Mide Fıtığı Belirtileri Neler ?

Mide fıtığı belirtileri özellikle Obezite sorunu olan kişilerde daha çok görülmektedir. Bunun temel sebebi karın içi basıncının bu kişilerde daha çok olmasından kaynaklanır. Karın içi basınç haricinde kusma, öksürük, bağırsak hareketlerindeki aşırı gerginlik, ağır bir eşya kaldırma gibi Mide fıtığı nedenleri arasındadır. Hamilelik ya da batın içindeki serbest sıvı da mide fıtığına neden olabilir. Bir çok kişide mide fıtığı belirtilerine hiç rastlanılmamaktadır. Genellikle kalp yanması bir mide fıtığı belirtisi olarak görülsede aslında aralarında direk bir ilişki yoktur. 50 yaşından büyük kişilerde de mide fıtığı riski fazla olduğu için aşağıda listelenen mide fıtığı belirtileri görülebilir.

Mide Fıtığı Belirtileri

Fazla kilolu olma gibi durumlar karın içi yağ birikmesi gibi durumlara sebep olabildiği gibi midenin iç organlar arasındaki yer değişikliğine sebep olur. Kadınlarda daha çok paraösafagal fıtık ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Mide fıtığı belirtileri genellikle aşağıdaki gibidir:

  • Göğüs kemiğinin altında yanma hissi
  • Ağza gelen berrak su ve yemek artıklarının gelmesi
  • Boğaz ağrısı
  • Ağza akıntı ile gelen yiyecek artıkları
  • Boğulma hissi
  • Boğazda oluşan gıcık
  • Ses kısıklığı

Kadınlarda görülen fıtık tipinde ise yutkunma zorluğu ile karşı karşıya kalınır. Yemek yedikten sonra dolgunluk hissi tipi bir belirtidir. Kimi zaman mide kanamasına sebep olan bu durum aynı zamanda telve şeklinde mide kanamalarının ağza gelmesi şeklinde de görülmektedir.

Mide fıtığı belirtisi

Mide fıtığı belirtileri

Mide fıtıkları ayrıca endoskopiden yararlanarak teşhis edilebilmektedir. Mide fıtığı belirtileri her geçen gün artarak seyrediyorsa fıtık kesin olarak teşhis edilebilir. Kimi zaman mide fıtığı belirtileri görülen kişilerde Anemi oluşumu olmaktadır.

Fıtıklaşmış mide ani boğulmalar şeklinde karşınıza çıkabilmektedir. Mide fıtığı genel olarak yemek borusu ile beraber göğüs boşluğuna kaydığı zaman en rahatsız edici belirti ortaya çıkar. Boğazdaki acı tat ya da yanma gibi belirtiler Reflü belirtileri de olduğu için kimi zaman bunlar mide fıtığı belirtileriyle karıştırılır.

Sık Görülen Mide Fıtığı Belirtileri ve Teşhisi

Teşhis için hastaneye gidildiği zaman detaylı teşhis ardından mide fıtığı tanısı konulur. Mide fıtığı olan kişilerde kimi zaman reflü de görülebilmektedir. Reflü olan kişiler mide fıtığı da olma olasılığı vardır. Fakat mide fıtığı olan her birey reflü olacak ya da reflü olan birey mide fıtığı olacak diye bir durum söz konusu değildir. Bu ayrıntıya özellikle dikkat edilmelidir.

Mide fıtığı belirtileri arasında en rahatsız edici olanı mideden yukarı ve göğüste yayılan yanma ve ekşime durumudur. Uykuda solunum güçlüğü de belirtiler içerisinde en tehlikeli ve karşılaşılmak istenilmeyen durumlar arasındadır. Özellikle bu belirti ile gece uykusunda kimse karşılaşmak istemez.

Ağız içine gelen acımtırak ve ekşimsi tat da yenilen güzel bir yemek ardından hiç karşılaşmak istenilmeyen bir mide fıtığı belirtisidir. Bu durum ile karşılaşmamak için mide fıtığı tedavisini en kısa sürede yaptırmanız önerilmektedir. Ağız içinde acı-ekşi su ya da yiyecek gelmesi, ses kısıklığı ve boğaz enfeksiyonları boğaz türü rahatsızlıklarında baş göstermesini sağladığı için gündelik yaşamı adeta tehdit etmektedir.

Boğazda dolgunluk hissi ve dişlerde erozyon etkisi de diğer mide fıtığı belirtileri arasındadır. Sık sık boğaz temizleme ihtiyacı hissetme ve bundan dolayı gece uykusununun bölünmesi olağan bir durumdur. Ses tellerinde polip ya da nodül, tedaviye iyi yanıt vermeyen astım, müzmin öksürük, tekrarlayan Zatürre gibi sağlık sorunları olan kişilerde bu belirtiler nüksetmektedir.

Bu yazıda listelenen mide fıtığı belirtileri sizde varsa bir gastroentroloji uzmanına görünmeniz de yarar vardır.