Mide fıtığı insanlarda hayat kalitesini ve yemek yeme keyfini düşüren bir rahatsızlıktır. Mide fıtığı diğer fıtık çeşitlerinde olduğu gibi yırtık, açıklık ve boşluk anlamına gelmektedir. Diyafram ve yemek borusunun bu açıklıktan sarkması anlamına gelmektedir. Her mide fıtığı reflüye dönüşmez. Ayrıca her reflü de mide fıtığına dönüşmez. Mide fıtığına tam olarak neyin neden olduğu genellikle bilinmemektedir. Bazı kişilerde bir sakatlık veya kas zayıflığı mide fıtığı nedenleri arasında olabilir. Kısaca şunlar bile mide fıtığına neden olabilir:

  • Öksürme
  • Kusma
  • Büyük abdest esnasında zorlama
  • Ağır nesneler kaldırma
  • Büyük hiyatüs ile doğmak
  • Obezite
  • Yaşlılık (50 yaş ve üstü)
Mide fıtığı nedenleri

Mide fıtığı nedenleri

Mide fıtığını artıran ve tetikleyen birçok etken bulunmaktadır. Özellikle aşırı kilo bunun tetikleyicisi olarak bilinmektedir. Asitli yiyecekler ise tam anlamı ile mide fıtığının düşmanıdır. Mide fıtığı bir takım belirtiler gösterebildiği gibi bazı durumlarda hiçbir belirti göstermez. Ufak çaptaki bir mide fıtığı insanı rahatsız etmez ve ciddi bir tedavi gerektirmez. Bir takım uygulamalar ile rahatsızlık kontrol altına alınabilir. Ancak ileri derecede olan ve büyük rahatsızlık belirtileri gösteren mide fıtıkları ameliyat gerektirebilir.

Karın içersindeki basıncının yüksek olması bu hastalığın olmasında büyük bir etken oluşturmaktadır. Mide fıtığı endoskopi ile kolayca anlaşılabilen bir rahatsızlıktır. Elli yaşlarından sonra her beş kişiden birinde görülebilir. Atmış yaşından sonra hastalığın daha sık rastlandığı izlenmektedir. Bu hastalık esnasında kişinin ilk yapması gereken kendini tanımasıdır. Örneğin gece yatarken göğsünü yukarıda tutarak yüksek bir yastıkla yatması gece yaşanacak yanma ve ekşimeyi biraz daha rahatlatacaktır. Çikolata, tereyağı, asitli yiyecekler ve kendisine rahatsızlık verecek diğer gıdalardan uzak durmalıdır.

İleri derecedeki mide fıtıkları bazen tehlikeli bir durum oluşturabilir. Solunum bozuklukları, sık sık tekrarlayan zatürree, gece uyutmayan öksürük ve ses kısılması bu rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Bitkisel yöntem ve öneriler bu süreçte kullanılabilecek en doğru tedavi şeklidir. Yalnız bitkisel tedavi de uzman kişileri tercih etmek ve doğal bitkiler kullanmak gerekmektedir. Özellikle son yıllarda sigara ve alkolün mide fıtığına yol açan nedenler arasında olduğu birçok uzman tarafından belirtilmektedir. Mide fıtığına yol açan alkol ve sigaranın derhal bırakılması hastalığın tedavi edilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü sigara ve alkol mide boşalmasına ve aşırı asit salgısına neden olmaktadır.

Mide fıtığında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Mide fıtığı olan kimselerin dar kıyafetler giymemesi de öneriler arasında yer almaktadır. Dar ve sıkan kıyafetler fıtığın daha çok ilerlemesini sağlamaktadır. Özellikle fazla kiloların derhal verilmesi gerekmektedir. Ameliyat mide fıtığında en son başvurulan yöntemdir. Bu da ancak yırtığın çok fazla olması hallerinde yapılmaktadır. Bu ameliyat ile göğüs boşluğuna sarkan midenin yerine çekilmesi ve yırtığın kapatılması amaç edinmektedir. Mide fıtığı ameliyatı ile kesin çözüme ulaşılabilir ve hastalığın verdiği rahatsızlıklar ortadan kalkabilir.

Mide fıtığının olma sebeplerinden birisi de mide kaslarının zayıf ve güçsüz olmasıdır. Bu kasların gevşekliği sarkma ve fıtık olmasında büyük neden olarak görülmektedir. Bazen bu tür fıtıklar genetik etkenler ile de ortaya çıkabilir. Mide fıtıkları genel olarak reflü ile aynı belirtileri gösterir. Mide fıtığının kontrol altına alınması reflünün de kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.